Mnogi poljoprivrednici odgađaju ili potpuno otkazuju planirane kupnje mehanizacije. Trend je prisutan ne samo u Europi, već i u drugim velikim poljoprivrednim zemljama poput SAD-a
Godina 2025. donosi nove izazove: cijene traktora i druge poljoprivredne mehanizacije u stalnom su porastu, a njihova prodaja u oštrom padu, ne samo u Njemačkoj i Europi, već i u Sjedinjenim Američkim Državama, piše Agrarheute.
Prema podacima njemačkog Državnog zavoda za statistiku (Destatis), cijene traktora su u posljednje tri godine porasle za čak 25%. Samo u prvom kvartalu tekuće godine, skočile su dodatnih 3% u odnosu na prošlu.
Istodobno i troškovi održavanja i rezervnih dijelova također su znatno porasli. No, za razliku od ranijih godina, proizvođači sada bilježe značajne probleme s prodajom jer skladišta su prepuna neprodanih strojeva.
Glavni razlog ove krize leži u padu cijena poljoprivrednih proizvoda. Iako su troškovi ostali visoki, prihodi su značajno smanjeni, a kamatne stope na kredite i dalje su nepovoljne.
U takvom okruženju mnogi poljoprivrednici odgađaju ili potpuno otkazuju planirane kupnje mehanizacije. Trend je prisutan ne samo u Europi, već i u drugim velikim poljoprivrednim zemljama poput SAD-a.
Prema podacima Udruženja VDMA Landtechnik, ukupna vrijednost narudžbi poljomehanizacije na svjetskoj razini pala je na 11,1 milijardu eura, što je pad od 28% u odnosu na prethodnu godinu.
Prodaja traktora u Hrvatskoj na najnižoj razini od 2017. godine
Direktor udruženja, dr. Tobias Ehrhard, ističe da se radi o "bolnom padu", unatoč tome što je sektor prethodno bilježio rekordne prihode.
Posebno su pogođeni segmenti traktora i opreme za žetvu, koji nakon godina rasta sada doživljavaju ozbiljne gubitke. Buduća kretanja na tržištu uvelike će ovisiti o razvoju cijena poljoprivrednih proizvoda i prihodima poljoprivrednika u 2025.
Pored niskih cijena žitarica, dodatni pritisak dolazi od posljedica globalnog trgovinskog rata i povećanja carina, koje dodatno podižu troškove za proizvođače, uvoznike i krajnje korisnike, odnosno poljoprivrednike. Prema prognozama VDMA, izgledan je daljnji rast cijena strojeva, što dodatno otežava oporavak tržišta.
U SAD-u, tržište je dodatno usporeno visokim zalihama, koje koče nove narudžbe. Prema podacima udruženja AEM, prodaja traktora u SAD-u pala je u veljači 2025. za 17,7%, dok je prodaja kombajna pala za čak 48%.
"Iako trenutni pad odražava izazove poput globalnih trgovinskih tenzija i carinskih barijera, ostajemo optimistični po pitanju dugoročne budućnosti sektora“, izjavio je Curt Blades, viši potpredsjednik AEM-a.
Francuska, kao najveća poljoprivredna sila Europske unije, također se suočava s teškom situacijom. Tržište traktora je u krizi, a 2025. godina nije donijela oporavak. Već u siječnju je broj registriranih traktora bio 23,8 % manji nego prethodne godine. Prema analizama udruga Axema i Sedima, tržište ne pokazuje znakove rasta barem do druge polovice godine.
S obzirom na globalnu povezanost tržišta poljoprivredne mehanizacije, visoke carine i trgovinske prepreke dodatno bi mogle povećati cijene strojeva i dodatno oslabiti ionako slab interes kupaca.
Tagovi
Autor