Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Proljetna sjetva
  • 18.04.2025. 10:30
  • Brodsko-posavska, Orubica

Krešimir Šokić: Ovo je jako zahtjevno proljeće za sjetvu ratarskih kultura

Imamo glinasta tla koja teško otpuštaju vlagu. Stoga smo uzeli hibrid kukuruza OS 3397 iz FAO grupe 300 Poljoprivrednog instituta Osijek jer smatramo da ovaj mjesec nećemo moći ući u njivu. To ćemo moći tek poslije 10. svibnja, kaže nositelj OPG-a Agro Šokić.

Krešimir Šokić: Ovo je jako zahtjevno proljeće za sjetvu ratarskih kultura
Foto: Tomislav Milanović
  • 3.290
  • 304
  • 1

Mladi poljoprivrednik Krešimir Šokić od malih nogu ima ljubav prema agrarnoj djelatnosti te se zajedničkim snagama s ocem Ivanom bavi proizvodnjom pšenice, soje, kukuruza i pivarskog ječma. Ovaj 26-godišnjak iz Orubice u Brodsko-posavskoj županiji ističe da je već u osnovnoj školi znao da će se baviti poljoprivredom.

"Zaljubio sam se u poljoprivredu kada sam shvatio da je ta djelatnost puno zanimljivija i kompleksnija nego što se to čini na prvu. Ne možete primjerice samo baciti sjeme i gnojivo i prepustiti sve sudbini. Morate računati na brojne druge faktore u proizvodnji usjeva", rekao je za početak nositelj OPG-a Agro Šokić.

U sjetvu tek u svibnju

Njegov otac Ivan ima svoj obrt, a zajedničkim snagama obrađuju čak 245 hektara zemlje. Govoreći o uvjetima za ovogodišnju proljetnu sjetvu, koja je u jeku diljem Hrvatske, ističe da je godina bila dosta kišna i vlažna što otežava sjetvu.

"Ovo je za sada jako zahtjevno proljeće, upravo zbog velike količine oborina. Imamo glinasta tla koja teško otpuštaju vlagu. Stoga smo uzeli hibrid kukuruza OS 3397 iz FAO grupe 300 Poljoprivrednog instituta Osijek jer smatramo da ovaj mjesec nećemo moći ući u njivu. To ćemo moći tek poslije 10. svibnja", kaže.

Stručni partner i podrška im je Poljoprivredni institut Osijek, koji kroz znanstveno istraživački rad i pronalaženje inovativnih rješenja doprinosi razvoju i unaprjeđenju znanosti i poljoprivredne proizvodnje.

"Dugo surađujemo s obitelji Šokić što je rezultiralo nastavkom suradnje sa sljedećom generacijom, na obostrano zadovoljstvo. Prilagodili smo se uvjetima s našim hibridima kukuruza te sortama pšenice i soje, kao što se općenito prilagođavamo suvremenoj ratarskoj proizvodnji u Hrvatskoj", navodi Ivan Kovač, promotor Instituta za Brodsko-posavsku, Požeško-slavonsku i dio Sisačko-moslavačke županije.

Šokić sjetva
Na OPG-u su obavili prihranu pšenice

Prilagodba podrazumijeva stvaranje novih kultivara, odnosno zamjenu starih sorti i hibrida s novim sortimentom.

"Naši standardni hibridi iz 300 i 400 grupe polako se mijenjaju s novima kao što su OS 3114 i OS 3397. Tu su i naši najprodavaniji hibridi iz FAO grupe 400, Kulak i Tomasov, kao i hibridi novije generacije, Filigran i Semper", otkriva Ivan Kovač.

Dugogodišnja suradnja

Krešimir s Poljoprivrednim institutom Osijek surađuje pet godina, otkad je otvorio OPG, a njegov otac već 15-ak godina.

"Jako smo zadovoljni suradnjom. Ove godine krenuli smo u sjemensku proizvodnju pšenice sorte Brko. Sijemo i osječke sorte soje, a krenuli smo i u sjemensku proizvodnju soje. Sijemo i četiri osječka hibrida kukuruza. Osim OS 3397, sijemo još i Kulak, Semper i Filigran iz FAO grupe 400", zadovoljno naglašava dodajući da im Ivan uvijek pomogne sa savjetima na terenu.

Ističe da ratarska proizvodnja u Hrvatskoj nije lak posao jer su prošlogodišnje otkupne cijene pšenice i ječma bile dovoljne gotovo tek za opstanak.

"S pšenicom i ječmom ostvarili smo nešto manji profit, ali cijena kukuruza je bila jako dobra. Bila je sušna godina i kukuruz je sadržavao 13 ili 14 posto vlage te nismo imali potrebu za sušenjem. Bile su solidne cijene otkupa, ali uvijek može bolje, pogotovo za pšenicu i ječam", dodaje Krešimir.

Kaže, za te dvije navedene kulture uistinu je preniska otkupna cijena, kao što su i male razlike u cijenama po klasama. Od premium do treće klase razlika je samo 15 centi, što ne opravdava njihov ulog.

Osječki institut ove je godine tretmanom biostimulatorom povećao vrijednosti nekih hibrida.

"To je naša premium grupa hibrida koja uključuje dodatni tretman biostimulatorom koji pospješuje rani razvoj biljke kroz već standardni tretman fungicidom i insekticidom", priča nam Ivan Kovač.

Otpornost sortimenta na klimatske promjene

Poznati osječki Institut, naime, ima kontinuirani porast u proizvodnji i prodaji. Razvojem novog sortimenta suprotstavljaju se klimatskim promjenama i trude se osigurati dovoljne količine sjemenske robe. "Prvenstveno za domaće tržište, a naravno i za izvoz, koji nam se također povećava iz godine u godinu", navodi.

Isto tako, dodaje da Institut radi na oplemenjivačkom programu sortimenta pšenice, koje su jako kvalitetne, ali i iznimno rodne, poput sorte Brko, koju koristi OPG Agro Šokić.

Za kraj nositelj spomenutog OPG-a ističe da su prednosti u poljoprivredi brojne, ali kako bi uspjeli, morate voljeti taj posao.

Šokić sjetva
Savjeti na terenu uvijek dobro dođu, kaže Krešimir

Morate, kaže, biti svjesni da ima dana kada nećete ništa moći raditi, pogotovo tijekom zime. S druge strane ponekad ćete se morati ustati u pet sati ujutro i raditi do deset navečer.

"Morate opažati bitne stvari, ne smijete u mozgu uključiti autopilot. Morate konstantno obilaziti biljke, jednostavno voljeti to, ili nećete kvalitetno obavljati tu djelatnost", poručuje za kraj mladi ratar.


Fotoprilog


Tagovi

Krešimir Šokić OPG-a Agro Šokić Proljetna sjetva Hibridi kukuruza Sorte soje Sorte pšenice Poljoprivredni institut Osijek Ivan Kovač


Autor

Tomislav Milanović

Više [+]

Tomislav Milanović novinar je s bogatim iskustvom, posebice kada su u pitanju poljoprivredne teme.


Partner

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Moj mali raj i melem za oči 🌸🌷🩷