Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Mljekomat
  • 11.04.2013.

Mobilni mljekomati

Hrvatski proizvođači mlijeka moraju ubrzano pronalaziti nove načine kako mlijeko dovesti do potrošača. Jedna od mogućnosti je i postavljanje prikolica s mobilnim mljekomatima na privremene lokacije, ili ambulantna prodaja u specijaliziranom kombi vozilu

Foto: ProMeteA / Zootechnika
  • 2.810
  • 239
  • 0

U Hrvatskoj se danas nudi veliki izbor stacionarnih mljekomata (Gumex-eko, Filla d.o.o., Brunimat d.o.o., Saloni namještaja Jela-Milkbot,...). No, od nedavno, u ponudi se kod nas mogu naći i mobilni mljekomati (Gumex-eko ).

Općenito

Mobilni mljekomati su sistemi za hlađenje, mješanje, točenje i naplatu koji se mogu ugrađivati u vozila i premještati s lokacije na lokaciju. U ponudi postoje dvije osnovne verzije:

  • Mljekomati u kombi vozilima,
  • Mljekomati na prikolicama.

Mljekomati za kombi vozila mogu se postavljati u vozila koja već imaju ugrađeni rashladni uređaj (hladnjače). Tada se mljekomatu prilazi sa strane vozila. Po narudžbi se izrađuju mljekomati koji se ugrađuju u normalno kombi vozilo, a njima se može prići odozada. Cijena je na upit jer ovisi o preciznim zahtjevima naručioca. Postoje opcije mobilnih mljekomata u kombi vozilima koje ne sadrže naplatni uređaj, već samo unaprijed programirane tipke za 3 određene količine mlijeka koje se plaćaju vozaču i ovakvi su mljekomati popularni u Mađarskoj. U Slovačkoj i Italiji, s druge strane, većina kombi mljekomata sadrži naplatni uređaj i kupci si sami plaćaju mlijeko. Postoji i dodatna opcija koja omogućuje plaćanje mlijeka putem korištenja pretplatnog ključa (euro ključ).

Kombi - mljekomat zootechnika

Vlasnik mljekomata dobije od proizvođača komplet pretplatnih ključeva koje podjeli svojim kupcima za simboličnu svotu (npr. 35kn). Kupac ukopča svoj ključ u aparat, uplati neku veću vrijednost (npr. 100kn) i onda samo koristeći ključ toči sebi mlijeko dok ne potroši svoj kredit od 100kn. Na ovaj način, vlasnik mljekomata stječe redovite kupce, a svi štede vrijeme prilikom kupovine. Vlasnik mljekomata najčešće potiče kupce na korištenje pretplatnih ključeva s nešto nižom cijenom za litru mlijeka. Mljekomati postavljeni u kombi vozila, mogu se koristiti kroz ambulantnu prodaju, prevozeći mlijeko svakodnevno istom rutom i obavještavajući kupce o vremenu svojeg prolaska (kao kombi za kruh) ili za povremenu stacionarnu prodaju. Povremena stacionarna prodaja znači da npr. u tijeku turističke sezone, vlasnik može dovesti kombi i ostaviti ga parkiranog na nekoj lokaciji jedan dio dana, a onda ga na drugi dan odvesti na drugu lokaciju. Na ovaj način štedi novac za najam i struju. Ovakvo vozilo mora imati mjesto za napajanje ili agregat.

Mljekomati se postavljaju i na prikolice. Može se koristiti jedno-osovinska ili dvo-osovinska prikolica na koju se postavlja mljekomat s tankom kapaciteta od cca 300L. Neke verzije mobilnih mljekomata na prikolici imaju 3 opcije napajanja: priključak za struju 220V, napajanje strujom naplatnog sistema (u slučaju kada je vani zima ispod 3 stupnja, nije potrebno napajati rashladni sistem te se tako štedi energija) i benzinski agregat u slučaju da ne postoji izvor struje 220V. Agregat omogućava vlasniku da mljekomat ostavi npr. vikendom na tržnici ili određenim danima u blizini turističkog kampa i tako uštedi na najmu prostora. Mljekomati pogodni za ugradnju u prikolicu mogu se nabaviti sa i bez prikolice. Ovakvi sistemi koriste se za povremenu stacionarnu prodaju mlijeka na frekventnim lokacijama u frekventno vrijeme.

Prednosti korištenja mobilnih mljekomata:

  • jednostavnije je čišćenje mljekomata jer se ispiranje vrši na samoj farmi,
  • ako se izabrana lokacija za postavljanje mljekomata ne pokaže isplativom, jednostavno se zamjeni za neku drugu prometnu lokaciju,
  • ako se obavlja ambulantna prodaja nema praznog hoda što znači, da kada je mljekomat prazan ide odmah natrag na čišćenje i punjenje,
  • ako se obavlja ambulantna prodaja mlijeka, kombi može biti obojan živim bojama, može se na razglas oglašavati prodaja i vjerojatnost je da će mljekomat biti prije uočen,
  • u slučaju ambulantne prodaje ne treba plaćati najam i struju, a u slučaju povremene stacionarne prodaje se najvjerojatnije plaća manji najam,
  • u slučaju ambulantne prodaje kupcima mlijeko dolazi u njihovu blizinu.

Nedostaci korištenja mobilnih mljekomata:

  • u slučaju ambulantne prodaje, troškovi goriva se povećavaju s pređenom rutom,
  • u slučaju ambulantne prodaje, vrijeme koje vlasnik treba provesti prevozeći se povećava,
  • u slučaju povremene stacionarne prodaje, važno je utrošiti vrijeme u pronalazak nekoliko najboljih lokacija i najboljih termina.

Cijene mobilnih mljekomata i komponenti

  • mobilni mljekomat s prikolicom može se nabaviti od 19.000 Eura bez PDV-a za jednoosovinsku prikolicu pa do 26.500 Eura bez PDV-a za dvoosovinsku prikolicu s mljekomatom kapaciteta od 300L i bocomatom za 100 boca (Gumex-eko),
  • mobilni mljekomat bez prikolice i bez bocomata je 13.500 Eura bez PDV (Gumex-eko),
  • kompletni sistem s 2 tanka za mlijeko (2x300l), s jedinicom za doziranje, naplatnim automatom i recirkulacijom, bez vozila može se nabaviti za 12.000 Eura bez PDVa (Zootechnika),
  • ako kupac već posjeduje kombi vozilo s tankom za mlijeko, onda se jednostavna jedinica za doziranje može dobiti za 3000 Eura bez PDV-a (Zootechnika),
  • dodatno je moguće nabaviti HYGIA automat za čišćenje, koji može isprati 12-ak tankova, za 3500 Eura bez PDVa (Zootechnika).

Proizvođači/distributeri

U Hrvatskoj smo pronašli samo jednu firmu koja uvozi mobilne mljekomate iz Italije, a u susjednoj nam Mađarskoj jednu koja proizvodi mobilne mljekomate te intenzivno traži svojeg partnera za Hrvatsko tržište.

Tvrtka Gumex-eko ima tradiciju opremanja objekata za proizvodnju mlijeka dužu od 20 godina. U Hrvatskoj imaju postavljeno preko 50 postrojenja za mužnju (izmuzišta i mljekovodi). Ovlašteni su zastupnici talijanskog proizvođača opreme za mljekarstvo ProMeteA. Pošto je ovo uhodana tvrtka s dugogodišnjom tradicijom postavljanja i održavanja opreme za mljekarstvo, imaju na raspolaganju 3 servisera od 0-24h. Posebnost njihovih mljekomata je u načinu pranja; Pumpa za točenje i miješalica su iznad tanka, pa se ovaj mljekomat ne treba prati na licu mjesta već se može odnijeti na farmu...

„U Splitu smo nedavno postavili najveći mljekomat u RH s dva tanka od 250L. Veći mljekomati kao ovaj postavljaju se na mjesta udaljenija od farme. U Šibeniku ćemo uskoro postaviti prvi hrvatski mljekomat za kozje mlijeko.“ rekao nam je Nikola Devčić iz Gumex-eko.

Agregat za mljekomat

U njihovoj ponudi zanimljivi su reparirani (obnovljeni i rabljeni s jednogodišnjom garancijom) mljekomati kojih imaju na lageru i mogu se nabaviti za već od 5.500 Eura (120L), pa do 9.500 (300L x2) Eura bez PDV-a. Nikola preporučuje da mljekar uzme za početak manji reparirani mljekomat i stavi ga u manje mjesto. Ako krene dobro, uvijek si može nabaviti jedan jači veći mljekomat i njega staviti na ovo mjesto, a manji prebaciti na novu lokaciju na kojoj treba naviknuti nove kupce na novi proizvod.

Također, zanimljiv proizvod iz ponude ove firme je i Minilat, samo naplatni sistem koji se instalira na vanjskom zidu farme, a spojen je crijevom do 5m dužine direktno s laktofrizom. Ovaj sistem omogućava vlasniku farme da plasira mlijeko susjedima direktno iz svojeg stacionarnog laktofriza. Cijena mu je 5.800 Eura bez PDVa.

Kontakt podaci: www.gumex-eko.hr

Nikola Devčić, 098 787959, nikola@gumex-eko.hr

Mađarska obiteljska tvrtka Zootechnika bavi proizvodnjom opreme za potrebe proizvođača mlijeka još od 1985 godine. Trenutno traže partnera za prodaju i ugradnju mljekomata u RH. Komercijalni direktor Laszlo Gajdacsi nam je rekao sljedeće: ”Proizvodimo Uniflux mljekomate za prodaju svježeg mlijeka. Naši sistemi za prodaju mlijeka mogu se ugraditi u kombi vozila, prikolice ili se koriste kao stacionarni: tako npr. mogu biti pripojeni na standardni laktofriz.“

Najpopularniji sistemi iz Zootechnike se sastoje od:

  • kombi-hladnjača u koju se postavljaju neizolirani čelični tankovi (obično 2 ili 3 do 300L svaki),
  • ili kombi opremljen s kompresorom za hlađenje (na pogon vozila), povezan direktno na sistem za hlađenje od tanka s mlijekom. (volumen: 500, 650, 800 ili 1000 L).
Dozator i naplatni uređaj zootechnika

Direktor Gajdacsi nadodaje:“Jako važna pojedinost kod korištenja mljekomata je mogućnost čišćenja-ispiranja. Ako se poslije svakog dana ne obavi kompletno čišćenje aparata, mlijeko neće biti zdravstveno ispravno. Za čišćenje nudimo dvije solucije:

  • automat za čišćenje stacionarnih i mobilnih mljekomata(UNIFLUX HYGIA). Kupci koji posjeduju nekoliko stacionarnih i mobilnih mljekomata mogu koristiti samo jedan aparata za čišćenje.
  • drugo rješenje: opremamo mljekomate s velikom pumpom i izvodimo program ispiranja u jedinici za elektronsku kontrolu. Tako, tank može ostati u vozilu tijekom čišćenja, pa je ovo korisna opcija u slučaju da je tank pričvršćen u vozilu. Potrebno je omogućiti spajanje na toplu i hladnu vodu.

Nudimo i dodatne pogodnosti:

  • u našim sistemima se mlijeko recirkulira da ne bi zaostalo mlijeko u cjevovodima između tanka i dozatora;
  • sigurnosni sistem-ako je naplatni automat pokvaren, opslužitelj (vozač) ipak može prodati mlijeko koristeći tipke za programirane količine i sam naplatiti”.

Kontakt podaci: www.zootechnika.hu

Laszlo Gajdacsi, +36 20 944 43 53, info@zootechnika.hu

Zakonski okvir

Svi proizvodi životinjskog podrijetla koji se nalaze na tržištu, osim zakonom određene dozvoljene male količine proizvoda koji se prodaju na kućnom pragu, moraju potjecati iz objekata koji su registrirani, odobreni pod posebnim uvjetima ili odobreni. Registracija prodaje mlijeka putem mljekomata kao i nadzor prodaje svih poljoprivrednih proizvoda u nadležnosti Ministarstva zdravlja.

Putem mljekomata je dozvoljena prodaja svih količina vlastitog mlijeka (sirovo mlijeko) na mljekomatu i to isključivo jedan proizvođač na jednom mljekomatu.

Glavnu odgovornost za zdravstvenu ispravnost hrane snosi subjekt u poslovanju s hranom (odgovorna osoba u preradi na OPG-u) i ona treba osigurati zdravstvenu ispravnost hrane kroz cijeli lanac prehrane.

Prilikom prodaje svježeg mlijeka putem mljekomata važno je održavanje hladnog lanca gdje je potrebno (hlađenje, zamrzavanje) od krave do kupca. Na ovaj način ćete održati visoku kvalitetu mikrobioloških svojstava. Na kraju, morate osigurati sljedivost proizvoda, znači voditi evidenciju o svakom punjenju mljekomata.

Za pojedinosti o ambulantnoj prodaji, raspitajte se u županijskom uredu za poljoprivredu i županijskom uredu za gospodarstvo.

Zaključak

Mljekomati se koriste za plasman manjih količina mlijeka. Proizvođači mogu prodati mlijeko još na kućnom pragu (12.000L/godinu), dostavljati flaširano pasterizirano mlijeko, ili ugovoiati prodaju s otkupljivačem. Ugovori s otkupljivačem su za mljekare financijski najnepovoljnija varijanta, no za plasman velikih količina mlijeka, otkupljivač je praktično rješenje. Uvijek je bolje imati ugovor s dva različita otkupljivača. Nažalost, u odnosu s otkupljivačem, mljekar najčešće nije u ravnopravnom položaju i ponekad će biti ucjenjivan niskom otkupnom cijenom. I iz nedavne afere s aflatoksinima, primjetljiv je neravnopravan odnos kooperanta i otkupljivača.

Prozivođačima je zato najbolje, plasirati mlijeko na nekoliko različitih načina tako da ih nekakav budući problem ne odvede odmah u propast. Danas više nije velika investicija postaviti naplatni aparat na farmi i prodavati sirovo mlijeko posjetiocima direktno iz laktofriza. Također, nabavka repariranih mljekomata uz korištenje raznih županijski poticaja nekim proizvođačima će biti priuštiva. Ukoliko ste ozbiljan proizvođač mlijeka, nemojte gubiti vrijeme jer od 01.07. tržišni uvjeti se mijenjaju i svatko se treba izboriti za svoje mjesto pod suncem.

Autor: Vesna Mijat, mag.ing.agr. Foto: ProMeteA / Zootechnika


Tagovi

Mlijeko Mljekarstvo Prodaja mlijeka Mljekomat Mobilni mljekomat


Autorica

Vesna Mijat

Više [+]

Zaljubljenica u prirodu, agronom po struci sa šarenim radnim iskustvom od znanstvenog rada u genetici, preko upravljanja poljoprivrednom zadrugom, pa do uvijek prisutnog poljoprivrednog novinarstva. Neispunjena želja joj je da radi direktno za hrvatskog poljoprivrednika.