Vrijeme je i za patlidžan. Može se pržiti, roštiljati, puniti, staviti u musaku ili od njega napraviti namaz
Obilje povrća u ovo doba godine na naše stolove donosi i patlidžan, svestranu namirnicu koja može biti samostalno jelo ili prilog.
Budući da ima gorkast okus, preporuča se soljenje kriški ili kockica patlidžana prije pripreme, nakog čega treba ostaviti da odstoji oko 30 minuta. Osim što smanjuje gorčinu, nasoljeni patlidžan upit će manje ulja prilikom prženja.
Također, jedan od načina je držanje u mlijeku koje će dati kremastu teksturu.
Patlidžan pripremljen u pećnici, pržen na ulju ili pohan može predstavljati glavno jelo uz prilog od riže, palente ili krumpira.
Narežite ga na kolutove ili trake, posolite s obje strane i ostavite da odstoji oko pola sata. Ocijedite vodu i ako ćete ga peći u pećnici, nauljite, začinite po želji (slaže se s majčinom dušicom i ružmarinom) i pecite na 200°C oko 20-25 minuta dok ne postane mekan i porumeni. Po želji dodajte sjeckani češnjak i peršin.
Kod prženja i pohanja ga dobro posušite od vode kako ne bi špricalo ulje. U ovoj kombinaciji se odlično slaže uz tartar umak, pečeni krumpir i zelenu salatu.
Vrijeme je roštiljanja, a uz tikvice, patlidžan je vrlo zahvalno povrće za roštilj. Priprema se isto kao kod pečenja u pećnici. Roštiljajte ga dok ne omekša i poprimi zlatnu boju. Odlično slaže uz salatu od vrhnja i mladog luka.
Osim izrezanog na kolutove ili trakice, možete ga rezati i na kockice i dodati u ražnjiće.
Patlidžan se puni poput paprike, no najčešće se peče u pećnici. Potrebno vam je mljeveno meso (u veganskoj verziji sojine ljuspice), luk, češnjak, riža ili kus-kus, rajčica, malo ulja, sol, papar i drugi začini po želji.
Prepolovite ga uzduž i izdubite sredinu. Izdubljeno narežite na sitne kockice ili trakice te popržite s lukom, češnjakom i mljevenim mesom. Dodajte rajčicu i rižu i začinite po okusu. Kada se smjesa poveže, ostavite da se malo prohladi te punite izdubljene patlidžane. Pecite u pećnici na 180°C oko 30 do 40 minuta.
Budući da se odlično slaže s drugim povrćem, musaka je odličan način kako iskoristiti i patlidžan. Osim njega, potreban vam je krumpir, mljeveno meso (opcionalno), luk, češnjak, rajčica, bešamel umak, sir, ulje, sol, papar i začini.
Patlidžan narežite na kriške i lagano popržite. U drugoj posudi na luku i češnjaku popržite meso te dodajte rajčicu. U vatrostalnu posudu ili pekač slažite slojeve patlidžana, krumpira i umaka od mesa, završite sa slojem krumpira, prelijte bešamel umakom i gore naribajte sir. Pecite u pećnici na 180°C oko 45-60 minuta dok ne dobije zlatnu boju.
Ovaj namaz dolazi iz kuhinje Bliskog istoka, vrlo je jednostavan za pripremu, a uz prepečeni kruh će poslužti kao odlično predjelo ili međuobork.
Specifičan okus mu daje tahini, lagano tostirane i samljevene sezamove sjemenke. Dakle, treba vam patlidžan, češnjak, tahini, limunov sok, maslinovo ulje i sol.
Patlidžan izbockajte na nekoliko mjesta čačkalicom te stavite cijeli peći u pećici na 200°C oko 30-40 minuta dok ne postane mekan. Kada se ohladi, ogulite ga i izgnječite vilicom te dodajte naribani ili zgnječeni češnjak, 2 žličice tahinija (ili više ako volite taj okus), malo limunovog soka, maslinovo ulje i sol. Dobro promiješajte.
Ako želite vrlo glatku teksturu, sve sastojke izblendajte u blenderu. Prije služenja ohladite.
Kako vi najčešće pripremate patlidžan?
Pišite nam svoje recepte u komentaru ispod teksta.
Tagovi
Autorica
Maja Celing Celić
prije 9 mjeseci
To zvuči ukusno :)
Marijan Ivičević-Bakulić
prije 9 mjeseci
U pećnici..sa paradajzom,sirom, lukom,origanom i ružmarinom.