Cijene žitarica u Europi značajno pale, ponajviše zbog jačanja eura prema dolaru, što čini europski izvoz skupljim i manje konkurentnim na svjetskom tržištu
Europsko tržište žitarica ponovno se pokrenulo nakon višednevne pauze uzrokovane dugim uskrsnim vikendom, dok se u Sjedinjenim Američkim Državama trgovanje nastavilo već u ponedjeljak. No, prvi dani povratka nisu donijeli pozitivne vijesti jer su cijene žitarica u Europi značajno pale, ponajviše zbog jačanja eura prema dolaru, što čini europski izvoz skupljim i manje konkurentnim na svjetskom tržištu, piše Agrarheute.
Nesigurnost na tržištima dodatno su pojačale izjave američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji je više puta pozvao na smjenu čelnika Federalnih rezervi, Jeromea Powella, kako bi se ubrzalo smanjenje kamatnih stopa. Tržišta reagiraju nervozno na svaku naznaku političkog pritiska na monetarnu politiku.
Tečaj euro/dolar dosegnuo je 1,15, najvišu razinu u posljednje tri i pol godine. To dodatno otežava europski izvoz, dok američke žitarice postaju pristupačnije kupcima diljem svijeta.
Pad cijena dodatno je pojačan činjenicom da su padaline u sjevernoj Francuskoj i dijelovima Njemačke bile ispod očekivanja, a slična situacija zabilježena je i u drugim dijelovima sjeverne Europe.
Analitička kuća SovEcon povećala je svoju procjenu ruske proizvodnje pšenice za 1,1 milijun tona na ukupno 79,7 milijuna tona. Ta korekcija odražava povoljne uvjete tijekom zime, koji su omogućili bolji opstanak biljaka.
Prema ruskoj meteorološkoj službi Roshydromet, samo 5% biljaka bilo je u lošem stanju u ožujku, što je veliko poboljšanje u odnosu na 37,1% u studenom prošle godine.
Procjena za ozimu pšenicu povećana je s 50,7 na 52,2 milijuna tona, dok je procjena za jaru pšenicu neznatno smanjena s 27,9 na 27,5 milijuna tona.
Američko Ministarstvo poljoprivrede (USDA) objavilo je u ponedjeljak izvješće o napretku proljetne sjetve. Podaci pokazuju da sjetva kukuruza i soje napreduje nešto brže od očekivanog, dok je kvaliteta ozime pšenice pala ispod predviđanja.
Sjetva kukuruza napredovala je na 12% površina, što je više nego prošlotjednih 4. Usporedbe radi, petogodišnji prosjek iznosi 10 posto. Soja je zasijana na 8% površina, pri čemu Louisiana prednjači s impresivnih 56.
Sjetva jare pšenice napredovala je sa 7% na 17, brže od prošlogodišnjih 14, ali i petogodišnjeg prosjeka od 12 posto.
Međutim, kvaliteta ozime pšenice bilježi pad. Čak 45% usjeva ocijenjeno je kao "dobro do odlično", što je pad za 2 posto. Dodatnih 34% ocijenjeno je kao "prosječno", dok je udio "loših i vrlo loših" porastao na 21.
Zbog ovih pokazatelja, cijene pšenice pale su početkom tjedna. Dodatni pritisak na tržište dolazi zbog padalina na američkom Srednjem zapadu i u regiji Plains, što dodatno stvara pesimističan ton među trgovcima.
Međunarodni savjet za žitarice (IGC) povisio je svoju procjenu globalne proizvodnje kukuruza za sezonu 2025./26. za 5 milijuna tona: na 1.274 milijuna tona. S druge strane, prognoza za globalnu proizvodnju pšenice smanjena je za milijun tona na ukupno 806 milijuna tona.
Tagovi
Autor
Damir Senjan
prije 1 dan
Pa cijene su pale još prije uskrsa ali najbitnije da su cijene sjemena ako ga i ima po trgovinama otišle gore, tako i herbicidima i svemu drugome. Jednu trečinu do sad uspio zasaditi i računam da sam već sada u minusu i sa onim mizernim potporama. Prema svemu kupovat ćemo sjeme itd. po masnim cijenama a prodavat po 0,00 cent pa možda nešto i zaradimo ako ništa drugo ruke pune žuljeva a još veču zaradu bol u kičmi pa da nemožeš od bolova ni prdnuti, pa bar nečemo zagađivati Ursula planet zvan zemlja. Nema prđenja, nema ni klimatskih promjena 🤔
mali poljoprivrednik
prije 2 dana
Kakva god da je vijest na ovoj kugli zemalskoj,pozitivna ili negativna, uvijek je opravdanje da cijene idu dole.Padalina manje od oičekivanog-cijene idu dole,padaline obilne-cijena dole,kvlaiteta usjeva lošija-cijena dole....Da li postoji ikakva vijest koja bi potakla cijene gore???Barem jedna jedina...Prave nas sve budalam kraj zdravih očiju,a može im se kako hoće.