Pretraga tekstova
Jedna od praksi korisnih za klimu i okoliš je napasivanje s 0,3-1 uvjetnim grlom po hektaru, a upravo pomoću ovog kalkulatora možete izračunati broj dana preporučen za napasivanje na pojedinoj vašoj parceli, navode iz Agenicje za plaćanja.
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju objavila je kalkulator za izračun pašnog pritiska.
Kako pojašnjavaju, jedna od praksi korisnih za klimu i okoliš je napasivanje s 0,3-1 uvjetnim grlom po hektaru, a upravo pomoću ovog kalkulatora možete izračunati broj dana preporučen za napasivanje na pojedinoj vašoj parceli,
Isti se sastoji od:
Pašni pritisak definiran je člankom 3. Pravilnika o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2025. godinu. Prema njemu, on je umnožak broja grla izražen u uvjetnim grlima, u skladu s koeficijentom konverzije iz Tablice 6. Priloga 1. ovoga Pravilnika i vremenskog koeficijenta koji čini odnos broja dana ispaše na cijeloj površini ARKOD parcele i broja dana u godini zahtjeva, podijeljen s površinom te ARKOD parcele.
"Kalkulator izračunava preporučeni broj dana napasivanja, no kako bi se mjere u potpunosti ispoštivale, potrebno je pridržavati se svih obveza korisnika koje se tiču napasivanja posebno perioda i ostalih uvjeta i obveza propisanih Pravilnikom", ističu iz APPRRR-a.
Kalkulator i upute za korištenje pronađite ovdje.
Ujedno su i naveli popis obveza po intervencijama koje su:
Korisnik je u godini zahtjeva obvezan održavati pašnjake i krške pašnjake ispašom stoke u vlasništvu i/ili posjedu uz poštivanje pašnog pritiska od 0,3 do 1,0 UG/ha ovaca i/ili koza i/ili goveda i/ili kopitara u razdoblju ispaše, a provedbu obveze može zabilježiti geotagiranom fotografijom te istu dostaviti Agenciji za plaćanja putem AgroGTF aplikacije. Ispaša stoke mora se provesti do 1. listopada godine zahtjeva, a korisnik mora udovoljiti i ostalim uvjetima iz Pravilnika.
Ako se travnjak održava napasivanjem, stoka se mora napasivati na cijeloj raspoloživoj površini, uz poštivanje pašnog pritiska s najmanje 0,3, a najviše 1,0 UG/ha ovaca i/ili koza i/ili goveda i/ili kopitara. Ako se održava košnjom ispaša je dozvoljena nakon košnje do kraja tekuće godine, a stoka se mora napasivati na cijeloj raspoloživoj površini uz poštivanje pašnog pritiska od najmanje 0,3, a najviše 1,0 UG/ha ovaca i/ili koza i/ili goveda i/ili kopitara. Ako se travnjak održava košnjom, ovisno o regiji, dozvoljena je najviše jedna košnja u skladu sa sljedećim terminima:
Korisnik mora udovoljiti i ostalim uvjetima iz Pravilnika.
Ako se travnjak održava samo ispašom, ista je dozvoljena od 1. kolovoza do kraja tekuće godine, stoka se mora napasivati na cijeloj površini ARKOD parcele uz poštivanje pašnog pritiska od najmanje 0,3, a najviše 1,0 UG/ha ovaca i/ili koza i/ili goveda i/ili kopitara. Ispaša je dozvoljena nakon košnje do kraja tekuće godine, stoka se mora napasivati na cijeloj površini ARKOD parcele, uz poštivanje istog pašnog pritiska. Košnju provoditi isključivo u periodu od 1. kolovoza do 15. rujna te korisnik mora udovoljiti i ostalim uvjetima iz Pravilnika.
Prema ovoj intervenciji, ispaša je dozvoljena samo od 16. rujna do kraja tekuće godine, stoka se mora napasivati na cijeloj površini ARKOD parcele, uz poštivanje pašnog pritiska od najmanje 0,3, a najviše 1,0 UG/ha ovaca i/ili koza i/ili goveda i/ili kopitara te korisnik mora udovoljiti i ostalim uvjetima iz Pravilnika.
Tagovi
Pašni pritisak Kalkulator APPRRR Pravilnik Napasivanje Izračun
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Za one koji žele mirisati kao prava delicija! Novi parfem s notama dima, paprike i ljubavi prema Baranji
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Izbaci jedan parfem miris bureka ili Kebaba 😂😂 Izbaci jedan parfem miris bureka ili Kebaba 😂😂
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Vedrane pazi da te poslije ovoga kulena neka žena ne zasadi u svoju sobu kao drvo pa ima da se penje po tebi svaki dan po potrebi. A za svaku nus Više [+] pojavu neka se obrati prvom doktoru ako ih upšte više i imamo 😂😂😂😂😂😂
Željka Rački-Kristić
prije 3 tjedna
Buahaah, em dimljeno na drvetu bukve, em bez glutena. Neprocjenjivo! Buahaah, em dimljeno na drvetu bukve, em bez glutena. Neprocjenjivo!
Đuro Japaric
prije 1 mjesec
Mate jedno od obilježja zemlje u privatnom vlasništvu je usitnjenost i male površine . Ti si siromašan sa 10 parcela , ja ih u 19 ha imam preko 70 u brdskoj Slavoniji ! REŽIM u Zagrebu ne potiče OKRUPNJAVANJE privatnih i državnih parcela !Ako su sve tvoje parcele , možeš izvršiti OKRUPNJAVANJE onih koje se dodiruju . Jasno da to košta i po sadašnjem modelu KATASTRA je to EKONOMSKI ne isplativo ! Radio sam to za svoju gdje imam kuću jer sam kupio 2 parcele od 2 vlasnika i onda sam ih OKRUPNIO u jednu ! U Hrvatskoj NEMAŠ normalnih među političarima , ani zaposlenim u Ministarstvu poljoprivrede , da POTAKNU okrupnjavanje PRIVATNE i DRŽAVNE zemlje ! Čitaju ovo što pišem u Ministarstvu poljoprivrede , pa neka se ne ljute i NE SRAMOTE ,jer oni od 91 NE ZNAJU ni koliko lokalnih vlasti OD megalomanskih 556 ima državnu zemlju ?
Mate Mrsic
prije 1 mjesec
Ima li tu itko normalan da se razumije u poljoprivredu stočarstvo ja imam 10 parcela neke su od 500 kvadrata pa do 100 hektara.. što da ja svaki dan razdvojim po jednu kravu na tu čestice od 500 kvadrata pa ds ih posebno gonim na ispašu svi vi u tim ministarstvima niste za kviz