Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Woolee
  • 23.04.2025. 15:00
  • Karlovačka, Karlovac

Martina Petrak: Ovčja vuna mi je spasila vrt od napasnih puževa

Vrt bi joj svake godine bio sve manji i manji jer su puževi znali sve pojesti. Prošlu je godinu odlučila isprobati Woolee ekološki repelent od ovčje vune kojim se oduševila.

Martina Petrak: Ovčja vuna mi je spasila vrt od napasnih puževa
Foto: Maja Prištof Ničota
  • 1.065
  • 159
  • 0

Priča je poznata, uzgajaš presadnice, brineš o njima, smjestiš ih u povrtnjak i već istu noć puževi uživaju u gozbi. Još je gore onima s malim povrtnjacima odlučnima da se bore prirodnim metodama. Jedna od njih je biologinja i fitoterapeutkinja Martina Petrak koja se u svom lijepom vrtu u Karlovcu već godinama bori s ovom invazivnom vrstom.

"Imam mali vrt i svake godine sve je manji, jer mi puževi sve pojedu. Volim piti hladno prešane sokove za koje koristim peršin i kovrčavi kelj i trudim se imati cijelu godinu salatu, ljeti tikvice i rajčice, ali to je strašno koliko mi sve napadaju", priča Martina koja je prošlu godinu odlučila isprobati i novu metodu i oduševila se.

"Kako sam biolog po struci shvatila sam da bi ovčja vuna mogla imati dobra repelentna svojstva jer sadrži lanolin i ima specifičan miris i odlučila sam isprobati", priča nam. Nastavlja, pokazujući nam gredice, kako je online kupila Woolee repelent od ovčje vune. "Ima tu i tamo koja rupica, ali, vjerujte mi, to nisu puževi, od njih se uvijek vidi trag i oni sve pojedu", tvrdi. Kaže kako su i noćni obilasci pokazali da puževa nema.

Tajna je u načinu tehnološke obrade vune

Martinin vrt na jednom kraju ima mali komposter, na drugom skuplja otkos, posvuda su krtičnjaci, a travu kosi rijetko radi oprašivača. U proljeće redovito dočekuje tri ježa za koje obično ostavlja špek ili se nahrane mačjom hranom. Njima unatoč, puževi bi se svaku noć gostili njenim salatama, rajčicama i tikvicama.

vrt, povrće, woolee
Martina proizvod koristi u svojim gredicama kako bi spriječila štetu od puževa (Foto: Maja Prištof Ničota)

"Nabavio je moj brat i indijsku patku trkačicu, pa bih skupljala puževe i nosila ih njoj, ali i ona se s vremenom zasitila istog menija", rekla je biologinja.

Oko sadnica je lani prvi put stavila repelent i, kako kaže, on je izdržao cijelu jednu sezonu, a s njim i povrće. "Woolee sam stavila samo jednom na početku sezone i pomislila sam što će biti kod kiše. No s vremenom se te kuglice uslijed kiše samo spljošte, spoje se međusobno i naprave taj jedan krug oko biljke. Moguće je da puževima smeta i ta oštrija struktura", spominje.

Tajna je u načinu tehnološke obrade, ističe Dragica Jerkov, inovatorica i vlasnica tvrtke Fema d.o.o.: "Iskoristili smo problem vune, a to je činjenica da je teško razgradiva i pretvorili ga u prednost. Posebnim postupkom sterilizacije, isušivanja i ozonizacije napravili smo pahuljice koje imaju sposobnost narasti i do pet puta upijanjem vlage i na taj način stvaraju barijeru koju puževi ne vole prelaziti", kaže Jerkov dodajući kako nije svejedno stavi li se neobrađena vuna ili eko repelent.

Treba joj 95 godina da se razgradi

Na običnoj vuni ostaje masnoća, tzv. lanolin, koji inače pomaže ovcama da ne pokisnu i to puževima ne smeta, objašnjava Jerkov te ističe: "Naša sterilizacije ide do 133 stupnja i traje čak tri sata. Tim patentiranim postupkom se lanolin pretvori u male kristaliće koji imaju veliku moć apsorpcije i kad puž dođe na njih one smanjuju njegovu sluz i to je ono što mu smeta za kretanje".

Dragica Jerkov, fema, vuna, inovatorica
Dragica Jerkov, inovatorica i vlasnica tvrtke Fema d.o.o. (Foto: Woolee)

Za tu tehnologiju dobili su nedavno i zlatnu medalju na svjetskom sajmu inovacija Geneve Inovations 2025. Tome se, priča nam, nisu ni nadali, jer su na sajmu njihovi proizvodi bili kraj, primjerice, kineskih robota koji kuhaju. Svi zaboravljaju, reći će, činjenicu da je vuna jedan od zagađivača jer joj treba čak 95 godina da se razgradi i to je veliki problem za Aziju i Afriku gdje je najveći uzgoj ovaca.

Istovremeno čak 50 posto težine ovčje vune je čisti ugljični dioksid koji u Woolee proizvodima ulazi u tlo umjesto u atmosferu. To su prepoznali u svijetu, ponosno će vlasnica Eko Lika Greenovation tehnologije.

Radi se o ekološkom proizvodu

Postupkom se i za pedeset posto uklanja miris vune koji bi nekome mogao smetati, a puževe zapravo ne odbija. Prednost Woolee repelenta je i što stvara neprobojni malč oko biljke koji sprječava rast korova. Kako je Martinin vrt mali, ona s pet litara repelenta uspješno pokrije sve sadnice, a ostane joj dovoljno i za ponovno nanošenje.

vuna, biljke, povrće, woolee, vrt
Stvara se i neprobojni malč oko biljke koji sprječava rast korova (Foto: Maja Prištof Ničota)

"Dovoljno je nanijeti pahuljice u manjem sloju koliko rukom možete utabati oko biljke, on će trajati oko dva mjeseca i onda je dobro ukopati ostatke u tlo i ponovno ga nanijeti. Bitno je da time čuvamo i vlagu, ali i poboljšavamo kvalitetu tla jer se raspadanjem u tlo unosi ugljični dioksid u tlo, a vuna sadrži i dušik i kalij", spominje prednosti repelenta koji neće isprati prva kiša za razliku od drugih sredstava na tržištu.

Ne treba zaboraviti i da je riječ o ekološkom proizvodu koji ne ubija puževe nego je prirodna prepreka na njihovom putu do vašeg cvijeća, povrća i voća.

Za više informacija obratite im se na jedan od niže navedenih kontakata.


Fotoprilog


Tagovi

Martina Petrak Woolee repelent Vuna Dragica Jerkov Fema d.o.o. Malč Puževi


Autorica

Maja Prištof Ničota

Više [+]

Diplomirana novinarka sa završenim osposobljavanjem za dizajnera vrtova i 72-satnim tečajem permakulturnog dizajna. Kad ne dizajnira okućnice i nije u svom vrtu, rado piše za Agroklub.


Partner

Eko Lika GREENNovation

Novoselija 40, 53220 Otočac, Hrvatska
tel: +385 91 619 1656, e-mail: info@woolee.hr web: https://woolee.hr/