Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Vinova loza
  • 14.05.2013.

Preporuke stručnjaka za Vaš vinograd

U članku možete pročitati koje aktualne bolesti prijete vinovoj lozi po regijama i kako ih suzbiti

  • 1.588
  • 68
  • 0

Donosimo Vam nove informacije o stanju u vinogradima i bolestima koje trenutno najviše prijete sigurnom razvoju mladica vinove loze.

Preporuke vinogradarima kontinentalne regije

Zadnjih nekoliko dana palo je preko 10 mm kiše te su stvoreni uvjeti za peronosporu i pepelnicu. Za što sigurniju zaštitu vinograda potrebno je prskati sistemičnim sredstvima. Preporuča se Mikal Premium F i Nativo 75 WG. Ova sredstva kiša ne ispire i zaštita traje 12 do 14 dana.

Mladice su već dovoljno narasle i mogu se uvlačiti u žice. Na starim trsovima može se primjetiti bolest (starih trsova) eutipiosa. Bolest se ne može liječiti nego takve trsove treba odrezati i ako ima mladih izboja iznad spojenog mjesta treba takav trs obnoviti. Na tlu gdje je pH veći od 7 primjećuje se napad kloroze jer je došlo do blokade željeza. Najveći razlog je odabir krive podloge kod sadnje vinograda. Bazična tla treba zakiseljavati da se smanji napad kloroze i folijarnim gnojivima nadoknaditi manjak željeza.

Na pojedinim lokacijama padala je tuča i napravila štetu na vinogradima. Poslije tuče vinograde treba odmah zaštititi i ako treba dodati aminokiselinu (Drin) kako bi se vinogradi što prije oporavili.

Ostali poslovi u vinogradima su uništavanje korova kemijskim (Basta 15) ili mehaničkim sredstvima.

Preporuke vinogradarima Sjeverne Dalmacije, Primorja i Istre

Kraj tjedna je obilježen značajnijim količinama oborina na području sjevernog Jadrana. Tako je prema podacima automatskih meteoroloških postaja "Crometeo" 11.05.2013. na području Istre količina oborina iznosila 20-25 mm kiše na m2, a na području Primorsko-goranske županije - Krk 15-20 mm. Ukupne količline oborina na ovim područjima od početka mjeseca iznose i preko 40 mm kiše /m2.Sve ukazuje na nastavljanje gotovo idealnih klimatskih uvjeta za razvoj biljnih bolesti na vinovoj lozi, izrazito plamenjače.

Na području sjeverne Dalmacije količina oborina je nešto manja, prosječno 15-tak mm od početka mjeseca, ali jednako tako raspoređenih da vinogradar svoju zaštitu treba koncipirati efikasno i kvalitetno. Nastavlja se intenzivni porast mladica, pa i odabir sredstva treba zadovoljiti kriterije bujanja vegetacije. Kombinacija sredstava Antracol Combi WP 76 i Folicur EW 250 jamče efikasnost i sigurnost nakon primjene u idućih 10-15 dana, u očekivanju početka cvatnje.
Nastavlja se suzbijanje korova, te pljevljenje mladica. Također su u tijeku radovi uvlačenja mladica u armaturnu žicu.

Preporuke vinogradarima Dalmatinske Zagore, Srednje i Južne Dalmacije

Vinova loza u svim vinogorjima Srednje i Južne Dalmacije te Dalmatinske Zagore nastavlja sa strahovito brzim porastom. U ovoj situaciji preporučamo sistemične pripravke. U vinogorjima (npr. Imotsko vinogorje) gdje su prošli tjedan bile velike količine oborina, vinogradari koji nisu obavili tretman na vrijeme trebali bi razmisliti o pripravku koji posjeduje i kurativno svojstvo. Odličan izbor je upravo Mikal Premium F u dozi od 3 kg/ha. Također je primjećen veliki napad akarinoznih grinja na niz lokaliteta u svim vinogorjima. Napad je veći nego proteklih godina, vjerojatno zbog tople zime. Za suzbijanje ovih štetnika preporučamo Envidor SC 240.

Vaš Bayer!

U prilogu članka nalazi se dokument u pdf. formatu u kojem možete pročitati potencijalne bolesti vinove loze po regijama i čime ih suzbiti.


Povezana biljna vrsta

Vinova loza

Vinova loza

Sinonim: - | Engleski naziv: Wine grape | Latinski naziv: Vitis vinifera

Vinske sorte vinove loze bijeloga grožđa uzgajaju se na pjeskovitim tlima, a tamnija tla su povoljnija za crne (obojene) sorte, prije svega zbog svog povoljnijeg toplinskog... Više [+]

Dokumenti


Tagovi

Vinograd Vinova loza Regije Oborine Peronospora Pepelnica


Partner