Pretraga tekstova
Njemačka se poljoprivreda i ove godine oslanja na radnike iz Srednje i Istočne Europe. Što treba znati?
Njemačka je prije pandemije virusa Covid-19 u poljoprivrednim poslovima primala oko 300.000 sezonskih radnika godišnje. Broj ljudi koje treba ta vodeća ekonomija Europske unije je toliko velik da su u travnju i svibnju prošle godine, kada je lockdown zaustavio čitav svijet, napravili iznimku kada je riječ o ograničenju putovanja.
Tada je oko 40.000 sezonaca, uglavnom iz Rumunjske, ušlo posebnim čarter letovima jer je trebalo pobrati sav urod voća i povrća, krenuvši od jagoda i šparoga, navodi Migration Data Portal.
Ta se zemlja uglavnom oslanja upravo na radnike iz Srednje i Istočne Europe, a tako će biti i ove godine jer - proizvodnja hrane ne može i ne smije stati.
Prema njemačkom portalu Agrarheute, sezonski radnici u tu državu mogu nesmetano ući. Ograničenja za putovanja nema, osim za područja s visokim rizikom od zaraze mutirajućim virusom SARS-CoV-2, a prema popisu Robert Koch Instituta.
Osim toga, Savezna je vlada utvrdila i pravila ulaska te karantene. Prema njima, negativan test na koronavirus ne smije biti stariji od 48 sati prilikom ulaska u zemlju, a dopušten je i PCR i brzi na antigene. Trošak testiranja snosi migrant ili njegov poslodavac, ovisno o dogovoru.
Također, prema ovome portalu, radnici svoj ulazak u tu zemlju moraju prijaviti elektroničkim putem na web stranici einreiseanmeldung na kojoj se navodi sljedeće: "Ako ulazite u Njemačku iz inozemstva i ako ste boravili u rizičnom području posljednjih 10 dana prije ulaska, obvezni ste otići u karantenu u trajanju od 10 dana nakon ulaska u zemlju."
U rizična područja između ostalih spadaju Hrvatska, Srbija i Bosna i Hercegovina, no, na stranici napominju i to da se u obzir uzmu i mogući propisi o izuzimanju od provođenja karantene Savezne pokrajine u kojoj se nalazi vaše odredište. To znači da ona, po propisima pokrajina, može trajati i pet dana, računato od ulaska u zemlju, prilaganjem negativnog rezultata obavljenog testiranja.
Kada je riječ o mjerama zaštite na radu, na stranicama Socijalnog osiguranja za poljoprivredu, šumarstvo i hortikulturu (SVLFG) možete naći dokumentaciju, praktične savjete i upute za rad.
Prema tamošnjim pravilima, prije početka berbe moraju se formirati fiksne radne skupine od najviše četiri osobe. Ovisno o potrebi mehaniziranih strojeva, taj broj može biti veći i ići do 15 osoba.
Ovih se radnih grupa treba pridržavati i prilikom smještaja sezonskih radnika, a moraju se poštivati i pravila o udaljenosti i nošenju zaštitne maske.
Hoće li se i kako nadležna tijela pridržavati kontrola, pokazat će vrijeme. Prošle su se godine događali razni propusti u kojima su stradavali najviše sezonski radnici. Tada su mediji pisali o neplaćenim prekovremenim satima, prljavim smještajnim kapacitetima, nepostojanju mjera protiv koronavirusa. Ostaje nam vjerovati kako nas je Covid-19 na najteži mogući način naučio da mu trebamo pristupiti s puno više opreza.
Tagovi
Sezonski rad Njemačka Koronavirus Ulaz u zemlju
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Za one koji žele mirisati kao prava delicija! Novi parfem s notama dima, paprike i ljubavi prema Baranji
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Izbaci jedan parfem miris bureka ili Kebaba 😂😂 Izbaci jedan parfem miris bureka ili Kebaba 😂😂
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Vedrane pazi da te poslije ovoga kulena neka žena ne zasadi u svoju sobu kao drvo pa ima da se penje po tebi svaki dan po potrebi. A za svaku nus Više [+] pojavu neka se obrati prvom doktoru ako ih upšte više i imamo 😂😂😂😂😂😂
Željka Rački-Kristić
prije 4 tjedna
Buahaah, em dimljeno na drvetu bukve, em bez glutena. Neprocjenjivo! Buahaah, em dimljeno na drvetu bukve, em bez glutena. Neprocjenjivo!