Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Branje bilja
  • 24.09.2024. 07:30

Koje se ljekovito bilje sakuplja u jesen?

Služi nas vrijeme za branje ljekovitog bilja - listova, korijenja i plodova. Evo što se sada može brati, na što paziti te kako sušiti i čuvati

Foto: AK grafika
  • 5.765
  • 317
  • 0

Sunčano i toplo vrijeme idealno je za skupljanje bilja za čajeve i druge pripravke. 

Do kraja rujna, odnosno prvih mrazeva možete brati list koprive, kadulje, trputca, majčine dušice te nadzemne dijelove stolisnika. Također, u rujnu i listopadu se vadi i korijen maslačka, čička i gaveza jer tada biljke skladište najviše hranjivih tvari

Sada se prikupljaju i plodovi šipka, trnine i gloga. 

Na što paziti? 

Listove berite po suhom i sunčanom vremenu, nakon što se digne rosa, a prije prvih mrazeva koji će utjecati na njihove ljekovite vrijednosti. 

Korijenje vadite pažljivo, pomoću štijače, da se ne ošteti. Odmah s njega skinite višak zemlje. Listove maslačka možete iskoristiti za jelo, a gaveza za tekuće gnojivo. 

Plodovi se prikupljaju čim postignu zrelost, također prije prvih mrazeva. Iznimka može biti šipak koji se koristi za pripremu pekmeza jer tada omekša pa je njime lakše rukovati. 

Kako napraviti pekmez od šipka?

Birajte zdrave biljke, izbjegavajući one koje su oštećene, napadnute bolestima ili insketima. 

Pazite da ne uzmete previše s jednog mjesta kako biste osigurali regeneraciju biljke.

Ubrane listove stavite u prozračnu pamučnu ili papirnatu vrećicu. Korijenje i plodove možete staviti i u pletene košare. Izbjegavajte plastične vrećice jer će se stvarati kondenzaicja i propadanje ubranog. Što prije krenite sa sušenjem kako bi sačuvali ljekovita svojstva. 

Kako sušiti i čuvati? 

Listove i cvjetove sušite u hladovini, na prozračnom mjestu, raspoređene u tankim slojevima na tkaninu ili papir. Trebaju biti zaštićeni od izravnog sunca kako ne bi izgubili eterična ulja. Nemojte ih izlagati rosi. 

Korijen se suši opran, posušen i narezan na manje komade u toplim, prozračnim prostorijama ili sušarama na temperaturi od 30-40°C.

Nakon sušenja, biljke treba čuvati u suhim, tamnim i prozračnim prostorima. Spremite ih u hermetički zatvorene staklene posude ili papirnate vrećice, dalje od vlage i svjetlosti, kako bi zadržali ljekovitost. Optimalno je čuvanje do godinu dana. 

Naslovna fotografija: Shutterstock/TG23/Stefan_Sutka/Oksana Vinopalova


Tagovi

Branje kadulje Branje koprive Korijen maslačka Korijen gaveza Branje u jesen Plodovi trnine Plodovi šipka


Autorica

Maja Celing Celić

Više [+]

Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub.