Ovogodišnja kampanja podnošenja jedinstvenog zahtjeva započinje u utorak, 4. ožujka. U odnosu na lani neke su odredbe izmijenjene, mahom kako bi se rasteretilo poljoprivrednika od silne birokracije. Iako još uvijek postoji veliki prostor za pojednostavljivanja.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva je u utorak, 25. veljače objavilo Pravilnik o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2025. godinu, čime su ostvareni preduvjeti za početak podnošenja Jedinstvenog zahtjeva za 2025. godinu.
Zahtjevi će se moći predavati od 4. ožujka do 13. lipnja 2025. godine, naravno ne bude li naknadnih izmjena koje bi zahtijevale odgodu početka ili kraja kampanje, baš kao što je bio slučaj u prošloj, 2024. godini.
Iako je većina odredbi ostala ista kao i prošle godine, ipak se ponešto od toga i promijenilo, što prvenstveno ide u prilog poljoprivrednicima, jer su neke stvari dodatno pojednostavljene.
Kao i ranije, u popunjavanju zahtjeva pomoći će vam djelatnici Agencije za plaćanja, Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede (ex savjetodavna služba) i HAPIH-a, a pomoći vam mogu i neki od privatnih savjetnika koji su upoznati s ovom tematikom.
Kreće zaprimanje Jedinstvenih zahtjeva za potporu za 2025., objavljen i Pravilnik
Dobra je vijest što od ove godine potpisani zahtjev više ne morate isključivo fizički predavati Agenciji za plaćanja, već ga možete i elektronički potpisati uz e-poljoprivrednu iskaznicu ili elektroničku osobnu iskaznicu, putem NIAS sustava. Pregledavati i popunjavati zahtjev možete s vjerodajnicama svih razina sigurnosti (uključujući m-tokene poslovnih banaka), ali potpisati samo uz navedene dvije.
Niste li korisnici istih, popunjeni zahtjev isprintajte i odnesite osobno u podružnicu Agencije za plaćanja ili pošaljite preporučenom pošiljkom na njihovu adresu.
Važno je naglasiti kako za većinu IAKS intervencija i nadalje imate petogodišnju obvezu sudjelovanja. Dakle, ako ste u 2023. godini po prvi puta podnijeli zahtjev za Intervenciju 70.01.01. – "Korištenje feromonskih, vizualnih i hranidbenih klopki (KFK)“ korisnik iste morate biti pet godina, odnosno zahtjev podnositi zaključno s 2027. godinom, kada završava ovo programsko razdoblje.
Isto je za većinu IAKS Intervencija, izuzev 70.06. "Plaćanja za dobrobit životinja“ i 71.01. "Plaćanja za područja s prirodnim i ostalim ograničenjima“ kod kojih obveza traje jednu godinu, te za Intervenciju 70.03. "Očuvanje ugroženih izvornih pasmina domaćih životinja" za koju se od ove godine, za nove korisnike, ukida petogodišnja obveza sudjelovanja, a uvodi dvogodišnja. Oni koji su zahtjev već podnosili u 2023. i/ili 2024. godini i nadalje imaju petogodišnju obvezu.
Od ove se godine uvodi i obveza poštivanja odredbi socijalne uvjetovanosti, iako nas sam pravilnik detaljno ne upoznaje o kojim se obvezama radi, već nas upućuje na EU uredbu 2021/2115 kojom se definira, između ostalog i obvezni sadržaj Strateškog plana. Zar ne bi bilo jednostavnije u pravilniku definirati tih nekoliko stavki kojih se gospodarstvo treba pridržavati? Uglavnom, socijalna uvjetovanost u smislu SPZPP podrazumijeva obveze poslodavca (u ovom slučaju poljoprivrednog gospodarstva) vezano uz uvjete rada i zapošljavanja.
Ustvari se radi o svim pozitivnim propisima koji su ionako u primjeni kod radnog prava u RH, a što podrazumijeva obvezu poslodavca na uvođenje obaveznog osposobljavanja, definiranja svih prava i obveza u pisanom obliku i dr. No eto, od ove godine kontrolori APPRRR koji će vršiti nadzor nad poljoprivrednim gospodarstvom, provjeravat će i pridržavanje gospodarstva ovim pravilima. Naravno, onih koji imaju zaposlenike, što nije slučaj s većinom OPG-ova.
Jedna od novina koja je uvedena s ciljem rasterećenja poljoprivrednika jest smanjenje broja obaveznih edukcija za sve korisnike potpore. Tako će korisnici IAKS intervencija na edukaciju morati ukupno tri puta tijekom razdoblja 2023. – 2027., a ne više svake godine kako je bilo propisano do sada. Drugim riječima, ako ste edukaciju odslušali u 2023. i 2024., do 2028. godine ju morate odslušati još samo jednom.
Naravno, jednom obvezno, a vama je na izbor hoćete li se i nadalje svake godine informirati o novostima, odnosno hoćete li se na predavanjima podsjetiti na preuzete obveze.
Kod eko shema, za koje je u primjeni jednogodišnja obveza, obvezna godišnja edukacija postoji za korisnike intervencija 31.01. Intenzivirana raznolikost, 31.03. Intenzivno održavanje ekološki značajnih površina, 31.05. Minimalni udio leguminoza od 20 % unutar poljoprivrednih površina, 31.06. Konzervacijska poljoprivreda, 31.07. Očuvanje travnjaka velike prirodne vrijednosti (TVPV). Za intervencije 31.02. Ekstenzivno gospodarenje pašnjacima, 31.04. Uporaba stajskog gnoja na oraničnim površinama i 31.08. Primjena ekoloških gnojiva u trajnim nasadima, u obvezi ste kroz individualno savjetovanje, ovisno o intervenciji, izraditi Plan pašarenja ili Plan gnojidbe.
Kod PVP ilti proizvodno vezanh potpora, obvezna edukacija provodi se jednom i to u prvoj godini u kojoj je podnesen zahtjev za potporu. Prva godina može biti 2023., 2024. ili 2025. Dakle, ako ste edukaciju odslušali 2023. godine, a podnosite zahtjev i ove godine, niste obvezni pohađanja edukacije.
Dobra je stvar i da se za korisnike Intervencije 70.01. Smanjenje korištenja zaštitnih sredstava u višegodišnjim nasadima, i to za 70.01.01. KFK (hranidbene, feromonske i vizualne klopke) i 70.01.02. feromonske dispenzere, rok za dostavu računa o kupnji istih, kao i uputa proizvođača o njihovu korištenju pomiče na 31.12.2025., dakle do roka do kojeg APPRRR-u morate dostaviti i evidencijske obrasce o provedbi obveza povezanih uz pojedinu intervenciju.
Bilo bi dobro kada bi se osmislio i nekakav drugi način dokazivanja korištenja klopki odnosno dispenzera, od primitivne dostave računa i kartonskih kutija na kojima piše kako ih upotrijebiti.
U vrijeme kada ćete račun i kutije dostavljati, obavezno ih dostavite uz popratni dopis na kojem će vam se udariti prijemni štambilj, a čime ćete moći dokazati da ste iste predali. Više je primjera kako usprkos predanim računima i uputama, korisnici nisu ostvarili pravo na potporu u 2023. godini., a što su doznali nedavno, nakon učitavanja Odluke o ostvarenim pravima za 2023. godinu. Bez materijalnog dokaza, bespredmetno je i žaliti se na dostavljenu odluku.
Podsjetimo se i kako je moguće i nadalje koristiti dvije IAKS intervencije, odnosno kako je moguće kombinirati iste s intervencijama u sklopu Eko shema ili PVP, a sve u skladu s tablicom kombinacija koja je sastavni dio pravilnika. Imajte na umu kako kombiniranjem intervencija možete znatno povisiti iznos potpore, s osnovnih oko 240 EUR-a koji vam pripadaju po svakom ha poljoprivredne površine, na više od 1.200 EUR-a ako se uključite npr. u neke od IAKS intervencija.
Naravno, uključivanje u sustav potpora za sobom nosi i određene obveze, poput ranije spomenutih pohađanja edukacija ili vođenja odgovarajućih evidencija. Ništa od toga nije komplicirano i nije nešto s čim ne biste mogli izaći na kraj. Uostalom, i u njihovu popunjavanju od pomoći vam mogu biti privatni javni savjetnici.
Recimo za kraj kako je preporuka prije podnošenja zahtjeva, dobro se informirati o obvezama, kako zbog njihova neispunjavanja ne biste nakon nekoliko godina primanja potpore, bili u obvezi vratiti cjelokupni ranije primljeni iznos. I još nešto. Ove godine vi budite ti koji će potražiti gdje se i kada održava edukacija, odnosno barem nemojte biti grubi kada vas savjetodavac nazove i pozove na istu.
Na ispunjenje obveza će vas i ove godine vjerojatno, baš kao i lani, putem radijskih oglasa pozivati i Ministarstvo poljoprivrede, pa se odazovite i svoju obvezu svakako ispunite na vrijeme.
Tagovi
Autor
Marijan Ivičević-Bakulić
prije 1 mjesec
Još uvijek je previše papirologije prisutno za ispunjavanje osnovnih djelatnosti.
Marta Radić
prije 1 mjesec
Da li će ugar biti obveza ili će eko proizvođači biti izostavljeni , a svi drugi mogu to riješiti leguminozama.