Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Radionica
  • 13.06.2012.

Održana treća radionica za jačanje nadzorne službe u ekološkoj mreži

Radionica: Čuvari prirode upoznati s novim mjerama i propisima očuvanja vodenih ekosustava

Foto: RGBStock.com
  • 361
  • 17
  • 0

Nakon prve dvije radionice održane prošle godine koje su pojasnile značenje nacionalne ekološke mreže te ekološke mreže EU NATURA 2000, Projekt COAST Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) u suradnji sa Sektorom inspekcije zaštite prirode pri Ministarstvu zaštite okoliša i prirode (MZOP) te Državnim zavodom za zaštitu prirode (DZZP) održao je 12. i 13. lipnja u Drinovcima te lokalitetima vodenih ekosustava u Šibensko-kninskoj županiji treću radionicu/edukaciju s ciljem poboljšanja rada nadzornih službi Javnih ustanova koje upravljaju zaštićenim područjima prirode na području Dalmacije.

Tema radionice, kojoj je prisustvovalo 25 predstavnika nadzorne i stručne službe iz dalmatinskih županijskih javnih ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima te iz nacionalnih parkova i parkova prirode bila je Ugrožavanje i očuvanje ekosustava vodenih tokova Jadranskog vodnog područja u Šibensko-kninskoj županiji.

Kako se radi o novoj praksi u Hrvatskoj, koja će tek zaživjeti, nadzornici su se kroz dvodnevnu radionicu upoznali s popisom mjera i uvjeta za očuvanje vodenih ekosustava te opisima vrsta radova.

Katica Bezuh, viša inspektorica zaštite prirode za unaprjeđenje rada u MZOP-u upoznala je nadzornike s novostima koje donosi novi Zakon o zaštiti prirode (u izradi), s posebnim naglaskom na preustroj javnih ustanova parkova prirode i nacionalnih parkova. „Prema novom Zakonu, osim ovlasti, promijenit će se i naziv nadzorne službe: nadzornici će se zvati čuvari prirode“, izjavila je Bezuh.

Nadzornici su upoznati i s osnovama Zakona o vodama u dijelu koji se odnosi na zaštitu vrsta i staništa te o poveznicima tog Zakona sa Zakonom o zaštiti prirode. Radionica je poslužila kao dobra priprema nadzorne službe za postupanje u ekološkoj mreži, a obzirom na aktualnost planiranih radova i zahvata na vodotocima, nadzornici su dobili upute o mjerama zaštite koje se trebaju provoditi.

Koje su sličnosti i razlike ekološke mreže Republike Hrvatske te mreže EU-e NATURA 2000, koja je bila i jedan od uvjeta pristupanja RH u EU objasnila je Ivana Plavac, voditeljica odsjeka za ekološku mrežu u Državnom zavodu za zaštitu prirode. „ U prijedlog europske ekološke mreže NATURA 2000 uključeno je ukupno 29,31% ukupne površine Hrvatske“ , objasnila je Plavac te dodala da NATURA 2000 u Hrvatskoj prekriva 36,97% kopna i 15,36% mora.

S odrednicama Programa radova održavanja voda u području zaštite od štetnog djelovanja voda prisutne nadzornike upoznao je Aljoša Duplić, voditelj Odsjeka za introdukciju i reintrodukciju pri DZZP-u. „Program treba biti provođen u skladu s mjerama i uvjetima zaštite prirode koji se izdaju sukladno Zakonu o zaštiti prirode“, pojasnio je Duplić te dodao da će se za radove za koje se utvrdi da imaju značajan negativan utjecaj na ekološku mrežu, provoditi ocjena prihvatljivosti plana za ekološku mrežu sukladno Zakonu za zaštitu prirode.

Drugi dan radionice obuhvatio je terenski obilazak lokacija vodenih ekosustava u Šibensko-kninskoj županiji. Nadzornici su morskim putem obišli vrijedne lokalitete Kanal sv. Ante, Šibenski zaljev, Kanal sv. Josipa, Prokljansko jezero, ušće Guduče i Skradin. Na terenskom djelu radionice nadzornici su imali prilike saznati kako u praksi kontrolirati provode li se vodno-gospodarski radovi u skladu s izdanim mjerama i uvjetima.

Čak 49,36% područja Šibensko-kninske županije je ušlo u prijedlog za europsku ekološku mrežu Natura 2000 što dokazuje iznimnu prirodnu vrijednost ove Županije.

Projekt COAST ostvario je uspješnu suradnju sa Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim prirodnim područjima Šibensko - kninske županije s kojom je uspješno priveo kraju nekoliko projekata očuvanja prirodne i kulturne baštine te poticanja održivog razvoja. Jedan od značajnih projekata je sufinanciranje Turističke valorizacije Guduče u okviru EU SIPA projekta. Uz pomoć Projekta COAST izrađena je turistička valorizacija Kanala sv. Ante u Šibeniku koja je danas u fazi realizacije uz pomoć EU sredstava. Bogata podmorski krajobraz i raznolika flora i fauna Šibensko-kninske županije prikazana je kroz Ronilački vodič ŠKŽ kojem je cilj zaštita i promocija podmorskih bogatstava Županije.

Foto: RGBStock.com


Povezana biljna vrsta

Jagoda

Jagoda

Sinonim: - | Engleski naziv: Strawberry | Latinski naziv: Fragaria L.

Jagoda je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice ruža (Rosaceae). U plodu se nalazi oko 60 % vode,  može biti i do 12 % šećera te vitamina C od 24 - 97 mg%. Cvjeta više puta u... Više [+]

Tagovi

Radionica Ekološka mreža Projekt COAST Jagoda