Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Pomlađivanje marelice
  • 18.02.2018. 09:00

Oštra rezidba produžuje vijek staroj marelici

Cilj pomlađivanja je da se oštrom rezidbom obnovi rodna površina krune, produži rodnost i poboljša kvaliteta plodova.

  • 4.131
  • 206
  • 0

Pomlađivanje voćaka se primjenjuje u ekstenzivnoj proizvodnji marelice i to na stablima koja nisu redovno orezivana. Kod takvih stabala može doći do ogoljavanja unutrašnjosti krune i odumiranja obrastajućeg drveta, pa se rodnost premješta na periferiju krošnje. To se, također, odražava na smanjenje prinosa i pogoršanje kvalitete plodova.

 

Marelica dobro podnosi pomlađivanje

 

Cilj pomlađivanja je da se oštrom rezidbom obnovi rodna površina krune, produži rodnost i poboljša kvaliteta plodova. Marelica dobro podnosi pomlađivanje, zato što ima veliki potencijal formiranja mladica iz latentnih (spavajućih) i adventivnih pupoljaka. Kako objašnjava Suzana Jerkić diplomirana inženjerka voćarstva i vinogradarstva, ta pomotehnička mjera je ekonomski opravdana u slučaju kada nasad nije previše prorijeđen zbog prijevremenog sušenja stabla (apopleksije). Osim toga, neophodno je da stabla budu zdrava i vitalna. Stupanj rezidbe je još oštriji ako su stabla starija i zapuštenija.

 

Na mlađim stablima blaža rezidba 

 

Na mlađim stablima marelice se primjenjuje blaža rezidba. Skeletne grane se obično prikraćuju do jedne trećine njihove dužine. Uklanja se drvo starosti dvije do pet godina, a prekraćivanje se izvodi iznad jednog dobro razvijenog bočnog i vitalnog ljetorasta. Kod starijih i zapuštenijih voćaka primjenjuje se oštrija rezidba. Skeletne grane se prikraćuju za polovinu njihove dužine, a u nekim slučajevima i više. Preporučljivo je se da se takvo pomlađivanje obavlja postepeno tijekom dvije do tri godine.

 

Pomlađivanje obavljati u rano proljeće ili nakon berbe voća

 

Pomlađivanje se može obavljati u rano proljeće, nakon početka vegetacije ili tijekom ljeta, po završetku berbe plodova. Grane se mogu skraćivati motornom ili ručnom pilom, kao i velikim voćarskim škarama. Presjeke treba zagladiti nožem i obavezno premazati kalemarskim voskom.

 

Foto: Bigstockphoto/ueuaphoto


Povezana biljna vrsta

Marelica

Marelica

Sinonim: Kajsija | Engleski naziv: Apricot | Latinski naziv: Prunus armeniaca L.

Marelica (Prunus armeniaca L. ili Armeniaca vulgaris L.) pot­ječe iz sjeveroistočne Kine, odakle se proširila dalje u svijet. Sta­bla marelice dospijevaju u rod nakon 3 - 4 godine... Više [+]

Tagovi

Marelica Uzgoj Voćarstvo Agroklub Pomlađivanje Rezidba Orezivanje


Autor

Marinko Tica

Više [+]

Marinko je profesor književnosti s višegodišnjim novinarskim iskustvom u elektronskim medijima. Osobito je zainteresiran za teme i zbivanja u agraru, a zamjenik je urednika na Agroklubu.