Svake godine je sve više kupaca koji ju preferiraju, hvale naš rad, predanost i trud prema ovom poslu, a nama je to motivacija i vjetar u leđa za daljnje izazove i uspjehe, kaže Marina Petrović.
"Nismo se ni u jednom trenutku pokajali što smo krenuli s uzgojem šparoga jer smo s godinama uvidjeli da je ona budućnost povrća. Izrazito zdrava i nutritivno vrijedna namirnica koja je uspješno prepoznata na našem tržištu“, kaže nam Marina Petrović, čija obitelj u Šaptinovcima nedaleko Našica uzgaja ovu proljetnu kraljicu tanjura, kako joj neki tepaju.
Sezona branja se nazire, ali dok temperature ne porastu, posao će se još malo odgoditi.
"Svake godine je sve više kupaca koji ju preferiraju, hvale naš rad, predanost i trud prema ovom poslu, a nama je to motivacija i vjetar u leđa za daljnje izazove i uspjehe“, dodaje Marina.
Osim nje, u posao oko šparoga uključena je cijela obitelj, suprug Mateo i njegov otac Igor na kojega je OPG i registriran.
"Kao i svaki početak, i naš je bio težak, zahtjevan, uzbudljiv i nepredvidljiv. Prvi u obitelji se šparogama počeo baviti moj otac, koji je imao ideju o uzgoju i prepoznao ju kao namirnicu koja bi mogla konkurirati na tržištu“, otkriva Marina.
Godinu kasnije i oni su se odlučili na taj pothvat te posijali svoje prvo sjeme. "Svi smo bili pomalo nesigurni jer tada, prije 10 godina, nije još bila poznata i popularna na našem području, kao što je danas“, dodaje.
Međutim, zajedničkim snagama i međusobnom podrškom uspjeli su razviti ovaj posao koji je s godinama prerastao u ljubav i strast prema ovoj zelenoj ljepotici.
"OPG sam osnovao 2015. te smo krenuli s manjom površinom koju smo poslije postepeno proširivali. Morali smo dobro proučavati i analizirati što je najbolje za samu šparogu, njezin uzgoj i održavanje tla“, kazuje Igor.
S godinama je to iskustvo raslo i iz tog razloga danas zemlju i samu biljku poznaju "u dušu“.
"Naše dvije obitelji su uvijek bile složne, a kada je razdoblje branja u punom jeku najviše radimo, umorni smo, ali složniji no ikad. Zajedno rješavamo svu tekuću problematiku, nadopunjavamo se i bodrimo. Moji roditelji imaju posebno svoju plantažu, a mi svoju“, kaže Marina.
Odvojeni su u OPG-u i branju, ali sve ostalo što se tiče obrade plodova i distribucije – rade zajedno.
"Prije nešto manje od tri godine rodila nam se kćer Franka, koja je od svojih prvih dana često s nama na plantaži i u branju, trčkara na polju, sama ih ubire i gricka, ide s nama u dostave i šarmira kupce“, dodaje.
Trenutno šparogu uzgajaju na hektar površine, no kako su posijali još sjemena, iduće godine planiraju se dodatno proširiti.
"Inače, nakon što se sjeme posije na manju površinu, drugu sezonu se prebacuje na stalni nasad i tek treću godinu kreće prva žetva koja traje 3 tjedna, a svake sljedeće godine produžuje se za tjedan do dva. Nasad se najduže smije brati 8 tjedana u kontinuitetu“, priča Mateo.
Sorta Mary Washington koju uzgajaju, trajnica je koja ostaje u zemlji do 15 godina te se iz tog razloga mora paziti da se korijen pretjerano ne iscrpljuje jer može doći do znatnog smanjenja uroda.
"Svaka sezona je različita, a ovisno o vremenskim uvjetima, urod šparoge nam varira, pa u prosjeku godišnje uberemo oko 2 tone po hektaru“, dodaje.
Mraz je, nažalost, neizbježan u proljeće, a Petroviće ni ove godine nije zaobišao. "Tijekom razdoblja branja, najgori scenarij nam je kada dođe mraz koji se zna pojavljivati sve do svibnja. Ako je jači, on 'sprži' svaki izdanak i uništi ga, a onda taj plod više nije za branje ni konzumaciju. Tada se cijeli nasad mora srezati na nulu i pričekati opet određeni period za rast novih izdanaka“, objašnjava Mateo.
U svakom radnom danu tijekom berbe sudjeluju svi jer drugačije je nemoguće organizirati posao.
"Svaki par ruku nam je bitan", naglašava Mateo.
"U žetvu idemo rano ujutro. Nakon toga slijedi sortiranje, rezanje, vaganje i pakiranje. Kada je sve spremno, idemo u dostavu koja zapravo najduže traje, ali je ujedno i najljepši dio jer nas svi kupci uvijek radosno i vjerno dočekuju i zahvaljuju na dostavi i uvijek svježoj namirnici“, priča Marina.
Ovaj proces tijekom sezone ponekad traje cijeli dan, završavajući u kasnim večernjim satima.
"Najveći izazov u sezoni nam je definitivno kada dođe do situacije da imamo više narudžbi nego šparoga“, kaže kroz smijeh Marina.
Nasad tijekom zime miruje sve do ožujka, kada kreće s gnojidbom i frezanjem priprema nasada za žetvu.
"Berba traje od travnja do lipnja, nakon čega u lipnju slijedi priprema nasada za vegetaciju. Od lipnja do studenog se održava nasad u vegetaciji, što uključuje međurednu obradu tla, folijarnu prihranu i zaštitu od insekata“, Igor.
U studenom je na redu malčiranje nadzemnih izdanaka nakon vegetacije i gnojidba nasada.
Njihove šparoge do sada su se mogle pronaći na području Našica, Osijeka, Zagreba i okolice, gdje su vršili dostavu, a naručiti ih se može preko njihovog Instagram profila.
"U veleprodaji naše šparoge se mogu pronaći na policama Lidla i Kauflanda, a koje distribuiramo putem zadruge Vinkovačka šparoga“, ističe Mateo.
Tržište im se svake godine znatno povećava, puno truda i rada ulažu u ovaj posao, a posebno vode računa da obrada tla uvijek bude pravovremena i po propisima. Kupci su to prepoznali i uvijek im se vraćaju.
"Jedva čekamo početak sezone, a mladima koji razmišljaju hoće li se baviti poljoprivredom, želimo poručiti: čuvajmo našu zemlju i ravnicu, jer iz njih sve dobro kreće“, zaključuju.
Fotoprilog
Tagovi
Autor