Udruga Kutjevački vinari, prije četiri godine postavila je za cilj da će najviše raditi na unaprjeđenju vinskog turizma. Posjetili su i kolege na Pelješcu te razmijenili iskustva.
Opće je poznato da “Svjetska prijestolnica graševine”, Kutjevo, ima ogromne potencijale za vinski turizam, od autohtone sorte graševine, prekrasne prirode do slavonske gostoljubivosti i prekrasnih pejzaža.
Iako ti potencijali i nisu baš bili ispunjeni, Krunoslav Sontacchi, predsjednik Udruge Kutjevački vinari, ističe da se vidi svjetlo na kraju tunela te da je razloga za optimizam mnogo.
Kaže, prije četiri godine postavili su za cilj da će najviše raditi na unaprjeđenju vinskog turizma. Usmjerili su se ka natječajima za projekte iz programa ruralnog razvoja Ministarstva poljoprivrede te raznih programa iz Ministarstva turizma i sporta.
"Pojedinačno, naši članovi su najviše koristili mjere diversifikacije poljoprivredne proizvodnje, a turizam su prepoznali kao granu u kojoj žele poširiti svoju osnovnu djelatnost", otkriva Krunoslav.
Tako su prema njegovim riječima zadnje četiri godine znjedrile nekoliko novih smještajnih, turističkih, ali i gastronomskih objekata.
Tu su vinarije Tandara, Perak i Barunica koji su otvorili smještajne objekte. Zatim imamo vinare koji su se okrenuli prema kušaonicama vina, a to su Mihalj i Bodegrajac. Tu su i dva nova restorana – vinarije Kutjeva d.d. te vinarije Sontacchi. "To su završeni projekti koji su u funkciji te upravo u tom smjeru širimo i ostvarujemo naše potencijale", ističe.
Napredak, ili barem korak naprijed, dokazuju podaci Turističke zajednice Grada Kutjeva. U 2019. godini broj noćenja iznosio je 3861, u 2021. bio je 3227, a u 2024. godini broj noćenja povećao se na 6933.
"Imamo dvostruko povećanje broja noćenja i to je činjenica. Također, zajedno s našim partnerima podižemo kvalitetu organizacije naše tri glavne manifestacije, a to su Martinje, Vincelovo i Festival graševine. Apliciramo što god je moguće više na natječaje koji potiču takvu vrstu investicija i ne planiramo stati na ovome", ističe Krunoslav.
Upravo u cilju unaprjeđenja spomenutog turizma članovi udruge započeli su provođenje aktivnosti projekta "Kutjevački vinari u vinskom turizmu“. Nedavno edukacijsko putovanje na Pelješac bilo je jedno od atraktivnijih aktivnosti projekta.
Predvođeni voditeljicom projekta, Marijom Elenom Nikolić, i našim sugovornikom posjetili su vinariju mladog vinara Ante Sladića iz Plastova pokraj Skradina. Zatim pelješke vinarije Markus, Grgić i Matuško, a posljednji dan putovanja bio je rezerviran za Hercegovinu i posjet Podrumima Andrija.
"Cilj putovanja je bila edukacija o vinima i vinogradima te razmjena iskustva s našim kolegama iz Dalmacije i Hercegovine. Također je bilo govora i o vinskom turizmu, što je bio najveći razlog tog edukacijskog putovanja. Pelješac, kao vinske regija, je vrlo zanimljiva. Osim što je riječ o različitim klimatskim zonama, oni imaju veliki plus što imaju izraženu sezonu s mnogo turista", kaže Sontacchi.
Ističe kako je na Pelješcu vinski turizam usmjeren na prodaju vina na kućnom pragu za razliku od Kutjeva, koje je tek u razvoju tog turizma. No, kako kaže, prednost kutjevačkog je što sezona traje 365 dana u godini.
"Naši kolege su vrlo brzo shvatili da turisti traže nešto lokalno i autentično, pa su tako usmjerili svoju proizvodnju - sve više sade svoje autohtone sorte. Prije recimo dvadesetak godina to nije bio slučaj, kada su se pojavljivale i međunarodne. Tada su uvidjeli da nešto autohtono ne samo da prolazi bolje kod turista, nego da su te sorte puno više prilagođene podneblju te otpornije na klimatske promjene", otkriva Krunoslav.
Na pitanje kako su Dalmatinci reagirali na kutjevačku graševinu, naš sugovornik ističe da su već dosta upoznati s ovom proizvodnjom.
Puno vina iz kutjevačkog vinogorja završi na dalmatinskim stolovima. "Isto tako oni koriste bačve od slavonske hrastovine za odležavanje vina, kao i mi naravno. Moram naglasiti da su nas jako lijepo ugostili i dosta toga znaju o nama. Najviše su upoznati naravno s graševinom koja je naš glavni adut", dodaje.
Još jedna zanimljivost koje su se vinari dotaknuli na putovanju je vezana uz prošlu jako sušnu godinu. Naime, kutjevački vinari imali su najraniju berbu grožđa u povijesti vinogorja, što je gotovo 800 godina.
"U toj najranijoj berbi smo se jako dobro snašli. Vina su aromatična, izbalansirana, a zadržali smo i svježinu. Nadolazeća turistička sezona će pokazati da smo opet napravili dobar proizvod", rekao je za kraj Krunoslav Sontacchi.
Fotoprilog
Tagovi
Autor