Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Ljetnica
  • 05.08.2012.

Zijevalica

Vrtno bilje

  • 1.712
  • 35
  • 0

Jednogodišnja vrtna biljka koja naraste visine 20-30 cm i vrlo je česta u našim vrtovima ili vrtovima naših susjeda, tako bi se najlakše moglo opisati Zijevalicu ( Antirrhinum majus ). Zijevalica nam stiže iz južnih dijelova Europe i sjevernih dijelova Afrike a iz porodice je Scrophulariaceae.

Posebnost ovog vrtnog cvijeća je u njenom cvijetu, koje svojim neobičnim izgledom i oblikom uljepšavaju vrt a vrlo rado uveseljavaju i djecu zbog svoje posebnosti što na pritisak cvijeta se otvaraju kao usta. Od tuda i naziv zijevalice ili žabice kako ih u nekim krajevima zovu.

Cvijeta od lipnja pa sve do listopada i to u vrlo raznolikim kombinacijama. Cvijet može biti velik ili malen, više njih koji čine cjelinu poput grozda ili pak pojedini cvijetić, i to u raznim nijansama žute, crvene, narančaste ili pak bijele boje, ako ni ovo još nije dovoljno da zadovolji vašu maštu oni us se pobrinuli da ih ima i u dvobojnim kombinacijama.

Ukoliko želite uzgojiti biljku iz sjemena, najbolje vrijeme je za sijanje od sredine veljače pa sve do ožujka. Temperatura u klijalištu može biti malo niža od sobne temperature, i neka se kreče u razmjerima od 15 do 20 *C. Nakon što biljke narastu a ovisno o vremenskim prilikama vani presađuje se u vrt krajem travnja do sredine svibnja.

Zijevalica voli sunčano ili polusjenovito mjesto u vašem vrtu. Ovaj podatak uzme u obzir prilikom uređenja vrta. Razmak između biljke bi trebao biti nekih 20 do 25 cm jedna od druge. Redovito zalijevajte biljku i svakih 15 dana možete joj dodati gnojiva, iako nije neophodno jer uglavnom biljka nađe dovoljno hranjiva iz zemlje u vrtu.


Izvori

Cvijet.info


Tagovi

Vrtno bilje Ljetnica

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

#RuralFoto
#priroda
Divna slavonska polja