Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • TOP10
  • 27.04.2025. 12:00

Grah uzgaja 2.315 hrvatskih gospodarstava, najveći proizvođač ima ga na 12 hektara

Lani je zabilježen pad proizvodnje graha za 800 tona, točnije proizveli smo 2.680 tona na 1.023 hektara. Prva tri proizvođača drže tek oko deset posto ukupne proizvodnje u Hrvatskoj

Grah uzgaja 2.315 hrvatskih gospodarstava, najveći proizvođač ima ga na 12 hektara
Foto: Shutterstock/Digihelion
  • 2.138
  • 187
  • 1

Smanjila se proizvodnja graha, za svježe zrno i mahune, i to za za 800 tona u godinu dana, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku u privremenim podacima za 2024. godinu.

Točnije, lani je proizvodeno ukupno 2.680 tona, od čega je 1.294 t bilo namijenjeno tržištu, a ostatak pretežno za vlastite potrebe. To je pad od preko 20 posto u odnosu na 2023. godinu, kada smo proizveli 3.480 tona ovog povrća.

Prošle ga je godine u sustavu potpora uzgajalo 2.315 poljoprivredna gospodarstva na 1.023 hektara (od čega je 46 ha u ekološkoj proizvodnji), evidentirali su u Agenciji za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.

Najveći proizvođači su na oko 10 ha proizvodnje

Prvih 10 proizvođača u sustavu potpora proizvodi ga na 97 hektara, što bi značilo da nose tek oko deset posto ukupne proizvodnje u Hrvatskoj.

Prema podacima Agencije za plaćanja, tek tri proizvođača imali su ga na više od 10 hektara površine. Najveći od njih, Hrvoje Račić dolazi iz Karlovca i ima ga na nešto više od 12 hektara, iza kojeg slijedi OPG Kraljik Vedran iz Koške koji ga uzgaja na 10,61 hektara te OPG Dragutin Vidić iz Našica na 10,13 hektara.

Kad bi zbrojili površine pod grahom koje drže Ratkovići (iz Ivanić Grada i Kloštra Ivanića), zasigurno bi bili na prvom mjestu s 47 hektara.

Tablica: 10 najvećih proizvođača graha u Hrvatskoj u 2024. godini

R.br. Naziv tvrtke/subjekta Površina (ha)
1. Račić Hrvoje 12,85
2.

OPG Kraljik Vedran

10,61
3. OPG Dragutin Vidić 10,13
4. OPG Ratković Luka 9,77
5. OPG Ratković Lucija 9,77
6. OPG Ratković, Robert Ratković 9,22
7. Ratković d.o.o. 9,19
8. OPG Ratković, Kristina Ratković 9,17
9. OPG Dautanec 8,89
10. OPG Škrlec 8,1

Račić Hrvoje za 2023. godinu ostvario je, prema javno dostupnim podacima, pravo na 41.392 eura potpora, OPG Kraljik Vedran na 36.333 eura, a OPG Dragutin Vidić na 63.962 eura potpora.


Tagovi

TOP10 Grah Račić Hrvoje OPG Kraljik Vedran OPG Dragutin Vidić Najveći proizvođači


Autorica

Karolina Rastija

Više [+]

Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Naveliko se radi 🚜🌾