Pretraga tekstova
Postoji oko 200 vrsta agave, a uzgoj, uz određene uvjete, nije zahtjevan.
Agava, Agava americana, je ukrasna višegodišnja biljka koja raste najviše na području Meksika. Može se uzgajati u vrtu i posudama. U Europu, točnije u Španjolsku, su ju donijeli moreplovci u XVI stoljeću. Raste u primorskim krajevima na kamenjaru i oskudnom zemljištu.
Može se uzgajati i u kontinentalnom području, s tim da je u zimskom razdoblju zaštitimo od hladnoće. Dobila je ime po grčkoj riječi agauos što znači uzvišen. Živi oko 25 godina, listovi su zeleni i mesnati, skupljeni u prizemnu rozetu. Mogu narasti do 2,5 m u visinu i oko četiri metra u širinu. Njen razvoj traje vrlo dugo i nakon 10 godina može dostići visinu i do devet metara.
Cvjetovi su mali i žuti skupljenu u gustu cvat. To je medonosna biljka i rado je posjećuju pčele i drugi kukci. Za rast i razvoj joj je potrebno dosta sunca, listovi su zadebljali jer pravi zalihe vode u njima tako da može preživjeti duži period bez vode.
Postoji oko 200 vrsta agave, obična raste kao samonikla koja dominira na primorju kod nas. Uzgaja se na klizištima jer čuva tlo od erozije i također je svoju primjenu pronašla kao dekorativna biljka u lončanicama ili u vrtovima.
Uzgoj nije težak jer nije zahtjevna biljka bilo da se radi o privatnom ili u komercijalne svrhe. Raste na pjeskovitom ili kamenitom zemljištu, najviše joj odgovara tlo blago kiselo reakcije. Dobro podnosi sušu, ne odgovaraju joj teška i glinovita zemljišta koja zadržavaju vodu, tolerira blizinu soli. Ne podnosi niske temperature zimi.
U toplijem klimatu sadi se od studenog do veljače na našem području kad je biljka u fazi mirovanja. Za sadnju vani i klijanje odgovara joj temperatura od 17 stupnjeva i više, dakle sadnja na otvorenom mogla bi započeti u travnju.
Što se tiče potreba za vodom, nema velike zahtjeve, zalijeva se samo jednom mjesečno. Razmnožava se generativno sjemenom, a i vegetativno samoniklim izdancima koje dalje možemo širiti i presađivati. Sadnja sjemena se vrši isključivo u kontejnerima kada se zalijeva češće dok ne nikne. Također, mlada biljka se može nakalemiti na drugu vrstu kako bi se potaknulo miješanje vrsta i nasljeđivanje dobirh osobina.
U pogledu svjetlosti i topline dosta je zahtjevna biljka, ne tolerira dugotrajne mrazeve i velike snježne periode.
Od agave se može praviti alkoholno piće slično tekili. Nektar ove biljke se može koristiti kao zaslađivač, od listova se može praviti vlakno od kojih se izrađuje platno, a od svježe istucanih listova prave se oblozi za rane i opekotine.
U južnoj Italiji njeno lišće se koristi kao hrana kozama. Agava je svoju primjenu našla i u kozmetici zbog saponina koji sadrži i koji daje odličan efekt za njegu lica i kože.
Tagovi
Agava Agava americana Vrste agve Medonosna biljka Zaštita od erozije Uzgoj agave
Autorica
Više [+]
Inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom. Uvijek spremna na nove izazove u sektoru agrobiznisa. U stalnom kontaktu s poljoprivrednim proizvođačima i njihovim problemima.
Što jest, jest.
Karolina Rastija
prije 4 dana
Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄 Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄
Damir Senjan
prije 4 dana
Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔 Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔
Damir Senjan
prije 1 godinu
Kada je ima toliko, napraviti 200 vrsta Cro Tekile pa prešišamo Meksikance u proizvodnji Tekile. 🫣