Pretraga tekstova
Vrijedan proizvod koji se dobiva iz avokada je ulje. Osim što je ukusno i zdravo, mnogi ga koriste umjesto maslinova
Avokado, voće koje stručnjaci drže za jedno od najnutritivnijih u prirodi, svoje korijene vuče iz Južne i Središnje Amerike. Naziv mu potječe od astečke riječi ahuacatl, a kolokvijalni naziv za avokado je "aligatorska kruška", što upućuje na oblik i grubu površinu kore. Postoji više od 80 sorti avokada, koji se svrstavaju u tri kategorije - meksičku, gvatemalsku i zapadnoindijsku, a najpoznatije su: bacon, fuerte, gwen, hass, pinkerton, reed, zutano.
Uzgojiti drvo avokada iz koštice ploda poprilično je lako, a evo i cijelog postupka. Najprije je potrebno ukloniti i oprezno očistiti košticu od preostalog voća. Kako ne biste oštetili smeđu kožicu koja je prekriva, pomoći će vam ako košticu potopite na nekoliko minuta u vodu prije negoli s nje ostružete ostatke avokada.
Odredite koji je dio gornji, a koji donji kraj koštice, iz kojega će se razvijati korjenčići. Gornji je dio malo šiljastiji od donjeg. Probušite košticu trima čačkalicama, na jednakoj udaljenosti jedne od druge, i to pod blagim kutom prema dolje, tako da čačkalice mogu služiti kao držači koštice dok je njezina donja polovica u vodi. Postavite košticu avokada u čašu vode tako da je napola zaronjena u vodu. Smjestite buduće drvce avokada na osunčanu prozorsku dasku. Najbolja je prozirna čaša jer ćete tako lakše moći provjeriti raste li korijen i treba li promijeniti vodu. Vodu je najbolje mijenjati svakih pet do sedam dana, kako biste prevenirali razmnožavanje bakterija i gljivica.
Nakon toga pričekajte prvi izdanak, do klijanja može proći od dva do četiri tjedna, ali često prođe i osam tjedana. Kod klijanja će se:
Ne dopustite da korijen ostane bez vode jer bi biljka uvenula. Kad drvce izraste do visine od oko 15 cm, skratite ga na pola. To će potaknuti novi izrast. Nakon što ponovno naraste na oko 15 cm, posadite ga u bogat humus u manju posudu, ostavljajući gornju polovicu koštice iznad zemlje. Postavite ju na osunčanu prozorsku dasku. Avokado voli sunce, što ga je više to bolje.
Zalijevajte ga i gledajte kako raste, a osim učestalog zalijevanja povremeno ga potopite skupa s posudom u vodu. Supstrat bi uvijek trebao biti vlažan, ali ne natopljen. Ako mu lišće počne žutjeti, znači da ste ga previše zalijevali, pa ga ostavite nekoliko dana bez zalijevanja. Otkinite vrhove kako biste potaknuli grmolik rast kada biljka naraste oko 30 cm. Kada biljka naraste za još oko 15 cm, ponovno otkinite zadnja dva para listića na vrhu i tako još nekoliko puta.
Prije no što temperature padnu ispod ništice avokado je potrebno unijeti u zatvoreni prostor. Ponekad avokado rodi kroz tri do četiri godine, a nekad mu treba i puno duže. Za poticanje što bržeg uroda pomaže ako se posadi nekoliko avokada, kako bi se mogli međusobno oprašiti. Dakle, nemojte da vaš avokado tuguje u osami, bitno mu je pronaći društvo.
Foto: freedigitalphotos.com
Tagovi
Avokado Uzgoj iz koštice Voće Voćarstvo Sunce Čačkalica
Autorica
Više [+]
Nikolina je administratorica portala Agroklub. Ima 28 godina, a završila je diplomski studij marketing managementa na Ekonomskom fakultetu u Osijeku ... a moto joj je: „Život je puno lakši ako kroz njega ideš sa osmijehom“.
Što jest, jest.
Karolina Rastija
prije 1 dan
Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄 Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄
Damir Senjan
prije 1 dan
Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔 Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔
Dunja Savicic
prije 8 godina
Nisam nista slicno ovome uradila, kada sam ga donijela kuci, samo sam ga ocistila i posadila, i nakon nekog vremena je nikla stabljika, (izgleda sasvim oke)... Zanima me hoce li uspjeti bez obzira sto nije na ovakav nacin uradjeno?