Pretraga tekstova
Ako se nastire organskom tvari koja je bogata celulozom, kao što je slama, tada se u tlu osjetno smanjuje količina dušika. Što činiti u tom slučaju?
Malčiranje ili nastiranje tla u voćnjacima, stara je agrotehnička mjera koja se od davnine primijenjuje s više ili manje uspjeha, stoji u knjizi Opće voćarstvo, prof.dr.sc. Ive Miljkovića koji pojašnjava da pod malčom podrazumijevamo nasatiranje ili prekrivanje tla u voćnjacima organskom tvari koja će postupno truljenjem obogaćivati tlo humusom.
U ovu svrhu se mogu koristiti natrulo sijeno (engl. mulch), slama, piljevina, treset, pljeva, listinac, kukuruzovina, nedozreli stajski gnoji, pokošena trava ili biljke za zelenu gnojidbu, biljni otpaci i sl.
Pod malčom se aktiviraju mikroorganizmi i fauna (najčešće gliste) tla. Na taj se način ono postupno obogaćuje humusom te mu se popravlja struktura i ostala fizikalna svojstva.
Ako se nastire organskom tvari koja je bogata celulozom, kao što je slama, tada se u tlu osjetno smanjuje količina dušika. Naime, mikroorganizmi koji razgrađuju celulozu koriste se dušikom za izgradnju svog tijela i svoje životne potrebe. U tom slučaju tlo treba dodatno gnojiti dušičnim gnojivima, savjetuje Miljković.
Ovo je vrlo korisna agrotehnička mjera, ali može imati i neke nedostatke.
Nastiranje tla u voćnjaku bolje podnose jezgričave voćke kao što su jabuka i kruška, zatim jagode, maline, ribiz i borovnice, a lošije koštuničave voćke poput breskve.
Tlo se može malčirati u svako doba godine, a najčeće se obavlja u proljeće, poslije proljetne obrade, pojašnjava Miljković.
Sezonska prognoza: Čeka nas proljeće toplije od prosjeka, a s njim i suša?
Debljina sloja malča se kreće od 10 do 15 cm, ako se koristi slama, natrulo sijeno ili trava. Treba paziti da se ne nastre uz samo deblo nego se uz njega ostavi nenastrti sloj tla oko 40 do 50 cm. To je važno kako bi se utjecalo na smanjenje eventualne štete od miševa i drugih glodavaca koji se naseljavaju ispod malča, a potom glođu koru debla i debljeg korijenja uz deblo.
Treba imati na umu da malčiranje utječe na pliće rasprostiranje korijenja voćke.
Tagovi
Malčiranje u voćnjaku Malčiranje voćke Nastiranje Prednosti malčiranja Nedostaci malčiranja Obogaćivanje humusom
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 2 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 4 dana
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 2 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.