Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Poljoprivredna zadruga
  • 13.05.2013.

Poljoprivredna zadruga Obnova

Životopis jedne od najstarijih poljoprivrednih zadruga Dalmacije Obnova Trogir

  • 399
  • 33
  • 0

Osnovana daleke 1907.godina bila je ne zaobilazan čimbenik u razvoju i kreditiranju poljoprivredne proizvodnje trogirskog područja, pa i šire. Već u to vrijeme organizirala je stručna predavanja i vršila edukaciju težaka za što kvalitetniju proizvodnju povrtlarskih kultura, uzgoja vinograda i maslinika. Niz godina vršila je uzgoj povrća i cvijeća na vlastitim površinama a onda se polako počela transformirati u trgovačku tvrtku koja se sve više bavila trgovinom nego primarnom proizvodnjom. Ta pogrešna orijentacija i galopirajuća inflacija koja je nastupila devedesetih godina dovela je zadrugu do ruba propasti.

Kulminacija krize nastupila je 1994 godine kada je zbog velikih dugovanja i čekanja donošenja novog Zakona o zadrugama prvano prestala postojati.

Dolaskom na čelo Zadruge, gospodina Ivačić Petra situacija se polako počela mijenjati. Da bi isplivao iz postojeće krize trebalo je što hitnije podmiriti dugovanja. To je bilo jedino moguće prodajom osnovnih sredstava, pa je izvršena prodaja trgovačkih prostora. Petnaest mjeseci zadruga se poput Feniksa ponovo rađala iz sopstvenog pepela i započela lagan put ka revitalizaciji. Odričući se i vlastite plaće, dvadesetak entuzijasta na čelu s Petrom, započinje proizvodnju na vlastitim površinama i okupljati kooperante. Stidljivo se počela uključivati u distribuciju na domaće tržište, poglavito u Zagreb putem tvrtke Žitnjak, zatim u Karlovac, Varaždin i tako dalje .

U vrijeme kada se zadrugarstvo promovira kao najbolji način udruživanja poljoprivrednika bilo je interesantno čuti mišljenje upravnika Petra Ivačića, koji je prošao sve faze borbe za opstanak na trnovitom putu hrvatskog agrara. Tom prilikom on je rekao "Da, ovo je jedna od najstarijih poljoprivrednih zadruga u Dalmaciji a vjerojatno i jedina zadruga za proizvodnju povrtlarskih kultura u Hrvatskoj. Činjenica je da bi se moglo proizvoditi dovoljne količine zdravog povrća ali za to su potrebne određene pretpostavke. Prvo parcele su jako usitnjene i na njima nije moguće organizirati veću proizvodnju. Plastenici u kojima smo sada stari su preko 20 godina i nisu više u takvoj funkciji potrebnoj za suvremenu proizvodnju. Trenutno zadruga raspolaže s oko 5 hektara veoma kvalitetne zemlje. 1997 godine prilikom spašavanja zadruge donekle smo ih obnovili ali to je bilo samo privremenog karaktera. Kada bi nas država potakla kvalitetnim kreditima i pravilnim poticajnim sredstvima moglo bi se nešto napraviti, ali se onda pojavljuje novi problem. Lokalna samouprava proglašava područje građevinskom zonom i kada bi i htjeli proširiti poslovanje i povećati broj plastenika ne možemo dobiti dozvolu. Velik problem je i ne organizirano tržište u kome sve više cvjeta siva ekonomija sa kojom se je nemoguće nositi. U Hrvatskoj postoje dobri zakonski propisi samo bi ih trebalo dosljedno poštivati. Za sada to se ne radi i svako radi što ga je volja. U koliko se to tako nastavi egzistencija zadruge doći će u pitanje a to sada pred ulaskom u EU nikome ne koristi. Nama i nije veliki problem prodati robu ali su rokovi plaćanja takvi da jednostavno nismo u stanju organizirati novu proizvodnju, a niti podmiriti zakonske obveze. Porezni sustav je temelj svake zapadne demokracije i on se treba poštivati."

Potrebno je da zakonske službe moraju sankcionirati sve ono što odskače od propisa. U koliko se ne bude poštivao porezni sustav i zakonski rokovi propast će oni koji hrane državu. Zadruga tijekom ljeta opskrbljuju poslovne partnere u turizmu jer ih direktno opskrbljujemo kvalitetnom hranom, a i danas kada kreće nova turistička sezona još uvjek nam pojedinci duguju veće svote koje nas jednostavko paraliziraju. Dalmatinski težaci nisu naučili moljakati i plakati za pomoć, ali na ovaj način jednostavno ne znamo što dalje činiti. Ako želi država da se zadrugarstvo održi mora doista poduzeti sve mjera da se to provede u djelo. Da se priđe okrupnjavanju parcela kroz udruživanje i da se stvore svi preduvjeti predviđeni zakonom.

Autor: Tomislav Drezga


Tagovi

Poljoprivredna proizvodnja Tržište Obnova Poljoprivredna zadruga


Autor

Tomislav Drezga

Više [+]

Dugogodišnji suradnik brojnih časopisa kao što su: Nova Zemlja, Zadrugar, glasilo Zadružnog Saveza Dalmacije, Glas slavonije - Agro Glas, Gospodarski list, Nova zadruga. Novinarstvom se bavi od 1989. godine.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB