SAJAM PJENUŠACA Sparkling Wine Fest Croatia - sajam za pjenušava vina održat će se 22.-23.11. 2024. godine, tridesetak kilometara od Zagreba, podno Plešivice, u Princess centru u Jastrebarskom. Dvadeset hrvatskih vinara predstavit će svoja... Više [+]
SAJAM PJENUŠACA
Sparkling Wine Fest Croatia - sajam za pjenušava vina održat će se 22.-23.11. 2024. godine, tridesetak kilometara od Zagreba, podno Plešivice, u Princess centru u Jastrebarskom. Dvadeset hrvatskih vinara predstavit će svoja pjenušava vina tradicionalne metode, dok će šest predstavnika ponajprije iz Champagne , predstaviti još 15 vinarija. Oba dana organizirat će se i stručni paneli, seminari, radionice i masterclassovi koje će voditi stručnjaci među kojima i aktualni najbolji sommelier Hrvatske, Kristijan Harjač. Šest chefova kreirat će jela uparena s pjenušcima. Stručnjaci Old Pilot’s destilerije predstavit će tri koktela na osnovi pjenušaca. Događaj zaokružit će i umjetnički doživljaj potkraj dana koji će biti popraćen humanitarnom akcijom u kojoj će sudjelovati svi izlagači, te posjetitelji koji će kušanjem mjehurića moći pomoći najpotrebitijima svojim donacijama. Ulaznice se mogu kupiti na stranici
www.swfcroatia.com
na kojoj je cijeli program događaja i sve bitne informacije. Moguće je kupiti jednodnevnu ili dvodnevnu ulaznicu, a može se izabrati između Business ulaza koji uključuje panele i seminare i Regular ulaza koji uključuje neograničeno kušanje pjenušaca, te odabrati željenu pjenušavu radionicu. Glede gastronomije, već sada može se kupiti karta za JRE & Metro Experience- paket tri signature jela od tri kuhara za svaki dan događaja. Također, u ponudi je i smještaj Hotela Princess**** ,te posebna UBER promocija ako se dolazi iz Zagreba.
Pripremio: Tomislav Radić
DALMATINSKE VINSKE IKONE U ZAGREBU Udruženje Vino Dalmacije na ekskluzivnom kušanju naziva Dalmatinske vinske ikone, u hotelu Esplanade, 29. 10. 2024. u Zagrebu, izložilo je ponajbolja i mahom odležana vina iz podruma vinara cijele Dalmacij... Više [+]
DALMATINSKE VINSKE IKONE U ZAGREBU
Udruženje Vino Dalmacije na ekskluzivnom kušanju naziva Dalmatinske vinske ikone, u hotelu Esplanade, 29. 10. 2024. u Zagrebu, izložilo je ponajbolja i mahom odležana vina iz podruma vinara cijele Dalmacije. Osim toga, sudionici su mogli prisustvovati i jedinstvenoj radionici najuglednijeg vinskog magazina na svijetu, Decantera, koju je održao njihov urednik za Sjevernu Ameriku, Clive Pursehouse.
Nastupilo je 39 vinarija , koje su za 400 posjetitelja pripremili najkvalitetnija vina iz svojih podruma, od kojih su neka arhivska, a neka i nagrađivana na vinskim natjecanjima. Svaka vinarija je pažljivo odabrala po tri etikete koje najbolje odražavaju njihov rad. Bila su to crna vina, odležana bijela vina i prošek.
Kušanje je počelo prigodnim riječima ravnateljice Uprave za poljoprivredno zemljište, biljnu proizvodnju i tržište, te izaslanice predsjednika Vlade,Andreja Plenkovića, Sandre Zokić koja je, među ostalim naglasila da su dalmatinska vina izvrsne kvalitete i dragocjeni dio turističke ponude naše zemlje, koja osim što ih turisti iz cijelog svijeta kušaju šalju u svijet i važnu poruku o visokom potencijalu dalmatinskog vinarstva.
Vinarima i okupljenim posjetiteljima obratio se i potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore(HGK) Dragan Kovačević koji je naglasio kako se trendovi potrošnje vina mijenjaju te da se na tržištu susrećemo s generacijom znatiželjnih mladih potrošača koji tek ulaze na vinsku scenu i koji žele istraživati autentične okuse i mirise.. Stoga je poruka vinarima da vrijedi njegovati tradicionalne dalmatinske sorte, koje novim, ali i starim potrošačima vina šire vidike.
Posebnu važnost ovogodišnjoj manifestaciji dao je spomenuti masterclass koji je vodio Clive Pursehouse, urednik za Sjevernu Ameriku u vinskom časopisu Decanter. Pursehouse je govorio o potencijalima dalmatinskih vina na američkom tržištu..
Među ostalim značajnim gostima bili su i švicarski vinski stručnjak hrvatskog porijekla Ivan Barbić, Master of Wine, te Thomas Vaterlaus, glavni urednik najstarijeg švicarskog vinskog časopisa Vinum.
Vinari koji su izlagali na manifestaciji su: Ško vina, Zlatan otok, OPG Davor Livaić, Grabovac, Opus vina, Miljas, Svirče, Vislander, Black island winery, Rizman, Zoro, OPG Vina Vizzulin, Kastel Sikuli, Hvar Hills, Terra Madre, Ante Sladić Vino, Tomić, Bora, Saints Hills, Pavičić vina, Ventus, Vina Marijan, Kraljevski vinogradi, Miloš, braća Plančić, Prović, Stina, Carić, Gracin, Grgić vina, Jerković, Testament, Katich, Baraka, Korta Katarina, Lipanović, Dalmatian ego, Prgin i Volarević.
Dalmatinske vinske ikone održane su pod pokroviteljstvom Hrvatske gospodarske komore i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva te uz podršku OTP banka, California trade, DIAM, Romerquelle i Gligora.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Marko Čolić, Zoran Lutz
Predstavljena nova Santa Elisabetta Albert i Nikola Benvenuti iz vinarije Benvenuti, u četvrtak 24.10.2024. u hotelu Navis u Opatiji predstavili su novo godište crvenog vina, terana Santa Elisabetta. “Santa Elisabetta je svakako naše najvaž... Više [+]
Predstavljena nova Santa Elisabetta
Albert i Nikola Benvenuti iz vinarije Benvenuti, u četvrtak 24.10.2024. u hotelu Navis u Opatiji predstavili su novo godište crvenog vina, terana Santa Elisabetta.
“Santa Elisabetta je svakako naše najvažnije vino, plod potrage za savršenim izričajem terana, koji se kao sorta duboko ukorijenio u kolektivno sjećanje i tradiciju našeg motovunskog kraja, zbog čega smo se brat i ja od samih naših početaka zarekli napraviti od nje veliko vino. Vino koje će s jedne strane vjerno reprezentirati sortu i motovunski terroir, koji je po mnogočemu specifičan, a koje će s druge strane ponuditi balans i kvalitetu jednaku drugim najboljim crnim vinima svijeta. Znam da ta naša razmišljanja mogu nekome zazvučati ambiciozno ili samouvjereno, ali mi zaista neizmjerno vjerujemo u teran i njegov izniman potencijal za najveće dosege. Iskustveno znamo da u našem kraju nema druge sorte koja tako graciozno dozrijeva i koja s godinama odležavanja samo napreduje.” rekao je Albert Benvenuti.
Nikola Benvenuti je rekao: “Teran je bujna sorta s razlogom, naime kasne je prirode i obično ga beremo zadnjeg. Što znači da su potencijalni rizici i gubici vrlo izgledni, bilo zbog vremenskih nepogoda ili zbog brojne gladne faune, pa se priroda pobrinula da količinom nadoknadi te gubitke. S druge strane mi imamo taj jedan poseban položaj naziva Santa Elisabetta, koji je zapravo samo sljeme naših vinograda okruženih šumom, koji zbog tipa tla i izrazite osunčanosti, prirodnim putem reducira prinose i koncentrira grožđe, čiji urod mi još dodatno smanjimo zelenom berbom i koji nam onda daje takvo savršeno grožđe da smo ga bili prisiljeni posebno vinificirati i od njega napraviti unikatno vino. Taj položaj čak i u godištima kad drugi vinogradi zbog kiša ili drugih nepogoda pate, nepogrešivo i redovno isporučuje zrelo i zdravo grožđe. Prirodnim putem koncentrira ekstrakt u bobici, ukroti i ublaži divlji karakter terana i u konačnici da slojevito vino savršenog balansa i istovremeno puno energije. Po meni ne postoji ništa autentičnije u Istri od motovunskog terana, a kad je sa Santa Elisabette,onda je taj teran sasvim blizu savršenstvu.”
Za Santa Elisabettu iz 2020. koja je upravo izašla na tržište rezervacije već nadmašuju
dostupne količine. Jedna od posljedica kontinuiteta visoke potražnje za ovim vinom je da je ono
postalo meta pasioniranih kolekcionara i zaljubljenika u vino.
Pripremio: Tomislav Radić
Ruby Vina Belje zlato u Kanadi Ruby izborna berba 2021. osvojio je zlatnu medalju i titulu Najbolje vino iz Hrvatske na Selection Mondiales des Vins Canada Na Selection Mondiales des Vins Canada, najvećem vinskom ocjenjivanju u Sjevernoj Am... Više [+]
Ruby Vina Belje zlato u Kanadi
Ruby izborna berba 2021. osvojio je zlatnu medalju i titulu Najbolje vino iz Hrvatske na Selection Mondiales des Vins Canada
Na Selection Mondiales des Vins Canada, najvećem vinskom ocjenjivanju u Sjevernoj Americi, koje se održava u Montrealu zablistao je Ruby, novo premium vino Belja. Između 1.600 uzoraka vina iz 31 zemlje svijeta Ruby je osvojio zlatnu medalju i titulu Najbolje vino iz Hrvatske (Best of Show Croatia).
„Za vino koje smo tek ove godine službeno pustili na tržište to je sjajan rezultat, posebno jer je riječ o izuzetno jakoj konkurenciji talijanskih i francuskih proizvođača kojima su SAD i Kanada izuzetno zanimljivo tržište“ istaknula je Suzana Zovko, direktorica Vina Belje, i dodala: „Naša vinarija je poznata po graševini koja je osvojila velik broj značajnih svjetskih priznanja za kvalitetu pa nas posebno vesele nagrade za crna vina za koja se Baranja pokazala idealnim terroirom.“
Marijana Škiljo, enologinja Vina Belje, kaže da je Ruby prvo vino ove vrste proizvedeno u podrumu Belja. „Riječ je o kombinaciji izborne berbe frankovke i merlota, u kojoj frankovka ima dominantan udio. Izborna berba 2021. u kojoj smo frankovku brali krajem listopada, a merlot sredinom studenog dala nam grožđe sjajnog potencijala pa smo se odlučili za stvaranje ove premium poluslatke kupaže iz kategorije predikatnih vina. Karakterizira ga intenzivan miris bobičastog voća i višanja, karakteristične mirisne note naše frankovke. Uz kompleksne mirise i svilenkaste tanine, koje je donijelo dvogodišnje dozrijevanje u bačvama od slavonskog hrasta, Ruby ima i izraženu svježinu koja značajno utječe na uživanje u vinu“ naglašava Škiljo.
Ruby je vino ograničene serije koje je dostupno u određenom broju restorana, hotela i barova te u online trgovini Vina Belja. Kada je riječ o sljubljivanju ovo je jedno od rijetkih vina koje se odlično sljubjuje uz čokoladu i čokoladne deserte.
Pripremio: Tomislav Radić
DALMATINSKE VINSKE IKONE Manifestacija Dalmatinske vinske ikone i ove godine donosi najbolje od dalmatinskih vina u Zagreb. U Hotelu Esplanade 29. listopada održat će se kušanje i masterclass u organizaciji Udruženja Vino Dalmacije. To vins... Više [+]
DALMATINSKE VINSKE IKONE
Manifestacija Dalmatinske vinske ikone i ove godine donosi najbolje od dalmatinskih vina u Zagreb. U Hotelu Esplanade 29. listopada održat će se kušanje i masterclass u organizaciji Udruženja Vino Dalmacije.
To vinsko događanje okuplja 36 vinarija iz svih dijelova Dalmacije, koji će posjetiteljima predstaviti najkvalitetnija vina iz svojih podruma od kojih su mnoga odnijela nagrade na raznim vinskim festivalima, a neka su i arhivska.
Kušanje je otvoreno za javnost od 16 do 20 sat Svi zainteresirani posjetitelji ulaznicu mogu osigurati već sada po cijeni od 30 eura na linku
https://grandtasting-vinart.com/proizvod/dalmatinske-vinske-ikone-early-bird-ulaznica/
ili u hotelu na dan manifestacije.
Vinarije koje će u Esplanadi izložiti svoja tri vina su: Ško vina, Zlatan otok, OPG Davor Livaić, Grabovac, Opus vina, Miljas, Svirče, Vislander, Black island winery, Rizman, Zoro, OPG Vina Vizzulin, Kastel Sikuli, Hvar Hills, Terra Madre, Ante Sladić Vino, Tomić, Bora, Saints Hills, Pavičić vina, Ventus, Vina Marijan, Kraljevski vinogradi, Miloš, braća Plančić, Prović, Stina, Carić, Gracin, Grgić vina, Jerković, Testament, Katich, Baraka, Korta Katarina i Lipanović.
Uz kušanje, ove godine održat će se i vinska radionica Clive Pursehouse Masterclass na engleskom jeziku, a moderirat će je urednik za Sjevernu Ameriku prestižnog vinskog časopisa Decanter Clive Pursehouse. Govorit će o tome Kako razmišljaju američki vinoljupci i kakve prilike se otvaraju za plasman dalmatinskih crnih vina, kako na domaćem, tako i na američkom tržištu.
Radionica će se održati za vrijeme trajanja sajma s početkom u 17 sati, a ulaznice po cijeni od 20 eura na linku
https://grandtasting-vinart.com/proizvod/dalmatinske-vinske-ikone-clive-pursheouse-masterclass/
..
Sve dodatne informacije na društvenim mrežama Udruženja Vino Dalmacije, Facebooku
https://www.facebook.com/vinodalmacije
.
Priprem io: Tomislav Radić
Vinski spektakl Bregovite Hrvatske Na 3. BregFestu 60 vinara i 350 vina Treći BregFest, festival vina Bregovite Hrvatske, održat će se u zagrebačkoj Laubi, kući za ljude i umjetnost, u petak 25. listopada 2024. godine od 14 do 21 sat. Na fe... Više [+]
Vinski spektakl Bregovite Hrvatske
Na 3. BregFestu 60 vinara i 350 vina
Treći BregFest, festival vina Bregovite Hrvatske, održat će se u zagrebačkoj
Laubi, kući za ljude i umjetnost, u petak 25. listopada 2024. godine od 14 do 21
sat.
Na festivalu nastupit će 60 vinara, a posjetitelji će moći kušati 350
vina.
Vina na festival stižu iz cijele Središnje bregovite Hrvatske, vinske regije
koja obuhvaća vinogorja Zagorja i Međimurja, Prigorja i Bilogore, Pokuplja,
Moslavine te Plešivice.
Vinari će predstaviti svoje pjenušce, bijela, ružičasta i crvena vina
svjetskih sorti vinove loze te autohtonih čijem očuvanju pridaju posebnu
pozornost. Među tim autohtonim sortama su škrlet, kraljevina i pušipel.
Kušat će se i ekološka vina.
BregFest će biti i prva prilika za kušanje ovogodišnjih mladih vina. Jedan će
izložbeni prostor okupiti vinare koji proizvode portugizac, a drugi će predstaviti
Mlado Međimurje.
„Vina Bregovite Hrvatske u ovom su stoljeću proživjela pravu renesansu! Naša
vina osvajaju nagrade na slavnim svjetskim vinskim natjecanjima poput
Decantera, a hrvatska vinska publika ima sve istančanije nepce. I sami smo si
visoko podigli letvicu. U obiteljima školujemo enologe, unaprjeđujemo
proizvodnju vina, uređujemo vinske podrume te uz njih razvijamo ugostiteljstvo i
turističku ponudu. U vinarstvu osluškujemo što nam mogu dati ovdašnje tlo i
klima. Rezultat su naša izvrsna vina.
Voljeli bismo da vinoljupci upoznaju široku paletu vina koje
Bregovita Hrvatska nudi – od svježih, lepršavih vina po kojima je prepoznatljiva,
do onih odležanih kompleksnih aroma“, kazao je vinar Miroslav Polovanec,
predsjednik udruge Bregovita Hrvatska.
BregFest je središnja manifestacija Bregovite Hrvatske koja se održava jedanput
godišnje.
Posjetitelji će ulaznice za festival moći nabaviti na ulazu u festivalski prostor po
cijeni od 25 eura. Ulaznica posjetiteljima omogućuje neograničeno kušanje vina.
Pripremio: Tomislav Radić
Fotografije: Rikard Jadan i Ante Gudelj
Ministar Josip Dabro na svečanom otvorenju nove Državne ergele u Lipiku. Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro sudjelovao je kao izaslanik predsjednika Vlade Andreja Plenkovića na svečanom otvorenj... Više [+]
Ministar Josip Dabro na svečanom otvorenju nove Državne ergele u Lipiku.
Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro sudjelovao je kao izaslanik predsjednika Vlade Andreja Plenkovića na svečanom otvorenju nove Državne ergele u Lipiku.
U Hrvatskoj lipicanska pasmina je najraširenija toplokrvna pasmina konja sa 2.300 grla svih dobnih kategorija a uzgoj je suradnja Državnih ergela Đakovo i Lipik (DEĐL) i privatnih uzgajivača. Na sjednici UNESCO-ovog Međuvladinog odbora „Tradicije uzgoja lipicanaca“ upisane su u nematerijalnu kulturnu baštinu čovječanstva.
Nacionalna zaštita tradicije uzgoja dobivena je od Ministarstva kulture 2016. godine kao preventivne zaštite tradicije uzgoja lipicanaca u Državnim ergelama Đakovo i Lipik a 2017. godine nematerijalnog kulturnog dobra za „Tradicije uzgoja lipicanaca u Slavoniji, Baranji i Srijemu“.
Otvorenjem nove ergele završena je prva faza izgradnje na lokaciji Jezera Raminac, koja je obuhvatila izgradnju tri staje za smještaj konja, odlagalište za stajski gnoj i prateću infrastrukturu (prilazna cesta, vodovod, kanalizacija i električna mreža).
Vrijednost investicije iznosila je 2.300.000,00 eura.
U 2024. godini Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva osiguralo je sredstva DEĐL za nabavku novog suvremenog posebnog kamiona i prikolice za prijevoz konja u iznosu od 478.000,00 eura.
U 2025. godini planiran je nastavak izgradnje ergele Lipik u fazi dva, koja uključuje dodatne tri staje za konje i prostorije za radnike, skladišta za opremu i hranu te glavno i pomoćno jahalište.Nakon toga slijedi treća. faza, koja uključuje izgradnju ulazne zgrade s turističkim sadržajima (info centar, naplata ulaznica, kafić, muzejski prostor, predavaonica, ured uprave), karantenski objekt s gnojnicom te uređenje prometnica, parkirališta i krajobraza. Vrijednost druge i treće faze ergele Lipik iznosi 11.000.000,00 eura .
„Zahvalan sam svima koji su sudjelovali na ovom projektu i dajem svoju punu potporu svim budućim projektima uz molbu da nastavimo zajedno raditi na očuvanju ove vrijednosti. Mi više od 300 godina živimo s lipicancima, a ovaj se narod borio i čuvao državne granice i svoj prostor upravo s lipicancem kao osnovnom pomoći pri toj misiji. Stoga, danas s ovog mjesta predlažem da još više unaprijedimo i podignemo funkciju naših vrsnih konja i da uvedemo konjicu u Ministarstvo unutarnjih poslova za zaštitu i nadzor hrvatske granice, a isto tako da bi štitili Schengenski prostor, s obzirom na to da imamo vrhunsku infrastrukturu te najkvalitetnija i najbolja grla. Danas želim poručiti da ćemo zajedno s Ministarstvom brinuti o uzgoju i opstojnosti lipicanaca u cijeloj Hrvatskoj. Idemo graditi i čuvati Hrvatsku. Lipicanci su dio kulture, folklora i načina življenja, na što kao narod trebamo biti ponosni“, kazao je ministar Dabro.
Svečanom otvorenju su nazočili Nikola Grizelj, ravnatelj Državne ergele Đakovo i Lipik, Anamarija Blažević, gradonačelnica grada Pakraca, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora, Antonija Jozić, županica Požeško-slavonske županije,Vinko Kasan, gradonačelnik grada Lipika, Marinko Beljo, državni tajnik, Zdravko Tušek, državni tajnik, Petar Džaja, posebni savjetnik ministra, Branko Borković, posebni savjetnik ministra te Zdravko Barać, ravnatelj Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane.
Pripremio: Tomislav Radić
Kestenijada u Svetom Ivanu Zelini na Kladeščici U nedjelju, 13. listopada 2024. održana je 26. Kestenijada u Svetom Ivanu Zelini. U subotu, 12. listopada, otvorena je obnovljena poučna ekostaza „Kroz Zelinsku goru“. Program pješačenja uklju... Više [+]
Kestenijada u Svetom Ivanu Zelini na Kladeščici
U nedjelju, 13. listopada 2024. održana je 26. Kestenijada u Svetom Ivanu Zelini. U subotu, 12. listopada, otvorena je obnovljena poučna ekostaza „Kroz Zelinsku goru“. Program pješačenja uključivao je pješačku turu kroz šumu s novim informativnim drvenim pločama, pružajući zanimljive informacije o biljnim i životinjskim vrstama. Za još bolju atmosferu i društvo pobrinuli su se Planinarsko društvo „Izvor” i Mario Valentić s edukativno-zabavnim programom koji je uključivao vježbe koje pomažu u unapređenju zdravlja, jačanju duha i tijela te povećanju vitalnosti. Šetnja kroz prirodu završila je na vrhu Kladeščice besplatnim ručkom na otvorenom.
Drugog dana, 13. listopada, Kestenijada je, osim mirisnih kestena, posjetiteljima ponudila bogat program namijenjen svim generacijama. Udruga Amanita i restoran 4M priredili su gastronomsku ponudu s gljivarskim gulašom, špek filekima, grahom, roštiljem i kolačima te izložbom gljiva i glazbom za sve prisutne. Moto klub Sv. Ivan Zelina uz kestene poslužio je i grah.
U lovačkom domu na Kladeščici, održalo se i natjecanje u kuhanju lovačkog kotlića, a članovi Lovačkog društva „Srndać“ podijelili su posjetiteljima taj gulaš. Uz natjecanje, lovci su održali i edukaciju o životinjama na kojoj se moglo saznati više o fauni ovoga kraja.
Obiteljsko-poljoprivredna gospodarstva ponudila su mlado vino, licitare, kolače od kestena i pogačice, a za ljubitelje piva točilo se craft pivo pivovare Angeluš.
Za najmlađe posjetitelje, Društvo „Naša djeca“ Sv. Ivan Zelina organiziralo je zabavne igre na otvorenom a Turistička zajednica grada Svetog Ivana Zeline osigurala je prigodne nagrade za najmlađe sudionike tih aktivnosti.
Savate klub Čigra organizirao je grupni dolazak na Kestenijadu, a ostali sudionici koji su i ove godine odlučili doći vlastitim automobilima imali su novu prometnu regulaciju koja je omogućila nesmetan protok vozila u oba smjer u dolasku i odlasku na Kladeščicu.
Organizatori ovog događanja bili su Grad Sveti Ivan Zelina i Turistička zajednica grada Svetog Ivana Zeline.
Pripremio: Tomislav Radić
MasterClass Graševine Croatica Graševina MasterClass održao se od 9. do 11. listopada 2024. u Kutjevu, Osijeku, Erdutu i u Iloku. Događanju su se odazvali vinski profesionalci, distributeri, sommelieri, i domaći mediji koji su kroz radionic... Više [+]
MasterClass Graševine Croatica
Graševina MasterClass održao se od 9. do 11. listopada 2024. u Kutjevu, Osijeku, Erdutu i u Iloku. Događanju su se odazvali vinski profesionalci, distributeri, sommelieri, i domaći mediji koji su kroz radionice, otvorili bitne teme o pozicioniranju Graševine.
Događanje je počelo 9. listopada 2024. u Kutjevu u vinogradima Krauthaker uz kušanje vina Slavonije i hrvatskog Podunavlja, a nastavilo se u vinarijama Galić i Sontacchi, gdje su se pod vodstvom sommeliera Darka Lugarića održale dvije radionice na teme "Dosljednost i izvornost vina i vinarija Graševine Croatice" i „Terroir vinogorja Slavonije i hrvatskog Podunavlja“.
Tomislav Panenić, direktor Graševine Croatice, istaknuo je „Nakon vrlo uspješne prve godine odlučili smo nastaviti s ovom odličnom praksom i pokazati novu destinaciju. Graševina, kao jedna od najznačajnijih sorti srednje Europe te najzastupljenija Hrvatska sorta zaslužuje događanja ovakvog tipa.“
Drugi dan, rezerviran za konferenciju održan je 10. listopada u osječkom Centru za posjetitelje Tvrđa u organizaciji Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, Osječko-baranjske županije, Grada Osijeka, Turističke zajednice OBŽ i Graševine Croatica. Glavne teme konferencije bile su „Izazovi i prilike vinske industrije u Hrvatskoj“ i „Mijenjaju li milenijalci i generacija Z vinsko tržište?“. Istoga dana na položajima vinarije Erdut kušala su se vina prema odabiru sommeliera Željka Garmaza i Grand MasterClass radionica odabranih graševina koju je vodio Saša Špiranec u Starom podrumu Iločkih podruma.
U petak, 11. listopada 2024., posljednji dan MasterClassa započeo je u Vinariji Papak uz organizirano kušanje graševina iz više zemalja po izboru vinskih stručnjaka Tome Jakopovića i Ive Kozarčanina, a zaokružen je Dunav Wine Festivalom na ladanjskom imanju Principovac u Iloku. Specijalizirani boutique festival u organizaciji Graševine Croatice u suradnji s TZ Vukovarsko – srijemskom županijom i hrvatskim vinskim portalom Vinski klub, ponudio je iskustvo za ljubitelje vina i gastro delicija, a uz odabrana vina Slavonije, hrvatskog Podunavlja i susjednih zemalja, a kuhari Ivan Đukić, Saša Vojnović i Igor Vlatković pobrinuli su se za showcooking stage pripremivši na kreativan način jela koja su se sljubila s vinima za vrhunski doživljaj gastro kombinacija.
„Ambiciozno smo pristupili organizaciji događanja, htjeli smo kroz tri dana prikazati sve stilistike Graševine iz Hrvatske, ali i šire. Također, želja je bila dati uvid u različit cjenovni rang Graševine te koliko je ona vrijedna pažnje, dodatnog brendiranja i njegovanja u znanstvenom i stručnom smislu jer potencijali za gospodarstvo i turizam koje nam ova sorta pruža su iznimno značajni, a uvjeren sam da će u budućnosti dobivati na značaju sve više i više“", zaključio je predsjednik Graševine Croatice, Renato Krčmar.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Katarina Živković, NARRATIVE STUDIO
Šampanjac Devaux u Vrutku Jean-Noel Girard, direktor izvoza šampanjerije Devaux iz najjužnije šampanjske regije Côte des Bar na rijeci Seni uzvodno od Pariza, u tvrtki Vrutak u Zagrebu predstavio je sedam šampanjaca. Champagne Devaux jedna... Više [+]
Šampanjac Devaux u Vrutku
Jean-Noel Girard, direktor izvoza šampanjerije Devaux iz najjužnije šampanjske regije Côte des Bar na rijeci Seni uzvodno od Pariza, u tvrtki Vrutak u Zagrebu predstavio je sedam šampanjaca.
Champagne Devaux jedna od od najstarijih šampanjskih kuća i postoji od 1846. godine. Pokriva 150 hektara vinograda, a organizirana je na principu cooperative, sa 45 vinogradara. Godišnje na tržište plasira milijun butelja šampanjca. Côte de Bar je bregovito područje s dosta rijeka i sa vinogradima na padinama pretežito okrenutim prema jugo-istoku. Tlo je ilovača i vapnenac, klima je kontinentalna. Pinot crni prevladava a od bijelih Chardonnay. Kuća Devaux ima vinograde s bijelim sortama i na području Côte de Blancs i Montaigne-de-Reims.
Devaux već više od 40 godina i u vinogradu i u podrumu ima ekološku proizvodnju a od 1998. ima i eko-certifikat.
Zbog vrućina, nešto ranije berbe ne pokazuju probleme kakvoće rekao je Jean-Noel Girard, i dodao da je berba 2024. bila količinski najmanja u posljednjih 40 godina.
U Vrutku kušali su se šampanjci Devaux: Classic Range Grande Reserve - 40 €, Terroirs de Coeur Coeur de Bar Blanc de Noir – 41 €, Terroirs de Coeur Coeur de Bar rosé - 49 €, Collection D Cuvée D brut dozrijevan pet godina – 44 €, Collection Blanc de Blancs brut dozrijevan pet godina – 65 €, Collection D – D Millesime 2014 – 70 €, i Sténopé 2013 – 197 €.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Marko Čolić
Mlada vina Međimurja Mlada vina Međimurja premijerno bit će predstavljena na Trećem. BregFestu, festivalu vina Bregovite Hrvatske. „Gledajući naše susjede Slovence i Austrijance odlučili smo svoj rizvanac, silvanac zeleni, bijeli i sivi pin... Više [+]
Mlada vina Međimurja
Mlada vina Međimurja premijerno bit će predstavljena na Trećem. BregFestu, festivalu vina Bregovite Hrvatske.
„Gledajući naše susjede Slovence i Austrijance odlučili smo svoj rizvanac,
silvanac zeleni, bijeli i sivi pinot, pa čak i graševinu staviti u bocu pod imenom
Mlado Međimurje. Naša su mlada vina lagana, svježa i lepršava. Sretni smo što
se u javnosti razbijaju predrasude prema mladom vinu. Za njegovu proizvodnju
koristimo strogo birano grožđe kako bi vina već u listopadu mogla biti spremna
za tržište“, kazao je Robert Horvat, predsjednik društva vinogradara i vinara
Međimurja Hortus Croatiae i vinar vinarije Vina Horvat.
Najdužu tradiciju proizvodnje mladih vina u Međimurju ima vinarija Cmrečnjak.
„Mi smo prvo mlado vino deklarirali 2006. godine. Neke vinarije iz Južne Štajerske koje mlado vino proizvode već desetljećima, čak 40 posto svojeg vina prodaju kao mlado“, objasnio je Marko Cmrečnjak.
Međimurska se mlada vina naslanjaju na svjetske trendove ispijanja pitkih vina s
niskim postotkom alkohola.
„Mlado vino vole svi – i mladi i oni stariji. Ono što primjećujemo, jest da su se
stariji ljudi navikli na zrela vina, a da su mladi otvoreniji za nove okuse. Oni vole
probati nešto novo i drugačije. Ono po čemu su mlada vina posebna, jest to što
ona prva otkrivaju kakva je bila berba. Istodobno ona nagovješćuju što bismo
mogli očekivati od vina koja će još mjesecima dozrijevati“, rekao je David
Štampar iz vinarije Štampar.
Veći dio međimurskih vinara svoje mlado vino proda do Nove godine, a oni koji
proizvode veće količine, do veljače.
Mlado vino pronašlo je svoje mjesto u gastronomiji, no idealno je i za ležerna
druženja uz sitne zalogaje.
„Mlado vino savršeno se sljubljuje s laganim sirevima, bijelim mesom i
tjesteninom, a gurmani vole i njegov spoj s čvarcima te drugim delikatesnim
proizvodima iz ovog dijela zemlje. Od onoga što je na stolu, zapravo je važnije
tko je uz stol. Dobro vino uvijek ide uz dobro društvo“, ustvrdio je Filip Jakopić
iz vinarije Jakopić i restorana Terbotz.
Mlada vina koja se proizvode u sklopu projekta Mlado Međimurje, na skorašnjem
će BregFestu predstaviti deset vinarija. To su vinarije Cmrečnjak, Jakopić,
Horvat, Knehtl-Medenjak, Kocijan, Kovač, Kunčić, Novak, Preiner i Štampar.
Treći BregFest održat će se u zagrebačkoj Laubi u petak 25. listopada 2024.
godine od 14 do 21 sat.
Pripremio: Tomislav Radić
Otvorena vinarija Iuris Vina Podunavlja u Zagrebu Vinarija Iuris je u Zagrebu dvadestak minuta od središta grada, te 10 ak minuta od Zračne luke Zagreb. Izgradnja vinarije počela je 2022. godine, nakon godine planiranja i pripreme projekta.... Više [+]
Otvorena vinarija Iuris
Vina Podunavlja u Zagrebu
Vinarija Iuris je u Zagrebu dvadestak minuta od središta grada, te 10 ak minuta od Zračne luke Zagreb. Izgradnja vinarije počela je 2022. godine, nakon godine planiranja i pripreme projekta. Projekt je sufinanciran sredstvima Europske Unije te vlastitim i kreditnim sredstvima, ukupne vrijednosti više od 2 milijuna eura
Vlasnici su Mario Jurašić - direktor i prodaja Domagoj Klasiček - glavni enolog i Tin Hudolin - dizajn .
Osnovana od obitelji Klasiček u Erdutu na temeljima vinarije Piller koja je nasadila izvorne vinograde 1910 godine. Obiteljski posao obitelji Klasiček je bio pravnog oblika. Obitelj Klasiček bavila se pravom (otac Profesor, majka pravnica…) pa tako i vinarija dobiva ime "IURIS". Nakon što je vinarija "prerasla" obiteljski oblik poslovanja, Domagoj uz nova dva partnera (Mario i Tin) ustanovljuje Vinariju Iuris u današnjem obliku. Vinarija Iuris osim na svojih 20 ha u Erdutu (obiteljski vinogradi Klasičekovih) radi u suradnji sa proizvođačima grožđa u Erdutu, Iloku i u Dalmaciji - Ravni kotari. .
Vinarija Iuris nstupa na tržištu sa monosortnim vinima kao i kupažiranim vinima koja dopuštaju punu slobodu vinarskog izražaja. . Izvorna vina koja su sve započela / Merlot, Sauvignon Blanc i Rosalia, od prvih dana to su tri vina na kojima je Domagoj Klasiček. izoštrio enološko znanje.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Marko Čolić
Dani vina u perivoju dvorca Erdödy Dani vina održani su od 27. do 29. 9. 2024. u perivoju dvorca Erdödy u Jastrebarskom U vinskom ekološkom paviljonu tvrtke Altera predstavilo se šesnaest vinarija: Josip Braje, Robert Braje, Griffin Ivančić... Više [+]
Dani vina u perivoju dvorca Erdödy
Dani vina održani su od 27. do 29. 9. 2024. u perivoju dvorca Erdödy u Jastrebarskom U vinskom ekološkom paviljonu tvrtke Altera predstavilo se šesnaest vinarija: Josip Braje, Robert Braje, Griffin Ivančić, Željko Gregorić, Jagunić, Kolarić Coletti, Podrum Mladina, Sirovica, Šoškić, Tomac & Bajda, Dobra berba, RJ Winery, Šember, Kurtalj, a po prvi puta u novom konceptu i vinarija Krešimira Režeka i vinarija Ivančić. Održano je osam vinskih radionica pa se tako moglo učiti o odležanim pjenušcima Plešivice od Monike Neral, Sauvignonima od Antonija Gregorića, Pinotu u tri boje od Krune Filipovića, Chardonnayima od Tomislava Mikinca te Crnim vinima od Lucije Matijević. Posebne su vinske radionice održane u nedjelju gdje su se posjetitelji mogli okušati u izradi keramičkih šalica, oslikati vinske boce i čaše i sve to spojiti sa kušanjem pjenušca i vina.
Bogat zabavni program privukao je velik broj posjetitelja. Zabavljali su ih Željko Bebek, Zorica Kondža, Sandi Cenov & Darmar Time, Bruno Rački & Valovi, Gospodari tambura i Emil Gabrić & Ivan Jelić, a za glazbu je bio zadužen i DJ Kazo. Tradiciju jaskanskog kraja predstavili su čuvari običaja i kulture, kulturno – umjetnička društva i orkestri. Sudjelovali su Puhački orkestri DVD – a Cvetković, DVD – a Stankovo, DVD – a Domagović, Tamburaški orkestar Čabdin, KUD Sveta Jana, Udruga pjevača izvornih pjesama Sveta Jana, KUD Okićka Trešnja Stanovo, KUD umirovljenika Jastrebarsko, KUD Desinec, Glazbena i folklorna sekcija Udruge umirovljenika Jastrebarsko, KUD „Lipa“ Slavetić i Svetojanske mažoretkinje. Svojim su nastupom posjetitelje razveselili gosti iz Vela Luke, a plesna skupina Mafrina folklornog društva Kumpanija pokazala je bogatu tradiciju velolučkog plesa.
U suradnji s Udruženjem obrtnika Jastrebarsko održan je gastro program "Jaska na tanjuru" u kojem su sudjelovali Vinogradarska kuća Braje, Hotel Princess, Planinarski dom Žitnica, Izletište Pri kapeli, Urban grill, Grande burger Coletti i Malo gospodarstvo Kolarić.
Dane vina organizirali su Grad Jastrebarsko i Turistička zajednica grada Jastrebarskog, glavni sponzor manifestacije bila je Jana, a manifestaciju su pomogli i Zagrebačka županija, Turistička zajednica Zagrebačke županije, Podrum Mladina, Hrvatski šumarski institut, Euroherc, Udruženje obrtnika Jastrebarsko, Go2Digital, Blachere Illumination – Gospodari svjetla i Posao.hr.
Pripremio: Tomislav Radić
Novo godište Dom Pérignona Novi Dom Pérignon 2015. nakon gotovo 10 godina odležavanja na kvascima, u tami i miru šampanjskog podruma, dostigao je željenu formu i izašao na tržište. Rezultat je vrlo atipične, kontrastne i burne vinske godine... Više [+]
Novo godište Dom Pérignona
Novi Dom Pérignon 2015. nakon gotovo 10 godina odležavanja na kvascima, u tami i miru šampanjskog podruma, dostigao je željenu formu i izašao na tržište.
Rezultat je vrlo atipične, kontrastne i burne vinske godine u Champagni. Blaga zima, vrlo hladno proljeće i ekstremno suho i vruće ljeto, nisu obećavali. Ipak, kiša u pravom trenutku i neupitno znanje i iskustvo Chefa de Cave, Vincenta Chaperona izvukli su još jednu godinu za pamćenje.
Chaperon je još jednom pokazao svoje umijeće, te čak i u ovoj izazovnoj berbi uspio dočarati svu raskoš Champagne i dobiti borbu s klimatskim promjenama.
Moćan, voćan, odlično strukturiran crni pinot i strogo probran, najbolji chardonnay dali su kupažu koja stimulira, ali i umiruje mirisne i okusne pupoljke. Dom Pérignon 2015. moćan je šampanjac, prožet aromama i okusima citrusa, breskve i tropskog voća. Cvjetni mirisi bijelog i žutog cvijeća spajaju se sa dimnim i prženim notama, dok je sve zaokruženo začinima poput anisa i kardamoma. U ustima je punog tijela, delikatan i jedinstvenog mineralno-voćnog završetka.
Najbolje ga je upariti s hranom poput kavijara, sushija od tune, ježinca, jastoga ili s oboritom ribom. Odlično će ići i s janjećim kotletima ili tartar biftekom, a za one željne novih okusa i kombinacija preporuča se uz slastice od tamne čokolade.
Pripremio: Tomislav Radić
Zlato za vino Matočec Ocjenjivači Mundus Vinija u njemačkom Neustadtu an der Weinstraße početkom rujna dodijelili su zlatnu medalju Graševini Gold vino s peskov vinarije Matočec Obiteljska Vinarija Nade i Marijana Matočeca nalazi se na sjev... Više [+]
Zlato za vino Matočec
Ocjenjivači Mundus Vinija u njemačkom Neustadtu an der Weinstraße početkom rujna dodijelili su zlatnu medalju Graševini Gold vino s peskov vinarije Matočec
Obiteljska Vinarija Nade i Marijana Matočeca nalazi se na sjeverozapadnom dijelu Hrvatske u Koprivničko –križevačkoj županiji, u gradu Đurđevcu. Vinogradi se nalaze na obroncima Bilogore, na brežuljkastim pjeskovitim terenima Malog kostanja iznad prigradskog naselja Mičetinac. Vinogradarstvom se obitelj Nade i Marijana Matočeca počela baviti prije 35 godina, a rezultat je obiteljske tradicije vinogradarstva obitelji Matočec od 60- tih godina 20. stoljeća.
Dobra berba i eko vina Dobra je bila berba grožđa u ekološkim vinogradarima Središnje bregovite Hrvatske. Vinogradari kažu kako im je 2024. godina, za razliku od izuzetno teške prošle godine, bila blagonaklona. Prinosi vinove loze nešto su... Više [+]
Dobra berba i eko vina
Dobra je bila berba grožđa u ekološkim vinogradarima Središnje bregovite Hrvatske. Vinogradari kažu kako im je 2024. godina, za razliku od izuzetno teške prošle godine, bila blagonaklona. Prinosi vinove loze nešto su manji od prosjeka, ali kvaliteta grožđa je izvrsna. Zato u vinskim
podrumima pozorno prate preobrazbu mošta u vino te najavljuju da će zahvaljujući
ovogodišnjoj berbi hrvatska ekološka vina dobiti nove poklonike u zemlji i inozemstvu.
„Svaka nam godina donosi nešto novo. Ova nam je donijela preuranjenu berbu i vrijeme
kakvo ovo podneblje ne poznaje. Nakon velikih kiša u svibnju i lipnju uslijedilo je
razdoblje velike suše. Posljedice su to klimatskih promjena na koje se moramo naviknuti.
Ovakvo vrijeme vinograde je poštedjelo bolesti, no uranjenu berbu trebali smo dočekati
tehnički spremni“, kazao je Krešimir Lovrec, vinar vinarije Lovrec iz Svetog Urbana.
Berba je u većini ekoloških vinograda u Međimurju, Hrvatskom zagorju i Moslavini počela
oko Velike Gospe. Iako su vinogradarima izazove predstavljali pronalazak berača i rad po
visokim temperaturama, utjehu im je pružila kvaliteta grožđa.
„Grožđe je zdravo, količine su solidne, a omjeri šećera i kiselina su kao da smo ih sami
birali. Očekujem da će vina biti u vrhunskoj klasi te da će ekološka vina Bregovite
Hrvatske nastaviti osvajati odličja na prestižnim svjetskim ocjenjivanjima vina“, kazao je
Dražen Bedeković iz vinarije Bedekovich u Bedenici.
„Ekološka proizvodnja traži da svaki dan vinogradar bude u vinogradu, a vinar u
podrumu. Ona zahtijeva mnogo više ručnog rada i kontrole, mnogo više plijevljenja te
borbe s vremenskim uvjetima. Ekološka vina sve su traženija. Naslanjaju se na trend
zdrave hrane. Ekološko vino uzima sve veći dio kolača u ukupnoj proizvodnji vina“, rekao
je Branimir Puškadija, podrumar vinarije Bolfan.
Pored vinograda vinarije u Gornjakima kraj Hrašćine mogu se vidjeti angus goveda.
Ljeti ona ispašom održavaju dio imanja, a tijekom zime prikupljeno stajsko gnojivo koristi
se za prihranjivanje vinograda.Domaće životinje važno mjesto imaju i na imanju OPG-a Glavica čije vino nosi znak Demeter za biodinamičku proizvodnju.
„Ne koristimo pesticide. U brizi za vinograd pomažu nam patuljaste ovce, patke i guske.
Zbog suše ove nam je godine količina grožđa manja nego što smo je očekivali, ali
životinjama je i tijekom ljeta bilo dobro. Važno je da imaju dovoljno svježe vode i hlad. S
nestrpljenjem iščekujemo doznati kakva smo vina ove godine zajedno stvorili“, kazao je
Antun Glavica, vinar vinarije Glavica iz Gornje Gračenice kraj Kutine.
U vinariji Kopjar u Pecama kraj Novog Marofa radna atmosfera vlada u vinskom
podrumu, ali i oko njega. Uređuje se okoliš nove vinarije kako bi ona za nekoliko mjeseci
svoja vrata mogla otvoriti gostima. "Veselimo se mogućnosti da zaljubljenicima u naša vina pokažemo gdje i kako ona nastaju. Novi objekt donosi nam i veće kapacitete za proizvodnju vina. Svoje vinograde koji se prostiru na sedam hektara, obrađujemo na ekološki način uz mnogo rada naših ljudi. Od grožđa iz tih vinograda proizvodimo liniju organskih, odnosno ekoloških vina“,
rekao je Robert Kopjar, utemeljitelj vinarije Kopjar.
Ekološka vina Bregovite Hrvatske, Zagrepčani i njihovi gosti moći će kušati na 3.
BregFestu koji će se u zagrebačkoj Laubi održati u petak 25. listopada 2024. godine.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Ante Gudelj
Velika vinska nagrada za Goldberg White Mundus Vini Summer Tasting dodijelio je zlatnu medalju i Best of Show Croatia za Goldberg White Jubilarni 35. Mundus Vini Summer Tasting ove godine je proširio svoje horizonte uključivanjem dvadeset n... Više [+]
Velika vinska nagrada za Goldberg White
Mundus Vini Summer Tasting dodijelio je zlatnu medalju i Best of Show Croatia
za Goldberg White
Jubilarni 35. Mundus Vini Summer Tasting ove godine je proširio svoje horizonte uključivanjem dvadeset novih ocjenjivača vina koji su profesionalci iz vinske industrije iz svih krajeva svijeta. Prema riječima organizatora novi ocjenjivači su donijeli drugačiju perspektivu i svoja znanja te postavili nove standarde, kako za ovo, tako i za ostala svjetska ocjenjivanja.
Upravo na ovakvom unaprijeđenom ocjenjivanju Mundus Vini, Belje je još jednom pokazalo svoju svjetsku klasu koja se gradila kroz godine tradicije uzgoja vinove loze i proizvodnje tipičnih vina baranjskog terroira. Goldberg White, jedno od tri vina iz superior kolekcije Goldberg, osvojilo je zlatnu medalju i titulu Najbolje vino iz Hrvatske (Best of Show Croatia), kome su za petama Goldberg Graševina i Goldberg Red te premium graševina Vina Belje s osvojenim srebrnim medaljama.
Suzana Zovko, direktorica Vina Belje, o najboljem bijelom vinu iz Hrvatske kaže: „Prije nekoliko godina odlučili smo se na iskorak u pogledu stvaranja naših vina i liniju Goldberg obogatili s novim blendovima Goldberg White i Goldberg Red za koje mogu reći da predstavljaju najbolje od Baranje. Goldberg White ističe se dubokom zlatnom bojom i izraženom gustoćom jer smo željeli da ga ljubitelji vina zapamte već pri prvom susretu. U bogatom aromatskom profilu izdvajaju se arome zrelih jabuka i marelica iz baranjskih voćnjaka, a na njih se nadovezuju blage arome vanilije i karamele koje ostaju i na dugom završetku tijekom kušanja. Kada smo pripremali kombinaciju graševine i chardonnaya za ovo vino težili smo skladu i balansu što je donijelo punoću tijela i mekoću. S ovim vinom smo uistinu osvojili publiku koja ga posebno hvali na svim našim predstavljanjima, a sad smo osvojili i međunarodni žiri ocjenjivanja Mundus Vini Summer Tasting.“
Uz ekskluzivnu liniju Goldberg, u kojoj kupaže Goldberg White i Goldberg Red skupljaju nagrade na renomiranim svjetskim ocjenjivanjima, Vina Belje su poznata i po premium liniji mono sortnih vina visoke kvalitete u kojima se ističu graševina, merlot, cabernet sauvignon i frankovka.
Pripremio: Tomislav Radić
Zelinska kraljevina proživljava renesansu Kraljevina, hrvatska autohtona sorta vinove loze, sve je traženija. Nekada se njezino grožđe koristilo za proizvodnju bijelog kiselkastog vina koje se pilo kao gemišt, a danas se od kraljevine proiz... Više [+]
Zelinska kraljevina proživljava renesansu
Kraljevina, hrvatska autohtona sorta vinove loze, sve je traženija. Nekada se njezino grožđe koristilo za proizvodnju bijelog kiselkastog vina koje se pilo kao gemišt, a danas se od kraljevine proizvode monosortna vina, pa čak i pjenušci.
Vinogradari iz Svetog Ivana Zeline i njegove okolice, poznati po proizvodnji vina od kraljevine, tvrde kako je trenutačno potražnja za cijepovima kraljevine veća od ponude. Vjeruju kako će kraljevini ovogodišnja berba grožđa dati novo odlično vino.
„Došlo je do svijesti vinogradara i vinara, pogotovo u zelinskom kraju, da je ta autohtona sorta dragulj koji treba čuvati i kojem se treba posvetiti. Većinu proizvodnje trebamo temeljiti na toj sorti po kojoj smo prepoznatljivi, a zahvaljujući kojoj kupcima i turistima kojih je sve više u kontinentalnoj Hrvatskoj, možemo ponuditi nešto čega nema nigdje drugdje u svijetu. Zahvaljujući klonskoj selekciji koju smo radili u suradnji s Agronomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, te redukciji prinosa koju primjenjujemo u našim vinogradima, možemo reći da je kraljevina dobila dodanu vrijednost. Nažalost, svake je godine sve manje cijepova. Ne može se proizvesti onoliko cijepova koliko bi ih proizvođači htjeli zasaditi“, kazala je Ivana Puhelek iz vinarije Puhelek Purek u Gornjem Psarjevu kraj Svetog Ivana Zeline u čijim vinogradima dominira kraljevina.
Najzaslužniji za to je njezin otac koji se od kraljevine nije želio oprostiti osamdesetih godina prošlog stoljeća kada su se vinogradi te sorte u Prigorju masovno krčili kako bi ih zamijenili oni svjetski poznatih sorti vinove loze.
„Na nama vinarima je da skinemo predrasude koje su se prema kraljevini gajile desetljećima! Zanemarili smo i njezinu promociju. Naime, nadomak smo Zagreba, pa lakše prodajemo svoja vina. Sada kada se u svijetu piju lagana vina, pravi je tren da istaknemo kraljevinu. Ona se savršeno uklapa u taj trend! Kraljevina je lagano, lepršavo vino, idealno ne samo za ljeto, nego i mnoge prigode kada želimo polako uživati u vinu“, rekao je Mario Jurišić iz vinarije Kos – Jurišić u Nespešu kraj Zeline.
U zelinskom kraju vole istaknuti da je u kraljevini, zahvaljujući prijateljstvu s groficom Anom Marijom Erdödy, uživao čak i Ludwig van Beethoven, jedan od najvećih skladatelja svih vremena.
„Od kraljevine se danas mogu stvarati velika vina! Sve ovisi o kreatoru, vinaru koji stvara vino. Meni je cilj izvući maksimum kako iz grožđa, tako i iz vina. Poseban mi je izazov od starih sorti grožđa među kojima su kraljevina i štajerska belina, kreirati neke uzbudljive vinske novitete. Nadam se da ćemo si kao vinari u tome jedni drugima biti primjer te se međusobno poticati na podizanje letvice kad su vina od starih sorti u pitanju“, kazao je Franjo Žnidarić iz vinarije Žnidarić u Hrastini iz okolice Zaprešića. Dodao je da kraljevina nije rezervirana za zelinski kraj, nego da može uspijevati diljem Središnje bregovite Hrvatske. Pojasnio je da njezin kvalitetan uzgoj u prvom redu ovisi o mikrolokaciji te tlu.
Uz vinograd s kraljevinom star više od pedeset godina vinarija Žnidarić ima i novi iz 2018. godine. Cijepovi kraljevine za taj su vinograd stigli iz Slovenije, a rasadni materijal bio je iz Hrvatske.
Vina od kraljevine Zagrepčani i njihovi gosti moći će kušati na 3. BregFestu, festivalu vina Bregovite Hrvatske koji će se održati u zagrebačkoj Laubi u petak 25. listopada 2024. godine.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Ante Gudelj
Slovenski salon Decanter Na Brdu kod Kranja u Sloveniji, 4. rujna 2024.održan je Salon Decanter. Više od 250 sudionika iz deset zemalja kušalo je150 vina, među kojima su bila i ona s medaljom Plantina, odnosno najvišim Decanterovim priznanj... Više [+]
Slovenski salon Decanter
Na Brdu kod Kranja u Sloveniji, 4. rujna 2024.održan je Salon Decanter. Više od 250 sudionika iz deset zemalja kušalo je150 vina, među kojima su bila i ona s medaljom Plantina, odnosno najvišim Decanterovim priznanjem. Na manifestacij je bilo 50 vinara među kojima i neka poznata imena iz svijeta vina.
Na 10. Salonu Decanter bila su nagrađena vina , od brončane do platinastih odličja, iz sedam zemalja, najviše iz Slovenije, Srbije i Hrvatske.. Održane su i tri majstorske radionice s međunarodnim predavačima. U vinskom baru ASKO predstavljena je retrospektiva slovenskih platinastih medalja i međunarodnih trofeja. Organizator događanja Robert Gorjak, direktor škole Belvin i ocjenjivač u DWWA, najvećem i najvjerodostojnijem ocjenjivanju vina u svijetu,dobio je počasno priznanje časopisa Decanter - kao jedini u ovom dijelu Europe koji već 15 godina radi s Decanterom i kao ocjenjivač i kao promotor vinske kulture. Među hrvatskim vinima kušalo se i vina
vinarije Kovač, Kabola i vina 15 vinra iz Vinistre.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Marko Čolić
Vinsko druženje kod Vučinića Na Plešivici tridesetak kilometara od Zagreba na OPG-u Zdenka Vučinića, Udruga Portugizac, organizirala je vinsko druženje u povodu početka berbe portugizca. Okupili su se vinari i novinari, trgovci i drugi uvan... Više [+]
Vinsko druženje kod Vučinića
Na Plešivici tridesetak kilometara od Zagreba na OPG-u Zdenka Vučinića, Udruga Portugizac, organizirala je vinsko druženje u povodu početka berbe portugizca.
Okupili su se vinari i novinari, trgovci i drugi uvanici koje su najprije pozdravili predsjednik i tajnik Udruge portugizac Plešivica, Josip Braje i Željko Gregorić.
Ljubitelji vina znaju da su kraj listopada i početak jeseni rezervirani za mlado vino.portugizac koje je spremno za kušanje. Ljubitelji crne kapljice uživaju u njegovoj mladosti, a oni koji ga proizvode u njegovom brzom plasmanu na tržište.
Nekada, kada se nije toliko stručno radilo u vinogradu i u podrumu, smatralo se da portugizac treba popiti do Nove godine.
Zagrepčani oduvijek vole portugizac. Kada je prije mnogo godina Nenad Jandić organizirao festivale portugizca Zagrebu sve bi se prodalo u dva dana. Prvi koji bi ostao bez vina bio je Franjo Gregorić. Danas je u Udruzi portugizac petnajest vinara. Nekada su se na ulazima u zagrbačke restorane nalazile obavijeti "Stigao portugizac" , baš kao u Frncuskoj gdje se u isto vrijeme nudi mlado vino Beaujolais nouveau.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Marko Čolić, Zoran Lutz
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje