Pretraga tekstova
Kim je vrlo cijenjena samonikla biljka ljekovitog djelovanja. Zahvaljujući svom ugodnom mirisu i okusu, njegova je primjena vrlo svestrana.
Kim (Carum carvi) pripada porodici štitarki (Apiaceae). Poznat još u antičko doba, njegova je upotreba raširena po cijeloj Europi, ali i ostatku svijeta. Plodovi kima koriste se za poboljšanje okusa hrane i pića, uz različite primjene u pučkoj medicini. Okus sjemenki i listova kima je topao, slatkast, pikantnije arome.
Otporna je dvogodišnja biljka koja naraste do 60 cm visine. U rano ljeto pojavljuju se bijelo ružičasti cvjetovi. Listovi su perasto sastavljeni i usko razdijeljeni. Korijen izgledom podsjeća na pastrnjak, no manje je veličine.
Njegove se sjemenke siju u ranu jesen. Tlo treba biti ocjedito, na sunčanom položaju. Za uzgoj korijena, kim se sadi u redove te plijevi i prorijeđuje na 20 cm. Sjeme kima može se brati već sljedećeg ljeta, dok je berba korijena iduće jeseni. Kim se može sijati i u proljeće u plitke rupe ili u plitice koje se prekrivaju perlitom. Nakon što biljke dovoljno narastu, slijedi presađivanje u lonce, a u vrt se mogu presaditi u rano ljeto.
Sjemenke kima skupljaju se ljeti prije nego što otpadnu. Štitci sa sjemenkama stavljaju se u papirnate vrećice i suše na prozračnom mjestu. Sjeme se treba čuvati u hermetički zatvorenim posudama.
Kim je vrlo široke primjene u kulinarstvu. Sjemenke se dodaju varivima, juhama ili umacima. Također se dodaje pitama od jabuka, keksima, pecivima ili siru. Korijen se priprema kao povrće. Listovi se dodaju juhama i salatama. Sušene sjemenke se koriste cjelovite ili kao mljevene. Zbog svojeg kemijskog djelovanja, dobro se uklapa u teško probavljiva jela, kao što su mahunarke, kupus i divljač.
Kim je bogat antioksidansima, vlaknima i eteričnim uljima. Odličan je izvor minerala, kao što su željezo, magnezij, bakar, kalij, selen i cink. U sjemenkama kima, prisutni su vitamini A, C, B.
Kim ima ljekovita svojstva, posebice antibakterijsko djelovanje. Listovi, korijenje i sjemenke potiču rad probavnog sustava, što se očituje kroz izlučivanje sline i želučanog soka. U medicini, kim se koristi kod problema uzrokovanih nadimanjem, te grčeva u želucu, nedostatka apetita, kašlja.
Povezana biljna vrsta
Sinonim: kumin, kimelj, komin, pitomi kumin, obični kim | Engleski naziv: Caraway | Latinski naziv: Carum carvi L.
Kim se upotrebljava kao začin u kulinarstvu i prehrambenoj industriji. Može biti jednogodišnja, dvogodišnja ili višegodišnja biljka. U pučkoj medicini upotrebljava se protiv... Više [+]Tagovi
Kim Začin Pučka medicina Antioksidansi Vitamini Minerali
Autorica
Više [+]
Magistra inženjerka hortikulture Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu s ciljem usavršavanja na području znanosti u poljoprivredi.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 4 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 6 dana
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.