Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Sajam
  • 23.03.2012.

Kako je nastao sajam Vino-kap?

Prisjećanje na nastanak sajma Vino-kap: od ideje do manifestacije s tradicijom

  • 489
  • 23
  • 0

Davne 2003. gosp. Ivo Jakobović iz Ramanovaca htio se „pohvaliti“ mještanima kako ima ove godine dobro vino, te je pozvao u goste nekoliko „vinskih znalaca“ tadašnjeg dijela uprave Udruge V.V.V. (Musil, Novak F., Pranjić, Novak J., Pavičić,...) da potvrde njegovo mišljenje. Nakon upoznavanja s vinom i zadatka kojeg su (znali a nisu znali) obavili, prešlo se na lokalne teme, a vezane za rad Udruge i buduće planove. Rodila se tako ideja da se pokušaju vratiti sajmovi u Kaptol. Kako je Kaptol nekada bio poznat po sajmovima (Đurđevski, Bartolovski, Petrovski,...) ideju su svi prihvatili, te s čašom u ruci nastavili „smišljati“ kako realizirati zamišljenu ideju. Iako ideja nije nedostajalo, tadašnji tajnik (F. Novak) „ispali“ „nek se zove VINO - KAP“! Zašto je svima u sjećanju ostao „ VINO - KAP“ nitko se ne sjeća, kao niti što te riječi predstavljaju. Sigurno je samo jedno. Asocijacija je na vino i vinorodno područje, a druga riječ „kap“ je tajna, možda onda predstavlja kap ili vino teče ili kapa ili klapa ili možda Kaptol (što je najvjerojatnije) no tajna će i dalje ostati sačuvana.

Premda se činilo vrlo lako pala su teška pitanja! Kada taj sajam održati? Gdje ga locirati? Koje mu sadržaje pridružiti? Bilo je prijedloga u proljeće, pa na Đurđevo (dan Udruge), no mnogi se nisu složili s time te je kao termin ostalo proljeće, a u to se doba godine sajam održava i dan-danas.

Počeci su bili teški, trebalo je okupiti izlagače, zainteresirati posjetitlje, te sve skupa to organizacijski povezati. Prvi izlagači bili su Poljana, Poljostroj, Jul-Com, Poljoservis...i tako malo po malo je od jednog, može se slobodno reći „lokalnog vašara“ nastala je jedna od poznatijih manifestacija, ne samo požeško-slavonske županije nego i šire. Mali „vašar“ zahtjevao je i mali prostor, stoga je korišten prostor ispred tvrđave Stari grad. Godinu za godinom, sadržaji su se širili te je prostor postao pretijesan. Za izložbeni prostor pet je godina korištena samo vanjska površina, da bi se dopunom sadržaja prvi puta 2008. god. koristila sala vatrogasnog doma. Kako je sajam prerastao sve organizacijske oblike njegova lokacija premještena je 2010. god. na „stari plac“, a to je prostor današnjeg igrališta, odnosno nekadašnjeg kaptolskog vašarišta.

Dok su neki u toj godini gledali krizu, Sajam je te iste godine okupio do tada rekordan broj izlagača (oko 120), a športska dvorana dobro je poslužila manjim izlagačima za vlastitu prezentaciju odnosno degustaciju.

Kako bi se obogatio program odnosno podigla razina kvalitete, organiziran je uz Sajam i kulturno-umjetnički program, koji je dao još jedan pozitivan štih za oko 10.000 posjetitelja. Nositelj organizacije od samih početaka je Udruga vinogradara vinara i voćara sa svojim Organizacijskim odborom, a uz pomoć pokrovitelja i sponzora. U sklopu Sajma od 2008. god. održava se u Kaptolu i Županijsko ocjenjivanje vina i rakija, a koje daje posebno priznanje za naše vinare i destilere. Stalno podizanje kvalitete Sajma dovodi do održavanja stručnih predavanja iz područja poljoprivrede.

Današnje prilike, odnosno cjelkupna organizacija Sajma dovode u pitanje mogućnost daljnjeg širenja Sajma odnosno podizanja njegove kvalitete idućih godina. Lokalna manifestacja „VINO - KAP“ postala je kaptolski „proizvod“ kojeg je prepoznao i posjetitelj i izlagač, stoga će Organizacijski odbor i nadalje nastojati i raditi na njegovoj popularizaciji odnosno opstojnosti.

„Vino - kap“ kao manifestacija i ime je zaštićena pri Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo.


Tagovi

Sajam Vino-kap