Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Tržište gnojiva
  • 17.11.2023. 15:00

Poljoprivrednici oprezni, još ne kupuju gnojivo?

Visoki troškovi proizvodnje i pad cijena žitarica razlog su suzdržanosti od kupovine.

Foto: Depositphotos/vitalii.kyrychuk
  • 3.019
  • 271
  • 1

Neizvjesna sezona je pred poljoprivrednicima i oni postaju sve oprezniji. Razlog tome je pad cijena žitarica i rast troškova proizvodnje. Ovakva situacija na tržištu natjerala je mnoge europske poljoprivrednike da trenutno odustanu od kupovine gnojiva i pored toga što ne poskupljuje, piše Agrarheute.

Mnogi čekaju pad cijena gnojiva i rast za žitarice.

Padaju cijene uree

Na svjetskom tržištu i dalje padaju cijene uree, a početkom studenog su porasle u sjevernoameričkim uvoznim lukama. Istovremeno, cijene kalijevih i fosfornih gnojiva tjednima su stabilne i nepromjenjive. Očekuje se da će njihovo kretanje biti određeno rastom cijene plina i, naravno, geopolitičkim rizicima.

Dodatan pritisak dolazi iz Kine koja je odlučila ograničiti izvoz uree i fosfata čije cijene na njihovom tržištu rastu i pored pada na međunarodnom. 

Europski kupci su odgodili kupovinu u siječnju, dok se novi tender iz Indije ne očekuje prije kraja godine. Prodavatelji uree su zbog toga snizili tražene cijene. Kupovina na sjevernoj hemisferi je bila umjerena i većinom dogovorena.

Brazil je postao glavno odredište za spot prodaju, a cijene su s prvobitnih 367,82 eura/t pale na 340,23 eura. Posljedica ovakvih događanja je da su izvozne cijene za Bliski istok za prosinački datum pale sa 340,32 eura na samo 314,48 eura/t, dok je u Egiptu ponuda za prosinac pala s 358,62 na 335,63 eura/t.

Europski plin i dalje skup

Kada su u pitanju cijene amonijevog nitrata, nije bilo većih promjena. Pritisak dolazi iz istočne Europe gdje se trgovci opskrbljuju ruskim proizvodima. Europa i dalje ima relativno visoke cijene plina, što znači da je uvoz amonijaka umjesto proizvodnje vlastitog stalna alternativa. 

Urea je u njemačkim uvoznim lukama ispod 500 eura/t, gotovo 20 eura više nego krajem listopada, a cijene vapnenog amonijevog nitrata (KAN) su ostale nepromijenjene u odnosu na prošli tjedan i iznose 350 eura/t.

Tekuće gnojivo amonijev nitrat se trgovalo za oko 310 eura/t. Potaša za kalijevo gnojivo je koštala 325 eura/t, a diamonijev fosfat (DAP) 630 eura/t.


Tagovi

Cijena uree Gnojivo Cijene gnojiva Kupovina gnojiva Tržište gnojiva Međunarodne cijene


Autorica

Ranka Vojnović

Više [+]

Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB