Pretraga tekstova
Preci današnjih poljoprivrednika koristili su cvijet, koru, sjeme i list ove biljke za liječenje reume, malarije, groznice s visokom temperaturom, za čišćenje jetre, oporavak organa za probavu, izbacivanje glista.
Jorgovan je omiljeni stanovnik vrtova i okućnica. Postoji u dvadeset poznatih oblika, a blizak je rođak maslinama. Prirodno stanište mu je jugoistočna Europa i južna Azija, a zahvaljujući uzgajivačima proširio se po svim kontinentima osim Antarktika.
U pitanju je listopadna biljka, pojavljuje se kao grm ili drvo do desetak metara visine, a cvijet, po čemu je poznat, sitan je, grupiran u velike grozdove, obično bijele i ljubičaste boje. Ovisno o količini svjetlosti, ljubičasta boja će biti svijetlija ili tamnija, a najljepši plavi raste u sjeni. Postoje i bordo i žute varijante, s jačim mirisom, u toplijim krajevima. Njegovo perzijsko ime, lilak, odgovorno je za jedno od imena ljubičaste boje - lila.
Osim ljepote koju pokazuje u vrtovima tijekom travnja i svibnja, on je ljekovit. Preci današnjih poljoprivrednika koristili su cvijet, koru, sjeme i list ove biljke za liječenje reume, malarije, groznice s visokom temperaturom, za čišćenje jetre, oporavak organa za probavu, izbacivanje glista. Postojalo je vjerovanje da čaj od ove biljke povoljno djeluje protiv depresije, dok ulje ublažava razne vrste bolova, čak i giht.
Poznati su prilično stari recepti s objašnjenjem kako se kuha čaj od jorgovanove kore. U njoj se nalaze eterična ulja, vrlo ljekovita, ali, ne treba zaboraviti da ima i otrovnih sastojaka, što znači da nema liječenja "na svoju ruku“.
Zbog ugodnog mirisa, ova biljka je od davnina sastojak za parfeme. Cvjetovi su neotrovni i puni vitamina, tako da pravi ljubitelji ubace po šaku-dvije svježih cvjetova u salatu, što je običaj preuzet iz antičkog Rima. Djeca svakako pojedu po koji cvijet tražeći "petice“ u bogatim cvatima, to jest cvjetiće s pet latica (obično ih ima četiri).
Ima pozitivnu simboliku: on je cvijet radosti, života, ljubavi i nevinosti. Po jednoj legendi, svađali su se zima i proljeće (poznato?) svake godine oko prevlasti, pa su se dogovorili kad zima ustupa mjesto proljeću. Da bi potvrdili dogovor, zima je uzela bijeli jorgovan, a proljeće - ljubičasti.
Vjeruje se da jorgovan bolje raste i krupnije cvate ako se više bere, a da vene ili daje sitnije cvjetove sljedeće godine ako ostane na granama.
Tagovi
Jorgovan u legendama Kora jorgovana Otrovni sastojci jorgovana Ljekovit jorgovan Miris jorgovana Cvijet jorgovana
Autorica
Više [+]
Diplomirana pravnica, novinarka, autorica tri romana i pjesnikinja u ilegali. Surađivala je s raznim redakcijama i portalima. Poseban interes pokazuje za život žena na selu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljima Podravine i Slavonije širi se opojni miris kamilice 🌼 Još nemamo podatak koliko je površina pod ovom kulturom zasijano jesenas, a 2023. bila je na 3.788 hektara.