O komasaciji pričamo već duže vrijeme, no što ona zapravo znači i na koji način se misli provesti?
Hrvatska ima veliki problem s rascjepkanim zemljištem i malim parcelama što bi trebala riješiti komasacija.
No, što zapravo znači ta riječ? Rječnik kaže - okrupnjivanje. Jednostavno rečeno, ono je uređenje zemljišta na način da se više čestica objedini u jednu cjelinu, tzv. komasacijsku gromadu, a koja će se potom ponovno dijeliti na veće i pravilnije parcele.
Kako je pojašnjeno u Zakonu o komasaciji poljoprivrednog zemljišta, označava skup administrativnih i tehničkih postupaka kojima se zemljište na području jedne ili više katastarskih općina, rascjepkano na katastarske čestice male površine i nepravilna oblika, okrupnjava odnosno grupira u veće, osnivaju se one pravilnijeg oblika, uređuju putne i kanalske mreže te nesređeni vlasnički, drugi stvarnopravni i ostali odnosi na zemljištu.
Sve ono na što se ukazuje da treba učiniti već dugo vremena. Njezino provođenje treba omogućiti ekonomičnije iskorištavanje zemljišta uz povoljnije uvjete za poljoprivrednu proizvodnju i ruralni razvoj.
Također i izgradnju poljoprivrednih putova, vodnih građevina za melioracije te izvođenje i drugih radova na uređenju.
Za vlasnike takvih malih parcela, ono znači da mu se za njegovo zemljište uneseno u komasacijsku gromadu dodjeljuje novo jednake vrijednosti i u što manjem broju katastarskih čestica uz odbitak vrijednosti zemljišta za opće potrebe, zajedničke potrebe naselja i sudionika komasacije.
Pritom vrijednost zemljišta koje se dodjeljuje ne može biti manja od 90 ni veća od 120 posto vrijednosti parcele koje je unio u komasacijsku gromadu.
Prilikom diobe, kaže Zakon, nastojat će se svakom sudioniku koji je ostvario pravo na zemljište dodijeliti što više okrupnjeno i grupirano, u što prikladnijem obliku za iskorištavanje, s osiguranim pristupom.
Ne smije mu se bez njegove privole dodijeliti ono na takvu položaju koje bi uvjetovalo preuređivanje čiji bi troškovi povećali nerazmjer između vrijednosti zemljišta. Nastojati se treba da se zemljišta članova obiteljskog kućanstva i obitelji dodjeljuju jedno uz drugo, a komasirana stanovnika susjednih katastarskih općina rasporede na vanjskom, odnosno rubnom dijelu komasacijske gromade bliže njihovim naseljima u kojima imaju prebivalište.
Zakon kaže i da treba usvojiti prijedloge svih sudionika.
Već ovaj osnovni dio njena značenja, objašnjava zašto nam je dekan Fakulteta agrobiotehničkih znanosti u Osijeku prof.dr.sc. Krunoslav Zmaić rekao da u proces komasacije treba uključiti pravnike, geodete, ali i psihologe. Riječ je o iznimno zahtjevnom postupku koji nam slijedi.
Naime, i znanstvene ustanove bile su uključene i dale svoja razmišljanja i stajališta po pitanju izmjene i dopune Zakona o poljoprivrednom zemljištu, dijelu koji se odnosi na koncesiju i komasaciju. S tim da je, podsjetimo, Ministarstvo poljoprivrede donijelo program i sredstva za 18.000 hektara na kojemu kroz određeno vrijeme treba provesti komasaciju.
Za komasaciju 300 milijuna kuna - što će uključivati njezina provedba?
I dekan Agronomskog fakulteta u Zagrebu prof.dr.sc. Ivica Kisić, ukazao je da je jedan od gorućih problema hrvatskog agrara usitnjenost i da se na malim usitnjenim parcelama ne može graditi visoko intenzivna poljoprivreda sa zastarjelom tehnologijom i mehanizacijom.
No, dodao je, moramo znati što želimo postići s tom komasacijom, kakva nam je strategija razvoja poljoprivrede u budućnosti. Tko će gospodariti na tim okrupnjenim površinama, koje kulture uzgajati, kome to prodati.
Upozorio je i da kada se govori o komasaciji nekako se uvijek stavi znak jednakosti prema državnom poljoprivrednom zemljištu. Mišljenja je da bi puno više trebalo poraditi i na okrupnjivanju privatnog napuštenog poljoprivrednog zemljišta.
Nama, dakle, slijedi postupak njezina provođenja. Postupka koji je poznat više od 200 godina, koliko i pričamo o njemu.
Koliko je kompleksan postupak u pitanju, pročitajte i u Zakonu o komasaciji poljoprivrednog zemljišta u dokumentu ispod teksta.
Dokumenti
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Danas su putem Vladinog radija u Emisiji za selo i poljoprivredu , o komasaciji govorili ; Mato Brlošić član Skupštine i Upravnog odbora Vladine poljoprivredne komore , tajnik u nesposobnom Ministarstvu , profesor demagogije Ivo Grgić i neki iz kombinata Valpovo ! Prije godinu dana vidite da sam napisao da se PRVO mora zaustaviti USITNJAVANJE i POVEĆANJE broja vlasnika ! ALI to je za HRVATE viša matematika , koju ni Ivo Grgić ne razumije , a posebno VLADINA poljoprivredna komora !
Đuro Japaric
prije 2 godine
Gospođo Željka prva rečenica nema veze sa stvarnošću ! PROBLEM rascjepkanosti NE MOŽE SE RIJEŠITI KOMASACIJOM ! Već se MORA PRVO zaustaviti USITNJAVANJE i POVEĆANJE broja vlasnika , a OVO je MOGUĆE sa izmjenom SMEĆA zvanim Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima , te PLAGIRANIM BEOGRADSKIM Zakonom o nasljeđivanju , a o čemu je ove godine bila i tema na Agroklubu ! Isto se MORA donijeti NOVI Zakon o poljoprivrednom zemljištu jer OVO SMEĆE predloženo od prve i druge Plenkovićeve JADE nije u interesu za OPG i za OKKRUPNJAVANJE ! Isto se tako MORA ukinuti dvostruka evidencija zemlje NAMETNUTA kada smo bili OKUPIRANI od Carske Austrije ! Ali ovo znam samo ja u BALKANSKOM APSURDISTANU ! Pravo prvokupa po uzoru na SLOVENIJU ; parcela 1 Japarić , Parcela 2 Plenković , parcela 3 Željka , ako Plenković ŽELI PRODATI svoju parcelu prvo mora PONUDITI SUSJEDIMA ! Pa nije Plenković toliko glup da ne naredi svojim NESPOSOBNIM ministrima , Malenici i Vučković da pišu drugačija riješenja ! A i pravo predlagati zakone IMA savki zastupnik , pa gospođe Željka pitajte tu BAGRU zašto ne idu sa drugačijim rješenjima ? Posebno pitajte BOGOMOLJKU za osobne ekonomske boljitke Marijanu Petir ? Slobodane kakva akademska zajednica , HAZU treba ukinuti !
slobodan rajić
prije 2 godine
Akademska zajednica je sramotno šutjela prilikom donošenja izmjena i dopuna Zakona o poljoprivrednom zemljištu i smjera kuda taj zakon vodi hrvatsku poljoprivredu i ne vidim njihovu nikakvu ulogu u budućem razvoju poljoprivrede, sela i uopće ruralnog prostora kojemu prijeti totalno devastiranje. Dobićeno praznu Slavoniju sa dva-tri velika seljaka u svakom selu, oko sela će ,državnu prije svega zato što je jeftina , zemlju raditi Fortenova, Žito , Osatina , IPK , PPK... i to nam je budućnost.Nažalost.