Pretraga tekstova
Toplo vrijeme i povremene padaline pogoduju razvoju plamenjače na povrću, a kao dobra mjera zaštite pokazala se bordoška juha.
Toplo vrijeme i povremene padaline pogoduju razvoju plamenjače rajčice, krastavaca, luka, krumpira i ostalog povrća, a za zaštitu se koristi bordoška juha u koncentracijama od 0,5% do 1%.
Bordoška juha naziv je za tekuću mješavinu modre galice i vapna, a ujedno je i najstariji fungicid koji se koristi za suzbijanje peronospore vinove loze. Osim u vinogradarstvu svoju svrhu ima u voćarstvu, ali i povrćastvu.
Dobro prijanja na dijelove koji se tretiraju, a ima sposobnost da se sporije ispire sa tretiranih biljaka pa se primjenjuje u jesen i u proljeće kada ima dosta padalina i kada su drugi fungicidi manje efikasni.
Iako danas na tržitu postoje i gotove mješavine bordoške juhe možete ju pripremiti sami kako se to radilo još prije stotinjak godina. Ona se dobije miješanjem modre galice, vapna i vode u određenom omjeru.
Za pripremu 100 litara 1%-tne bordoške juhe potrebno je 1 kg modre galice i 1,2 kg gašenog, 0,40 kg živog ili 0,55 kg hidratiziranog vapna, piše savjetodavna.hr. Premalo vapna uzrokuje kiselost mješavine koja može izazvati palež listova, a višak smanjuje njegovu učinkovitost pa tu treba biti oprezan.
U drvenu ili plastičnu posudu treba staviti 50 l vode i odvagati 1 kg modre galice koja se stavi u platnenu ili jutenu vreću dan prije nego što želimo obaviti zaštitu. Ta vreća se objesi preko nekog štapa u bačvu s pripremljenom vodom. Do jutra se modra galica otopi, a u vreći ostaju nečistoće.
Zatim se druga bačva od 100 l napuni s 50 l vode i u nju otopi odvagana količina vapna preko gustog sita da bi se dobilo vapneno mlijeko. U njega se zatim stavlja otopljena modra galica uz stalno miješanje.
Bordoška juha bi trebala biti neutralne pH rekacije pa se to može provjeriti crvenim lakmus papirom koji bi trebao postati plave boje.
Ona se koristi odmah nakon primjene jer stajanjem gubi fungicidno djelovanje. Međutim, juha se može stablizirati dodavanjem 250 g šećera na 100 litara juhe ili jednu litru prokuhanog mlijeka. Tako stabilizirana, pri normalnim uvjetima zadržava svoju aktivnost i više dana.
Najveći nedostatak ove mješavine je njena nemogućnost miješanja s drugim pesticidima, posebice ne s insekticidima.
Prilikom primjene koristite masku kako biste izbjegli udisanje vapna, navucite rukavice, dugu odjeću i čizme. Također izbjegavajte primjenu po visokim temperaturama jer može uzrokovati žućenje i opadanje lišća. Nemojte tretirati biljke po jakom vjetru ni kada su temperature ispod 10°C.
Od gotovih mješavina na našem tržištu su dozvoljena dva pripravka za primjenu u povrćarstvu. Riječ je o bordoškoj juhi Caffaro 20 WP i Manica 20 WP.
Tagovi
Bordoška juha Zaštita povrća od plamenjače Plamenjača Modra galica Vapno Kako Omjer
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Krasno vrijeme, jednu siju, drugi gnoje, a treći škicaju