Pretraga tekstova
Nova znanstvena studija otkriva opasnost koja prijeti zdravlju milijardi ljudi zbog zagađenja tla teškim metalima
Prema opsežnoj znanstvenoj analizi objavljenoj u prestižnom časopisu "Science", do 17 % svjetskih obradivih površina zagađeno je barem jednim teškim metalom. Ova vrsta onečišćenja predstavlja ozbiljnu prijetnju zdravlju između 900 milijuna i 1,4 milijarde ljudi, upozoravaju znanstvenici, piše Lafranceagricole.
Radi se o dosad najdetaljnijem globalnom pregledu kontaminacije tla teškim metalima, temeljenom na metaanalizi više od 796 tisuća uzoraka tla iz prethodnih istraživanja. Pomoću algoritama i alata umjetne inteligencije (UI), istraživači su uspjeli stvoriti jasnu sliku o razmjerima problema.
Studija otkriva postojanje svojevrsnog "koridora visokog rizika" koji se proteže od južne Europe, preko Bliskog istoka, pa sve do južne Azije. Upravo su u tim regijama koncentracije teških metala u tlu najčešće iznad preporučenih granica za sigurnu poljoprivrednu proizvodnju i zdravlje ljudi.
Znanstveni tim, predvođen stručnjakom za okolišne znanosti Deyijem Houom s kineskog sveučilišta Tsinghua, fokusirao se na sedam najproblematičnijih metala – uključujući arsen i kadmij. Oni su dokazano toksični u različitim koncentracijama i mogu dugoročno štetiti ljudima, životinjama i biljkama. Kontaminacija se prenosi kroz hranidbene lance i vodu, čime se narušavaju cijeli ekosustavi.
Uzroci kontaminacije su višestruki – od prirodnih, geoloških izvora (budući da metali prirodno postoje u stijenama), do onih koji su posljedica ljudske aktivnosti. Među glavnim krivcima su industrijska proizvodnja, intenzivna poljoprivreda i rudarenje.
Zbog nedostatka podataka u brojnim regijama, posebno u Africi, autori studije upozoravaju kako rezultati ne omogućuju kreiranje preciznih lokalnih mjera za ublažavanje rizika. Ipak, smatraju da studija mora poslužiti kao "poziv na uzbunu" za političare i poljoprivrednike diljem svijeta.
Wakene Negassa, kemičar specijaliziran za analizu tla iz škotskog James Hutton instituta, dodatno upozorava da bi "stvarna razina zagađenja svjetskih tala mogla biti daleko veća" od prikazanog u ovoj studiji zbog ograničene dostupnosti podataka i moguće podcijenjenosti problema.
U svjetlu ovih otkrića, znanstvenici apeliraju na hitnu potrebu za jačanjem praćenja stanja tla i primjenom održivijih metoda poljoprivrede kako bi se spriječilo daljnje širenje kontaminacije.
Tagovi
Obradive površine Zagađeno Teški metali Arsen Kadmij
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Za one koji žele mirisati kao prava delicija! Novi parfem s notama dima, paprike i ljubavi prema Baranji
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Izbaci jedan parfem miris bureka ili Kebaba 😂😂 Izbaci jedan parfem miris bureka ili Kebaba 😂😂
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Vedrane pazi da te poslije ovoga kulena neka žena ne zasadi u svoju sobu kao drvo pa ima da se penje po tebi svaki dan po potrebi. A za svaku nus Više [+] pojavu neka se obrati prvom doktoru ako ih upšte više i imamo 😂😂😂😂😂😂
Željka Rački-Kristić
prije 3 tjedna
Buahaah, em dimljeno na drvetu bukve, em bez glutena. Neprocjenjivo! Buahaah, em dimljeno na drvetu bukve, em bez glutena. Neprocjenjivo!