Pretraga tekstova
Brazilske ljepotice na Diošu
U seoskim vrtovima dominiraju obične biljke, povremeno su ukrašene nekim, za našu regiju atipičnim vrstama, kao što su palme, fikusi, adami ili alokacije, mousse (banane) i ostale zanimljive biljke.
Kuća Marie Vojta sa Dioša je doslovno „obučena“ u bugenvilije, resp. bougainvilleou (Bugenvilea). Ime je dobila po francuskom mornaru. Biljka iz porodice glabre većinom očekujemo u Dalmaciji, ali ne u srcu kontinenta. Čak i ovdje su međutim ove biljke, koje vole toplo i sunce, našle svoje mjesto.
U literaturi ćete pročitati da bugenvilija cvate od travnja do lipnja, ali kod gospođe Marije cvatu cijelo ljeto, i to nekoliko puta! Nevjerojatne ružičaste, crvene, ljubičaste, narančaste, ali i bijeli cvjetovi privući će sve prolaznike, ali i pčele. U ovu brazilsku ljepoticu se Marija zaljubila prije dvadeset godina, kada je prvu sadnicu dobila od supruga Josipa (bivšeg direktora firme Ribnjačarstvo Končanica) iz Italije. „Imala je ljubičaste cvjetove. Sada je više nemam. Uginula mi je nakon sedamnaest godina uzgoja.“
Budući da ju je obilje cvjetova, kojima je bila prva bugenvilija svake godine tijekom ljeta prepuna, fasciniralo odlučila je naručiti novu sadnicu i počela je surađivati sa uzgajivačem ove zanimljive biljke, Denisom Bojčićem. On se bavi uzgojem bugenvilija već nekoliko godina i ima veliko iskustvo. Na osnovi savjetovanja želi osigurati, da iduća sadnja njoj pođe za rukom.
„Bugenvilija nije zahtjevna. Samo pri presađivanju ne podnosi „hladne noge.“ Zato je dobro staviti pri presađivanju na dno tegle stiropor,“ kaže uzgajivačica. „Ne voli jednogodišnji boravak u stanu, zahtijeva biti na suncu. Otporna je na bolesti i štetnike. Nije zahtjevna na tlo i gnojiva. U zimi ju spremam u podrum na temperaturu od 10-12 °C, iako može izdržati mraz do -7 °C. Tijekom zime otpadne lišće i ostane bez cvjetova. U to vrijeme ju samo malo zalijevam, otprilike jednom svaka tri do četiri tjedna da se korijen ne isuši. U proljeće ju izvadim van, orežem i pognojim kombiniranim gnojivom. Od tog vremena puno zalijevam. Tijekom vegetacije zalijevam ujutro.“
Marijino eksperimentiranje sa reprodukcijom je bilo uspješno: „U proljeće narežem reznice sa četiri pupa, dva moraju biti u tlu! Ako uzgajate bugenviliju s ljubavlju, sigurno će vam pokloniti puno cvjetova. Najbogatija cvatnja nastupa, kada je biljka stara četiri do pet godina. Plod je duguljasta narančasta boba oblika kruške, veličine jednoga centimetra puna sjemenki. Penjačica može narasti i do dvadeset pet metara,“ doznajemo od Marije.
Osim bugenvilija Marija voli gladiole i Amaryllise. Amaryllise je dovezla iz Austrije i ima ih gomilu - od bijele, crvene, ružičaste i križanaca. „Moj suprug je sa svakog svojeg putovanja dovezao nekakvu biljku.“ I sama je uvijek dovezla nekakav cvijet kao podsjetnik na svoja putovanja,“ rekla nam je Maria, bivša tajnica firme Ribnjačarstvo Končanica, gdje je radila do umirovljenja.
Gospođa Marija uživa u ljepoti cvijeća i boja, ali bez svoga psa Alda, koji joj je uvijek za petama, to ne može proći. Ima važnu ulogu - čuva svoju gospodaricu i njezine brazilske ljepotice poput blaga.
Autor: Alena Rais
Tagovi
Bugenvilija Penjačice Presađivanje Cvijeće
Autorica
Više [+]
Završila je Poljoprivredni fakultet u Pragu - agronomija gdje je i tri godine radila na Poljoprivrednom institutu - mikrobiologija i zaštita bilja u Pragu - Ruzyně. U češkom tjedniku Jednota Daruvar piše o poljoprivrednim temama od 2001. godine. Kod kuće sa suprugom uzgaja čemprese i vinovu lozu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 1 tjedan
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/