Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Mlada stabla
  • 18.07.2025. 07:30

Evo sedam odgovora na pitanja o zalijevanju mladih stabala

Zbog dugotrajne suše, visoke temperature, vjetra potrebno je redovito zalijevati mlada stabla. No, to treba raditi na pravilan način. Evo kako

Evo sedam odgovora na pitanja o zalijevanju mladih stabala
Foto: Maja Celing Celić
255
33
0

Ovih je dana stiglo osvježenje u obliku kiše i pada temperature. No, ljetni su pljuskovi često kratkotrajni i površinski pa iako sve djeluje mokro, tlo se navlaži samo u gornjih par centimetara, što nije dovoljno za mlada stabla na okućnici.

1. Koliko kiše treba da dobro zalije voćku?

Da bi se tlo natopilo do dubine 30–40 cm, gdje je aktivni korijen mladih stabala, treba pasti barem 20–30 mm oborine odjednom.

U slučaju da padne 5 mm kiše, ona će tek ovlažiti lišće i površinski sloj tla što je nedovoljno. Količina od 10 mm kiše će lagano navlažiti tlo, ali i dalje površinski.

Korisnom kišom se može smatrati ako padne 20-30 mm jer će prodrijeti do dubokog korijenja. Više od 30 mm će biti dostatno čak i za starija stabla.

Osim što biljka u površinski navlaženom tlu i dalje trpi sušu, njezin se korijen razvija plitko što je loše za njegovu stabilnost i otpornost.

2. Kako provjeriti vlagu u tlu?

Ako niste sigurni je li kiša koja je pala bila dovoljna, zabodite štap ili kakvu čvrstu žicu kako bi provjerili u kakvom je stanju tlo.

Ako je vlažno manje od 15 cm u dubinu, treba dodatno zalijevanje. Ako ide do 30 cm i više, tada je bila korisna.

3. Kada zalijevati?

U sušnim razdobljima to valja činiti svakih pet do sedam dana, a ako je vrlo vruće, vjetrovito i pri tom tlo pjeskovito, tada to treba činiti i češće, svaka tri dana.

Vrlo vrućim vremenom se smatra kada je temperatura zraka iznad 30 °C, uz sunčane dane bez oborina, nisku relativnu vlažnost zraka (ispod 40 %) i/ili toplinski val koji traje više od tri dana.

Dakle, ako je temperatura 25–30 °C, tlo se isušuje umjereno, zalijevanje svakih 5–7 dana je dovoljno. Od 30 do 35 °C tlo se isušuje brzo, treba zalijevati svakih 3 do 5 dana. Iznad 35 °C dolazi do intenzivnog isušivanja pa treba navodnjavati svaka 2–3 dana, osobito na pjeskovitim ili propusnim tlima.

Također, neke voćke i drveće, kao što su marelica, breskva, breza, osjetljivije su na sušu u prvih nekoliko godina.

Jedan od znakova da je biljka u stresu zbog suše je ako su njezini listovi opušteni, savijaju se prema dolje ili dobivaju žućkasti rub.

4. U koje doba dana zalijevati?

Kao i sve drugo bilje, najbolje je zalijevati rano ujutro ili kasno navečer, kako bi se smanjio gubitak vode isparavanjem. No, ako niste u mogućnosti, možete i u bilo koje drugo doba dana, za razliku od povrća i cvijeća kojima to može naštetiti.

Nije bolest nego nepravilno zalijevanje - evo što radite biljkama kada ih močite po listovima

Tlo treba biti vlažno do dubine 30 do 40 cm nakon zalijevanja.

5. Koliko je vode potrebno?

Mladom stablu treba 20 do 40 litara po zalijevanju. Bolje je to činiti obilno i rjeđe, nego često s malo vode.

Naime, cilj je da se voda spusti do dubljeg korijenja jer ako ona ostane na površini, stablo će razviti plitak korijen.

6. Kako to izvesti bez sustava za navodnjavanje?

Oko stabla napravite zemljani jarak ili tzv. zdjelu promjera 50–60 cm kako biste spriječili vodu da ne otječe. Sipajte ju polako da se stigne upiti.

Nakon zalijevanja površinu pokrijte slojem malča – suhu travu, lišće, kompost, slamu i dr., debljine do 10 cm. Tako će se smanjiti isparavanje te održati vlaga u tlu.

7. Na što paziti?

Nemojte zalijevati svaki dan, površno jer kao što smo rekli, to potiče plitak korijen, a što onda utječe na statiku stabla.

Izbjegavajte zalijevanje preko lišća i debla – može dovesti do bolesti.

Ako tlo postane jako tvrdo, najprije ga lagano prorahlite oko zone korijena, ali ne preduboko.


Tagovi

Mlada stabla Suša Zalijevanje Voćke Vlaga u tlu


Autorica

Maja Celing Celić

Više [+]

Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

#RuralFoto #životinje #proizvodnja
Divlji zec sav mokar jer je trčao kroz rosnu travu, rano jutro...
Komšija kosi travu za sijeno, a rode odmah dolijeću i hodaju za njim