Pretraga tekstova
Za oranice se lani trebalo izdvojiti prosječno 4.491 eura po hektaru na razini države, dok se podaci po regijama znatno razlikuju, objavio je Državni zavod za statistiku.
Prosječna cijena kupljenih oranica u Republici Hrvatskoj u 2023. iznosila je 4.491 euro po hektaru, livada 2.625 eura po hektaru, a pašnjaka 3.153 eura po hektaru, objavio je Državni zavod za statistiku u podacima o cijenama određenih kategorija poljoprivrednog zemljišta za tzv. NUTS 2 klasifikaciju.
Usporedno s prethodnom godinom, cijena oranica porasla je za 791 euro po hektaru na razini države, livada za 256, a pašnjaka za 241 euro/ha.
Gledajući po regijama, u Panonskoj Hrvatskoj prosječna cijena kupljenih oranica lani je iznosila 4.602 eura po hektaru, livada 2.044 eura po hektaru, a pašnjaka 2.109 eura po hektaru.
Južnije, u Jadranskoj Hrvatskoj prosječna cijena kupljenih oranica iznosila je 6.415 eura po hektaru, livada 2.894 eura po hektaru, a pašnjaka 3.427 eura po hektaru.
U Sjevernoj Hrvatskoj za oranice se u prosjeku plaćalo 3.856, livade 3.135, a pašnjake 2.775 eura po hektaru.
Iz Zavoda ističu da su podaci o cijenama kupljenog zemljišta dobiveni na temelju raspoloživih administrativnih izvora Ministarstva financija – Porezne uprave.
Tagovi
Državni zavod za statistiku Cijena poljoprivrednog zemljišta DZS Oranice Livade Pašnjaci 2023
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
Krenula je berba kamilice! Svježe fotke dobili smo od Slavena Puzjaka iz Josipova :)
Đuro Japaric
prije 6 mjeseci
mali poljoprivredniče , ovo što nazvaše Hrvatska , provincija je Austrije i Srbije , a i povijesno prenapuhani Radić dao je svoj doprinos od 1919 i Srpsko - hrvatske agrarne reforme ! Hrvatska je SRANJE u kojoj sam samo za vrijeme Milanovića dobio nekoliko ha podržavljene zemlje na privremeni zakup od 5 godina , a za vrijeme lakrdijaša Plenkovića dadoše nam na 1 godinu ! Nasmijao se bivši ministar Jakovina kada sam mu to rekao pa reče ; davati će vam u zakupi na 1 mjesec ! Inače privatna zemlja može imati 2 cijene , u katastru mali poljoprivrednik koji prodaje po katastru , u gruntovnici na Radiću i onda kupac mora platiti takozvani zemljišno- knjižni ispravak , da se briše Radić , a upiše mali poljoprivrednik !
mali poljoprivrednik
prije 6 mjeseci
Žalosno je što poljoprivredno zemljište kupuju najčešće oni koji nemaju veze sa poljoprivredom.Imaju viška novca i dižu cijenu seljacima koji ne mogu pratiti takva kretanja.U nekim uređenim zemljama poljoprivredno zemljište ili farmu može kupiti samo onaj koji se bavi poljoprivredom i osposobljen je za taj posao.Da li smo mi uređena država?
srđan maksić
prije 6 mjeseci
Ovi iz zavoda za statistiku kasne s informacijama oko 2 godine! Cijena poljop zemljišta u RH je u konstantnom padu zadnjih godinu i pol dana. Odakle im informacija da cijena radte- Bože znaj? Sa 12-13 tisuća po hektaru , pala je na 9-10 u istočnom dijelu. Nitko, ama baš nitko ne nudi više. Provjerite informacije prije objave jer Državne institucije raspolažu podatcima koje nemaju veze sa stvarnošću