Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

Vlasulja ovčja

Sinonim: slov.: ovčja bilnica; srp.: ovčji vijuk | Engleski naziv: Sceeps fescue, Blue fescue | Latinski naziv: Festuca ovina L.

Vlasulja ovčja

Vlasulja ovčja je rasprostranjena u Europi, Aziji i Sjevernoj Africi. Za proizvodnju krme nije povoljna jer daje slabu kvalitetu krme i male prinose. Uglavnom se koristi u smjesama za sportske terene i ukrasne travnjake. Nakon ispaše broj vlati je manji, ali je zato lisnatija.

Morfološka svojstva

Razvija uspravan, gusti busen. Stabljike su tanke, uspravne, najčešće s dva koljenca (nodija), visine 15 – 55 cm, dlakave ili gole. Uške su kratke, a plojka končasta, tupa, hrapava ili glatka. Cvat je uspravna metlica, duga oko 2 – 12 cm. Sjeme najčešće ima osje dužine 1 do 2,5 mm.

Biološka svojstva

To je višegodišnja trava, ozimog tipa, koja dobro podnosi sušu i niske temperature. Najčešća straništa na kojima uspijeva su pijesci, suha i kamenita mjesta te rubovi šuma i proplanci.

Vrijeme i način korištenja

Ova trava se ne sije sama za proizvodnju voluminozne krme, nego s vrlo malim udjelom u smjesama za ispašu i to na vrlo siromašnim tlima. U ranijim fazama razvoja kvaliteta je bolja. Kultivari vlasulje ovčje siju se za ukrasne tratine i sportska igrališta.

Izvor: prof.dr.sc. M. Stjepanović, prof.dr.sc. Z. Štafa, prof.dr.sc. G. Bukvić; Trave za proizvodnju krme i sjemena; Zagreb, 2008.

Vlasulja ovčja - Sorte

ukupno: 2, aktivno: 0, neaktivno: 2

RIDU

SCALDIS