Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Ovčarstvo
  • 02.03.2012.

Janjenje ovaca i postupak s janjetom

  • 10.650
  • 417
  • 0

Janjenje svaki uzgajivač mora dočekati spreman. Za janjenje treba osigurati izdvojen kutak, cca. 2 m2, u kojem će se ovca ojanjiti, i to najmanje tri dana prije dovođenja ovce. To znači da odjeljak treba očistiti i potom dezinficirati. Za dezinfekciju se mogu koristiti: živo vapno, vapneno mlijeko, natrijev ili kalijev sapun, natrijev hipoklorit, kaustična soda i dr. Primjena je jednostavna i praktična jer se nanosi četkom u tekućem stanju. Nakon izvršene dezinfekcije odjeljak treba dobro i bogato nastrijeti slamom, a zidove dodatno izolirati balama slame ili sijena. Naime, ovcama nije potrebna velika zaštita od hladnoće, međutim janjadi je potrebna i to u periodu janjenja.

Samo janjenje prolazi bez komplikacija i završava za 15-40 minuta. Janjetu treba pregledati nosnice i usta, odstraniti sluz i položiti ga uz majku. Prvi kontakt s majkom itekako je važan. Ovca prvi kontakt s janjetom uspostavlja tako što ga onjuši i oliže. Nakon što se oporavi od janjenja, janje pokušava stati na noge. Poželjno je da mu uzgajivač u tome pomogne, potrebno je izmusti prve mlazove mlijeka iz vimena, jer oni su najinficiraniji. Malo mlijeka može se izmusti janjetu u usta, a dalje će janje nastaviti samo sisati. Također, poželjno je pratiti janje pri sisanju da se vidi koliko posiše i siše li uopće. Janje obavezno mora posisati kolostrum, koji nakon 3-5 dana prelazi u normalno mlijeko.

Janje prvih nekoliko dana mora biti uz majku i sisati po volji, a nakon toga treba ih do 14 dana privikavati da sišu obročno, svaka 2-3 sata. U dobi od 15 dana počinju se prihranjivati kvalitetnim sijenom (najbolje lucerkinim) i smjesom koncentrata, a nakon 30 dana odlaze s majkom na ispašu.

Najkasnije u dobi od dva mjeseca janje se odbija, gdje se ovce iskorištavaju za mlijeko, no bolje je ako se odbiju s tri mjeseca jer će se janjad tad bolje tjelesno razvijati. S četiri mjeseca odbija se janjad koja se tovi na sisi ili grla koja se ostavljaju za daljnju reprodukciju. Pri odbijanju treba, uz dobru prihranu voditi brigu i o tome da se janjad svrsta po spolu, a po mogućnosti treba izmjeriti i tjelesnu težinu. Kastracija i kupiranje repova provodi se prije odbijanja već u dobi od 2-3 tjedna. Kastrirana janjad bolje iskorištava hranu u tovu, ima veći prirast i daje kvalitetniju vunu. Međutim, u ekološkom uzgoju životinja, zabranjeno je kupiranje repova i odrožavanje, bez obzira na daljnji postupak s janjetom, bilo da se radi o tovu ili daljnjoj selekciji.

Autor: mr.sc. Ana Grgas


Povezana stočna vrsta

Ovčarstvo

Ovčarstvo

Ovčarstvo je izrazito rasprostranjena grana stočarstva te se ovce mogu naći na svim kontinentima osim Antartike. Važnost ovčarstva varira ovisno o pojedinim zemljama te su osobito... Više [+]

Izvori

Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede


Tagovi

Ovčarstvo Janjenje Janjad


Partner

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Posjetili smo lanjsku pobjednicu RuralFoto izbora, Ankicu Ursić Molnar, koja je osvojila 500 EUR za fotografiju jelena u baranjskoj noći. Uskoro ide i TV reportaža o njenoj priči...