Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Maslačak
  • 26.03.2025. 07:30

Maslačak nije samo prepoznatljivi ukras livada i polja - on je i ključan izvor hrane za pčele

Ujedno je i vrijedan sastojak u prehrani, poznat kao "divlji radič". Njegovi gorkasti listovi, posebno ako su ubrani prije cvatnje, izvrsno se uklapaju u razne salate i jela.

Maslačak nije samo prepoznatljivi ukras livada i polja - on je i ključan izvor hrane za pčele
Foto: Depositphotos/Sergiosk
  • 1.032
  • 68
  • 0

Maslačak, trajna samonikla biljka sa snažnim vretenastim korijenom, perastim listovima i zlatnožutim cvjetovima, jedna je od najprepoznatljivijih biljaka u našem okruženju. Osim što krasi livade i polja, vrijedan je sastojak u prehrani, poznat kao "divlji radič". Njegovi gorkasti listovi, posebno ako su ubrani prije cvatnje, izvrsno se uklapaju u razne salate i jela.

Sa svojim zlatnožutim cvjetovima, nije samo prepoznatljivi ukras livada i polja – on je i ključan izvor hrane za pčele i druge oprašivače. Ova skromna biljka igra važnu ulogu u održavanju ekološke ravnoteže, pružajući pčelama nektar i pelud u vrijeme kada su drugi izvori hrane rijetki.

Lat. Taraxacum officinale jedan je od prvih cvjetova koji se pojavljuju u proljeće, često već u ožujku te je posebno važan za pčele u rano proljeće, kada su drugi izvori hrane još rijetki. Ima visoku nutritivnu vrijednost jer mu je nektar bogat šećerima, dok pelud sadrži proteine i druge hranjive tvari potrebne za razvoj pčelinjih legla.

Kako pomaže pčelama?

Izuzetno je važan za pčele zbog svojih karakteristika:

  • Dugotrajno cvjetanje: Cvjeta od rano proljeća do kasne jeseni, pružajući pčelama hranu tijekom većeg dijela godine.
  • Lako dostupan: Raste na različitim staništima, od livada do rubova šuma, što ga čini dostupnim za pčele u različitim uvjetima.
  • Bogatstvo hranjivih tvari: Nektar i pelud maslačka pružaju pčelama energiju i hranjive tvari potrebne za preživljavanje i razmnožavanje.

Kako možemo pomoći pčelama i maslačku? Smanjite korištenje herbicida jer oni uništavaju maslačak i druge korisne biljke, smanjujući dostupnost hrane za pčele.

Kada je najbolje brati listove maslačka?

Posadite ga u vrtu: Ako imate vrt, razmislite o tome da ostavite malo prostora za maslačak i druge samonikle biljke. Podržite ekološku poljoprivredu koja ne koristi štetne kemikalije, što pomaže očuvanju pčela i drugih oprašivača. Jer oni su savršen tim u prirodi. Dok maslačak pruža hranu pčelama, pčele oprašuju biljke, održavajući ekološku ravnotežu.

Maslačak u prehrani

Cijenjen je u tradicionalnoj prehrani i ljekovitim svrhama. Njegovi listovi, bogati vitaminima (A, C, K) i mineralima (željezo, kalij), imaju blago gorak okus koji podsjeća na radič. Zbog toga se često naziva "divlji radič".

Listovi se mogu dodati u salate, smoothieje ili kuhana jela. Najbolji su ako se beru prije cvatnje, kada su najnježniji i najmanje gorki. Cvjetovi su mu također jestivi i mogu se koristiti za pripremu čajeva, sirupa ili čak maslačkovog vina.

Korijen se može sušiti i koristiti za pripremu napitaka koji potiču probavu.

Ljekovita svojstva

Koristi se u narodnoj medicini stoljećima zbog svojih brojnih ljekovitih svojstava:

  • Detoksikacija: Potiče rad jetre i bubrega, pomažući u čišćenju organizma.
  • Probava: Blagi laksativ koji potiče probavu i smanjuje nadutost.
  • Antioksidansi: Bogat antioksidansima, pomaže u borbi protiv slobodnih radikala.

Kako brati maslačak?

Ako ga želite koristiti u prehrani, važno je pratiti nekoliko pravila: Birajte čista mjesta: Izbjegavajte branje uz ceste ili na mjestima gdje se koriste pesticidi.

Berite mlade listove. Listovi su najukusniji i najnježniji prije cvatnje. Prije upotrebe, listove i cvjetove dobro operite kako biste uklonili prašinu i nečistoće.

Dakle, maslačak nije samo lijep cvijet koji krasi naše livade – to je i vrijedna biljka koja može obogatiti našu prehranu i zdravlje. Sljedeći put kad ga ugledate, razmislite o tome da ga dodate u svoj jelovnik i iskoristite njegove brojne prednosti.


Povezana biljna vrsta

Maslačak

Maslačak

Sinonim: Ljekoviti maslačak, gorko zelje, talijanska salata | Engleski naziv: Dandelion | Latinski naziv: Taraxacum officinale Wiggers (sin. Leontodon taraxacum L.)

Maslačak je višegodišnja biljka visine 15 – 20 (25) cm. Korijen je vretenast i skraćuje se na kraju vegetacijske sezone. Stabljika je uspravna, šuplja i s bijelim mliječnim sokom.... Više [+]

Tagovi

Maslačak Pčele Savršen tim Ljekovita svojstva Nektar Pelud


Autor

Antun Karlović

Više [+]

Pčelar praktičar, osnivač i urednik portala pcelarstvo.hr, koji svakodnevno svojim poznanicima uporno dosađuje neprestano pričajući o pčelama i njihovoj korisnosti za okoliš.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!