Cilj Strateškog plana ZPP-a je povećanje površina pod ekološkom proizvodnjom. Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju ukratko je objasnila kako postati ekološki proizvođač i ostvariti potporu.
Strateškim planom Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023.-2027. postavljen je visok cilj povećanja površina pod ekološkom proizvodnjom na 14 posto do 2030. godine.
Cilj intervencije 70.04. Ekološki uzgoj je potaknuti primjenu praksi i metoda ekološkog uzgoja koje su korisne za okoliš, prije svega nekorištenje sintetskih mineralnih gnojiva kao i smanjenje korištenja pesticida, sa stajališta smanjenja emisija stakleničkih plinova, prilagodbe i ublažavanja klimatskih promjena.
Smanjenje korištenja pesticida pridonosi smanjenju onečišćenja tla, a zabrana korištenja sintetskih mineralnih gnojiva pridonosi smanjenju onečišćenja voda kroz smanjeno ispiranje i otjecanje hranjiva, poput dušika i fosfora. Oboje ujedno značajno doprinosi i očuvanju bioraznolikosti.
Intervencija uključuje dvije operacije: Prijelaz na ekološki uzgoj i Održavanje ekološkog uzgoja.
Svaka operacija uključuje potporu za četiri skupine usjeva: oranice, povrće, višegodišnje nasade i trajne travnjake. Poljoprivrednicima se za operaciju Prijelaz na ekološki uzgoj za troškove certificiranja za prvih 10 ha isplaćuje 60 EUR/ha, a za operaciju Održavanje ekološkog uzgoja za troškove certificiranja isplaćuje se za prvih 5 ha 60 EUR/ha.
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju stoga je objavila kako u pet koraka postati ekološki proizvođač i ostvariti potporu.
Prvo, morate biti upisani u Upisnik ekoloških subjekata, a proizvodnja mora biti pod stručnom kontrolom. Stručnu kontrolu obavljaju kontrolna tijela ovlaštena od strane Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, a kontrola je obvezna najmanje jednom godišnje. Popis kontrolnih tijela koja možete kontaktirati i zatražiti prvu službenu kontrolu nalazi se na web stranici Ministarstva.
Drugo, nakon što je kontrolno tijelo izvršilo prvu službenu kontrolu nad poljoprivrednim gospodarstvom i dostavilo zapisnik o prvoj službenoj kontroli, nositelj/ ovlaštena osoba poljoprivrednog gospodarstva ima obvezu ispuniti obrazac zahtjeva za upis u Upisnik ekoloških subjekata iz Priloga I Pravilnika o kontrolnom sustavu ekološke poljoprivrede ("Narodne novine“, broj 110/2022) koji se podnosi u podružnicama Agencije za plaćanja, a uz koji treba priložiti kopiju zapisnika kontrolnog tijela za ekološku proizvodnju o obavljenoj prvoj stručnoj kontroli.
Treće, nakon toga, ako je dostavljena gore navedena dokumentacija, ispunjeni su svi uvjeti za upis u Upisnik ekoloških subjekata i Agencija za plaćanja izdaje rješenje o upisu u Upisnik ekoloških subjekata.
Četvrto, po završetku proizvodnje u tekućoj godini, bilo da je riječ o prijelaznom razdoblju ili održavanju ekološke proizvodnje, kontrolno tijelo potvrđuje status proizvodnje te izdaje potvrdnicu/certifikat.
I peti korak, bez izdane potvrdnice/certifikata za tekuću godinu nije moguće ostvariti potporu za intervenciju 70.04. Ekološki uzgoj.
Proizvodnju ovog sadržaja sufinancirala je Europska unija. Iznesena mišljenja i stavovi odražavaju isključivo stav autora i ne moraju se podudarati sa stavovima Europske unije. Ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje bespovratna sredstva ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Tagovi
Autorica
Partner
Vurnikova ulica 2,
1000 Ljubljana,
Slovenija
tel: +386 1 473 53 81,
e-mail: info@czd-kmeckiglas.si
web: https://kmeckiglas.com/
Zoran Starešina
prije 4 dana
Zahvaljujem na vrlo jasnom, sažetom i korisnom objašnjenju.