Pčelarske udruge i pčelinje zajednice u Australiji ne poznaju varrou. Liječenja pčela su svedena na minimum pa je time i med koji konzumiraju među najkvalitetnijima na svijetu. Kako su došli do toga?
Pčele su nezaobilazni čimbenik opstanka našeg planeta. Osim što omogućuju proizvodnju meda, one su ključne za oprašivanje poljoprivrednih usjeva koji čine temelj ljudske prehrane. No unatoč njihovoj vitalnoj ulozi, svjetska pčelarska industrija sve više potiče globalnu trgovinu maticama i rojevima – praksu koja može imati kobne posljedice po bioraznolikost i zdravlje pčela.
Pčele su izložene brojnim bolestima i parazitima, a globalna trgovina jedan je od najvećih uzročnika širenja zaraza.
Australija nam šalje jasnu poruku: vrijeme je da zaustavimo njihov masovni izvoz i uvoz.
Naime, ona ima najstrožu biosigurnost na svijetu. Zabranjen je uvoz živih pčela (osim u posebnim laboratorijskim uvjetima), samo lokalno uzgajane matice dopuštene su u komercijalnu upotrebu te strogi monitoring bolesti – redoviti pregledi koje provode državne agencije.
Rezultat? Njihove pčelarske udruge i pčelinje zajednice ne poznaju varrou. Liječenja pčela su svedena na minimum pa je time i med koji konzumiraju među najkvalitetnijima na svijetu.
Uvezene matice često pripadaju pasminama koje nisu prilagođene lokalnim uvjetima, primjerice talijanske pčele u hladnim predjelima. Možda daju izvanredne rezultate na sjeveru Europe, no nije nužno da bi isto dale i na jugu. I obrnuto naravno.
Pripreme za ljetni tretman varooze pčela - kako spriječiti širenje bolesti?
Osim toga hibridizacija s lokalnim pčelama može dovesti do gubitka prirodne otpornosti na bolesti. Neke komercijalne matice uzgajane su za veliku mednu proizvodnju, ali su manje otporne na neke parazite.
Primjerice, afrikanizirane (križanci europskih i afričkih pčela) šire se Amerikom, uzrokujući agresivnija ponašanja i veću osjetljivost na bolesti.
Mnogi pčelari ne provjeravaju zdravstveno stanje kupljenih pčela. Krivudavi uvoz iz zemalja bez veterinarskih standarda povećava rizik, npr. krijumčarenje pčela iz Azije. Karantenske mjere se ne provode ili često nisu dovoljno stroge.
Širenje varooze, i ne samo te bolesti po svijetu, nastalo je traženjem "idealne" vrste i trgovinom pčelama.
1. Širenje bolesti i parazita
2. Genetska kontaminacija lokalnih pčela
3. Prijetnja autohtonim vrstama
Podržavajte lokalne uzgajivače pčela. Kupujte pčelinje proizvode, matice i rojeve samo od domaćih, certificiranih pčelara. Zalažite se za strože regulative, pritisnite vlasti da uvedu jasnije propise o tranzitu, unosu i uvozu pčela. Educirajte druge jer mnogi, uključujući i neke pčelare željne brze dobiti, ne shvaćaju opasnost globalne trgovine pčelama i tog načina širenja zaraze.
Dok svijet trpi zbog zabilježenog kolapsa pčelinjih kolonija, Australija nam pokazuje da postoji drugačiji put.
Što mislite, treba li uvesti strože kontrole uvoza? Jeste li ikad imali problema s bolestima zbog kupljenih pčela?
Tagovi
Autor
Antonija Tonka Tonković
prije 2 tjedna
Australci navodno imaju sreće jer su otok. Otok je i Velika Britanija zar ne? Ako imaš pameti imaš i sreće.