Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Virus ječma
  • 26.10.2023. 15:00

Europom se širi nova bolest ječma - napada i druge usjeve

Virus ječma G prvi put je zabilježen u Koreji 2016. godine, a u Europi se proširio na Grčku, Mađarsku, Poljsku, Nizozemsku, Francusku. Odgovaraju mu suha ljeta

Foto: Depositphotos/prill
  • 2.693
  • 272
  • 1

Nova prijetnja usjevima ozimog ječma sve se više širi Europom. Riječ je o virusu ječma G (engl. Barley virus G - BVG) koji izaziva simptome slične već poznatom virusu žute patuljavosti s kojim se može javiti udružen. Prvi put je identificiran 2016. godine, a naziv su mu dali istraživači koji su ga otkrili.

Napada žitarice i trave

Ovo je jednolančani, pozitivni RNA virus koji pripada porodici Solemoviridae i rodu Poleovirus. Prvo je izoliran u Koreji 2016. godine iz biljaka ječma koje su pokazivale simptome žute patuljavosti. Već 2019. je zabilježen u Grčkoj gdje je izoliran iz biljaka kukuruza koje su pokazivale mozaik listova, žutilo i žute pruge.

Tijekom godina je praćena njegova pojava u raznim zemljama na ječmu, ali i drugim biljkama: kukuruzu, prosu, pšenici, zobi, travi lisičji rep, divljem prosu, odnosno prvenstveno na onima iz porodice trava Poaceae. Jedna vrsta iz porodice Solanaceae, divlji srodnik krumpira, je prijavljena kao domaćin u Australiji.

U Japanu je 2019. otkriven u usjevu pšenice, a sada se sve više širi. U Mađarskoj je otkriven 2020, godine, a u proljeće 2023. na ozimom usjevu ječma u Poljskoj. Od europskih zemalja pronađen je još u Francuskoj i Nizozemskoj. Prisutan je i u Kaliforniji (SAD), Australiji, Japanu, Africi (Nigerija, Kenija).

Lisne uši prenositelji

Utvrđeno je da su lisne uši, Rhopalosiphum maidis i Rhopalosiphum padi, glavni prenositelji ovog virusa i to je najveći rizik, jer su one svuda prisutne. Zbog toga treba očekivati njegovo daljnje širenje i veći pritisak od pojave infekcije. 

Nije poznato da se prenosi sjemenom.

Simptomi su slični žutoj patuljavosti ječma, a prikazuju se kao promjene obojenosti lisne mase, listovi postaju žuti, busanje je prekomjerno i smanjuje se rast. Zabrinjavajuće je što ima mogućnost sinergije s drugim virusima pa u mješovitim infekcijama može rezultirati većim štetama i gubitkom roda.

Do sada je utvrđeno da mu odgovara mediteranska klima, područja sa suhim ljetima i primorska područja. Jedna od preventivnih mjera je suzbijanje lisnih ušiju koje su prenositelji te planiranje sjetve kako se razdoblje pojave lisnih ušiju ne bi preklapalo s intenzivnim rastom usjeva.


Tagovi

Visrus ječma G BVG virus ječma Viroza ječma Virusna bolest ječma Simptomi Lisne uši


Autorica

Ranka Vojnović

Više [+]

Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB