Pretraga tekstova
Više je razloga zašto dolazi do ove pojave - možda je prerodila, možda joj nedostaje vode, naštetila joj je nagla promjena vremena, u sjeni je ili ima pregustu krošnju ili je jednostavno takva sorta - a možda i sve odjednom
Nisi ju zalijevao. Nije oprašena. Trebalo je to prorijediti. To ti je muška smokva. Pusti je, sazrijet će... samo su neki od komentara koje možemo čitati na društvenim mrežama ovih dana. Smokva puna ploda, ali nikako da dozrije.
Isto se događa i na našem stablu petrovače u osječkim urbanim vrtovima. Načičkan plod do ploda, a ubrala tek četiri zrele.
Razlozi za ovu pojavu su višestruki, a evo pet najvažnijih.
Događa se da smokva, kao i druge voćke - prerodi. Budući da ne može nahraniti sve plodove, mnogi ostaju sitni i nedozreli. Tada je najbolje već ih u lipnju prorijediti, ukloniti višak dok je veličine graška, kako bi biljka usmjerila energiju na manje njih. Ako ćete sada ići u prorjeđivanje, budite jako oprezni jer to može uzrokovati stres biljci. Uklonite samo one zakržljale, zbijene u unutrašnjosti krošnje.
Prolazimo još jednu čudnu godinu - mnogo vlage u proljeće, a onda predugo sušno razdoblje. Smokva iako otporna na sušu, tijekom formiranja i dozrijevanja plodova, u srpnju i kolovozu treba obilnije zalijevanje barem jednom tjedno.
Važno je ne zalijevati odmah uz deblo, već na rubovima ili stručnije rečeno, u projekciji krošnje, čak malo izvan nje — ondje se nalazi najveći dio aktivnog korijenja. Dublje, rijetko zalijevanje u toj zoni pomaže biljci da razvije snažan, dubok korijen i sazrije veći broj plodova.
U praksi je to najbolje izvesti tako da napravite kružni jarak, dubok 10–15 cm, u širini projekcije krošnje. U njega polako ulijevajte vodu, kako bi stigla prodrijeti duboko, bez otjecanja. Nakon toga, površinu pokrijte malčem kako bi se vlaga zadržala.
Kao što sam već spomenula, neuobičajeno hladno i kišno razdoblje u svibnju usporilo je metabolizam stabla što je dovelo do toga da plodovi nisu dobili dovoljno energije za sazrijevanje ili pak u ključnom trenutku nisu oprašeni.
Ovo je faktor na kojega ne možemo utjecati, no s dolaskom toplijih dana, uz prikladno zalijevanje, možete očekivati naglo dozrijevanje plodova.
Ako je smokva pregusto olistana ili je zasjenjena drugim biljkama, to može spriječiti sunce da dopre do plodova. Sunčeva svjetlost potiče zrenje — bez nje, smokva ostaje zelena.
Sadnja smokve na kontinentu: Na koju lokaciju, kako ju zaštititi od minusa?
Sada po tom pitanju ne možete ništa, ali u kasnu zimu ili rano proljeće može se provesti blago prorjeđivanje krošnje, kako bi više svjetla dopiralo do unutrašnjih dijelova stabla.
Neke sorte smokava, osobito one koje daju dvostruku berbu, imaju dužu vegetaciju. U godinama poput ove kada vegetacija kasni za oko dva tjedna, dio plodova jednostavno ne stigne uobičajeno sazrijeti.
Zelene, još uvijek tvrde smokve mogu se iskoristiti za kuhanje i preradu.
Od njih možete izraditi džem koji će dobro doći u zimskim, dugim večerima.
Potrebno vam je:
Operite smokve i odrežite im peteljke. Po želji ih možete prepoloviti ili narezati na četvrtine, ovisno o veličini i želji za teksturom džema. Stavite ih u veliku posudu za kuhanje. Dodajte šećer i limunov sok te dodajte oko 100 ml vode. Pustite da smjesa odstoji oko 30 minuta do sat vremena, da smokve puste sok i šećer se djelomično otopi.
Stavite posudu na srednju vatru te povremeno miješajte da se šećer otopi i da se smokve ne zalijepe za dno. Kuhajte otprilike 30-45 minuta, dok smjesa ne postane gusta i prozirna, a plodovi se raspadnu (ovisno o tome volite li komadiće ili finiju teksturu). Po potrebi možete usitniti štapnim mikserom na kraju.
Pred kraj kuhanja, dodajte vanilin šećer, malo naribane limunove ili narančine korice za dodatnu aromu.
Vrući džem odmah sipajte u sterilizirane staklenke, zatvorite poklopce i okrenite ih naopako nekoliko minuta da se vakumiraju. Kad se staklenke ohlade, prebacite ih na hladno i tamno mjesto. Džem je spreman za konzumaciju nakon nekoliko dana, a može trajati i do godinu dana ako je dobro konzerviran.
Tagovi
Smokva ne dozrijeva Projekcija krošnje Petrovača Preopterećena Sjena
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 2 tjedna
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 3 tjedna
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 3 tjedna
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 3 tjedna
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.