Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Sadnja povrća
  • 08.05.2024. 07:30

Procvale presadnice imaju i prednosti i mane - evo savjeta za kupnju i sadnju

Vrijeme je nabave i sadnje presadnica. Mnoge od njih su već procvale što može ukazivati na njihovu starost. Kako ih posaditi, njegovati i što od njih očekivati?

Foto: Shutterstock/Inga Gedrovicha
  • 1.710
  • 95
  • 0

Zbog visokih temperatura u travnju ubrzana je bila i vegetacija presadnica, bilo onih koje ste uzgajali na svojoj prozorskoj dasci, ali i kod profesionalnih proizvođača. Mnoge od njih su već procvale ili pak zametnule prve plodove. 

Prednosti i nedostaci 

Ova pojava može ukazati na to da je presadnica starija od uobičajenih što može biti korisno jer je moguće da će donijeti i ranije plodove. 

S druge strane, takva biljka može biti pod stresom ako je bila izložena nepovoljnim uvjetima kao što je nedostatak svjetla, vode ili hranjivih tvari, a što može utjecati na njezin daljnji rast i razvoj nakon sadnje.

Nemojte se čuditi ako odbaci prve cvjetove, ako se osuše ili ako ne zametne plod. Potonje se posebno odnosi na povrće kao što su tikvice i krastavci kojima su potrebni oprašivači za zametanje plodova. 

Na što paziti kod kupovine presadnica? 

U slučaju da ih kupujete, dobro pregledajte u kakvom je stanju biljka. Stabljika i listovi moraju biti čvrsti i izgledati zdravo.

Korijenov sustav ne bi trebao biti pretjerano razvijen, zapteljan, da izlazi iz dna posude jer to znači da je prestara. Listovi moraju biti zdravi, bez mrlja i oštećenja na rubovima.

Ako već ima pupove i cvjetove, oni moraju biti čvrsti i bez oštećenja. 

Na što paziti kod sadnje

U slučaju da vaše presadnice već imaju cvjetove, možda će joj trebati dodatna pažnja i njega. Evo 7 savjeta: 

  1. Prije sadnje zalijte presadnice dok su još u posudicama. 
  2. Sadite ih u ranojutarnjim ili još bolje, večernjim satima kako biste izbjegli temperaturni šok. 
  3. Sadnu rupu zalijte vodom i tek onda u nju postavite sadnicu. Lagano je zagrnite te pritisnite rukama. Zalijte dodatno po potrebi. 
  4. Pratite prognozu te u slučaju visokih temperatura i suše, malčirajte tlo. 
  5. U slučaju čestih kiša, biljke tretirajte fungicidima koji će spriječiti razvoj bolesti. 
  6. Redovito ih gnojite, a u ovoj fazi je najbolje koristiti gnojiva na bazi dušika, forsfora i kalija. Dušik je ključan nutrijent za poticanje rasta lišća i zelenih dijelova biljaka, fosfor za cvjetanje i razvoj plodova, a kalij za zdravlje korijena i razvoj plodova. NPK gnojivo možete sami napraviti koristeći koprivu, gavez i sljez ili pak kupiti gotovo. 
  7. Kako biste poboljšali oprašivanje, a onda i zametanje plodova, u blizini povrća uzgajajte biljke koje će privući oprašivače. Najbolji izbor su neven, lavanda, kadulja, cinija, majčina dušica, ružmarin, matičnjak, suncokret i dr. 

Tagovi

Presadnica ima cvjetove Sadnja presadnica Savjeti Cvijet rajčice Cvijet tikvice Odbacivanje cvjetova Stare presadnice Kupnja presadnica


Autorica

Maja Celing Celić

Više [+]

Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub.