Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

Rotkvica

Sinonim: - | Engleski naziv: Radish | Latinski naziv: Raphanus sativus L. var. radicula DC.

Rotkvica

Rotkvica je jednogodišnja biljka. Uzgaja se zbog zadebljalog hipokotila koji se na donjem dijelu produžuje u tanki pravi korijen, a na gornjem dijelu ima vrlo skraćenu stabljiku s rozetom lišća. Veći tipovi koji sporije rastu, često duguljastog, valjkastog korijenja, obuhvaćaju velike sorte za prezimljavanje i orijentalne sorte poznate kao 'mooli' ili 'daikon'. Cvjetovi su skupljeni u grozdastu cvat. Plod je komušica s 3 – 6 sjemenki, svijetlo smeđe boje i nepravilno okruglog oblika. U 1 g može biti 100 do 200 sjemenki. 

Agroekološki uvjeti za uzgoj rotkvice

Temperatura

Najbrže raste pri umjerenim temperaturama oko 17 ºC, minimalna joj je temperatura rasta 5 ºC, a može podnijeti niske temperature do -4 ºC.

Voda

Ravnomjerna vlaga tla od 60 – 75 % poljskog vodnog kapaciteta osobito je važna za kvalitetu rotkvice.

Tlo

Rotkvica ima razmjerno plitak korijen. Zato joj najbolje odgovara lagano, humozno tlo, dobre strukture, koje nakon navodnjavanja kišenjem ne stvara pokoricu. Najbolje uspjeva pri pH 5,6 do 7.

Agrotehničke mjere uzgoja rotkvice

Plodored

Plodored rotkvice iznosi 3 godine i nije ju poželjno sijati odmah nakon drugih kultura iz iste porodice. Sije se nakon kulture koja je gnojena organskim gnojivima. Dobro se uklapa i kao pretkultura i kao naknadni usjev.

Obrada tla

Tlo se obrađuje na 20 – 30 cm dubine, formiraju se gredice, površina izravna i obradi frezom, a prema potrebi i lagano povalja. Nakon sjetve tlo je potrebno poravnati.

Gnojidba

Nakon kulture koja ostavlja dosta dušika u tlu (grašak, grah mahunar) često nije potrebno gnojiti dušikom jer prevelike doze mogu djelovati na smanjenje kvalitete. Gnojidba se obavlja jednom i to prije sjetve s 400 kg/ha NPK 7-20-30 + željezo (Fe) + cink (Zn) 150 - 200 kg/ha Uree 46 %.

Njega nasada

Od mjera njege usjeva najvažnije je pravovremeno navodnjavanje, da vlaga tla ne padne ispod 60 % poljskog vodnog kapaciteta. Za vrućih dana potrebno je dnevno orošavanje.

Sjetva / sadnja rotkvice

Rotkvica se može početi sijati čim to vremenske prilike omoguće, ovisno o stanju tla i temperaturnim uvjetima. To je obično već u veljači u mediteranskom području i u ožujku u kontinentalnom području. Sije se preciznom sijačicom uz razmak redova 15 – 20 cm, oko 350 sjemenki po m2, na dubinu od 1 do 1,5 cm. Za rane sjetve preporučuje se prekrivanje gredica perforiranom PE folijom ili agrotekstilom.

Berba i skladištenje rotkvice

Pri uzgoju na otvorenom rotkvica se može brati od travnja do početka studenog, a u mediteranskom području i nešto ranije u proljeće i kasnije u jesen. Bere se kada kod većine biljaka promjer hipokotilskog gomolja iznosi oko 15 mm. Na većim površinama bere se mehanizirano, a na manjim površinama ručno, čupanjem.

Nakon berbe vežu se u vezice i slažu u letvarice ili kutije. Ako se mehanizirano bere, rotkvica se obično prodaje bez lišća, s korijenom ili bez njega, oprana i pakirana u manje kutije ili jedinična pakiranja u PE vrećice.

Izvor:

  • R. Lešić, J. Borošić, I. Buturac, M. Ćustić, M. Poljak, D. Romić; Povrćarstvo; Čakovec, 2002.
  • Burza voća i povrća

Rotkvica - Sorte

ukupno: 20, aktivno: 7, neaktivno: 13

CELESTA

CHAMPION

CHERRY BELLE

EISZAPFEN

HELRO

NATIONAL

NON PLUS ULTRA

NOVIRED RS

NOVITAS

POKER

PRINTO

ROBIJN

ROLEX

RONDAR

ROVER

RUDI

RUNDER WEISSER WINTER

SAXA TREIB

SORA

TARZAN

Rotkvica @ KLUB

Rotkvica ima i u jeseni :)

Rotkvica , sorta Celesta , lijepa rozo crvena boja !

Ured Agrokluba smješten je uz crkvu sv. Leopolda Bogdana Mandića koji je meni osobno vrlo drag svetac, još od djetinjstva (imam i priču). Ujutro je sv. Misa u 7.30, a navečer u 18.00. Čitavo sam ljeto zalijevala svoje gredice i pratila jutarnje mise. Barem malo. Večeras sam uz listopadske pobožnosti...

+6

Hrana u Academiji iz vlastitog vrta U Hotelu Kaj u Mariji Bistrici u a la carte restoranu „Academia“ u organizaciji Modni ALMAnah, predstavljena je nova gastro ponuda i to kroz 8 sljedova klasične i veganske prehrane. "Hotel Kaj je ponosan jer je ispunio sve uvjete za Vegan Welcome – Vegan Friendly...

+3

USKRSNI OBIČAJI ZAGREBAČKE OKOLICE Uskrs je proslava najvećeg kršćanskog blagdana i proslavu dolaska proljeća i novog početka. A u krajevima gdje se još uvijek živi od zemlje i brižno njeguje tradicija, Uskrs je prava riznica narodne baštine. U koji god dio zagrebačke okolice zavirili u ovo svečano...

+2