Osim lančane tanjurače, pažnju posjetitelja na 26. Proljetnom međunarodnom bjelovarskom sajmu privukla je Knoche sjeckalica biljnih ostataka te pila za granje koju je izložila tvrtka Mauthner
Od brojnih strojeva koji se mogu vidjeti na 26. Proljetnom međunarodnom bjelovarskom sajmu u Gudovcu, pažnju posjetitelja privukla je lančana tanjurača koju je izložila tvrtka Mauthner d.o.o.
"Ovo nam je četvrta godina kako smo na sajmu s poljoprivrednom mehanizacijom", rekao nam je Nino Gašpar iz tvrtke koja, osim ovog segmenta, glavni dio poslovanja ostvaruje kroz otkup merkantile, te kroz plasiranje sjemenskog dijela robe na tržište Europe. Osim standardne ponude Lemken strojeva, novost je da zastupaju Fliegl brend od kojeg izdvaja malčere, prednje valjkove, pile za granje za teleskopske utovarivače ili prednje traktorske utovarivače.
Ova Fliegl tanjurača zapela je za oko svakog posjetitelja prvenstveno zbog svoje veličine, budući da joj je zahvat 6,8 metara. "Posebna je po tome jer su joj baterije na lancima koje se neovisno prilagođavaju terenu, bez obzira kakav je on", pojašnjava Gašpar. Dodaje kako je potrebna mala snaga traktora kako bi ju vukla, a njome se, uz relativno, malu potrošnju goriva može odraditi 12 hektara po satu.
Brzina kretanja je, nastavlja, neograničena, ide koliko god ju traktor može vući po polju. Dubina obrtaja je nekih 5-6 centimatara, a idealna je, između ostalog, za pripremu zemlje za sjetvu, prašenje strništa ili inkorporaciju biljnih ostataka u tlo.
Osim nje, kupcima je svakako zanimljiva Knoche sjeckalica biljnih ostataka koja ima dva reda noževa, a na svakom valjku po 10 noževa.
"To je patentirani sistem, noževi su vareni na valjak, nisu ušarafljeni, što je važno jer ne dolazi do začepljenja u radu te je konstantniji efekt čišćenja", pojašnjava. Preporučena brzina rada ove sjeckalice je od 15 kilometara na sat pa na dalje. Trenutno su izložili onu za prednji kraj traktora, no postoji model koja je za zadnji kraj te preklopni.
Može ju vući traktor i od 100 konjskih snaga, budući da je radnog zahvata 3 metra. Vrlo je, kaže, popularan stroj jer se koristi pretežno za sjeckanje zelene gnojidbe umjesto malčera jer je puno brža u tome. Može se koristiti i otraga s kratkom tanjuračom kako bi se ostaci odmah umiješali u tlo.
Iz ponude izdvaja i pilu za granje koja je relativna novost na našem tržištu. "Ova pila se prikopča na prednju hidrauliku ili teleskopski utovarivač i vozeći se uz parcelu ili poljski put čisti puteve, reže grane. Ima mogućnost pomaka na lijevu ili desnu stranu, vodoravnog ili okomotog sječenja". Zahvata je 2,10 metara, odnosno ima pojačane 3 pile po 70 centimetara.
Kako je konzervacijska obrada tla sve popularnija, Gašpar kaže kako bilježe značajan pad prodaje plugova, dok raste prodaja podrivača, sjeckalica i tanjurača, koje su trenutno "hit" u obradi.
Za više informacija o mehanizaciji iz ponude tvrtke Mauthner, obratite im se na jedan od niže navedenih kontakata.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Đelekovečka cesta 25,
48000 Koprivnica,
Hrvatska
tel: Tel: +385 48 626 209,
e-mail: info@mauthner.hr
web: https://mauthner.hr/
mali poljoprivrednik
prije 3 tjedna
Ako proizvodiš u Australiji onda ova tanjurača ima smisla,a imaju i novaca iako im je prosjek 4,5 t/ha.Toliki prosjek pŝenjce imaju i u Ukrajini,ali zato je kod njih KAN 115 eure/tona.
Marta Radić
prije 3 tjedna
Tko ima pjesak, taj nema za tu tanjuraču .
mali poljoprivrednik
prije 3 tjedna
Rade dobro na pjeskovitom i suhom tlu.
Damir Senjan
prije 3 tjedna
Ovo nije jedina tanjurača ima toga još, ali koliko sam gledao malo po Tubeyubu ove tanjurače naprave odličan posao ali i ovisi koji tip zemlje obrađuješ.